Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Wprowadzenie do analizy danych: kluczowe pojęcia i narzędzia dla początkujących

Wprowadzenie do analizy danych: kluczowe pojęcia i narzędzia dla początkujących

Czym jest analiza danych?

Analiza danych to proces badania, interpretacji i prezentacji informacji zebranych z różnych źródeł. Stosując różnorodne techniki i narzędzia, analitycy danych zamieniają surowe dane w użyteczne informacje, które pomagają przedsiębiorstwom w podejmowaniu decyzji, identyfikowaniu trendów oraz rozwiązywaniu problemów. W dzisiejszym świecie, gdzie przedsiębiorstwa generują ogromne ilości danych, nauka analizy danych jest coraz bardziej istotna, a jej umiejętność staje się coraz bardziej pożądana na rynku pracy.


Fundamenty przetwarzania i analizy danych w SQL
5.0
star star star star star
(1 ocen)

Zdobądź umiejętności kluczowe w zawodzie Analityka Danych i Data Scientist. Opanuj fundamenty przetwarzania i analizy danych przy pomocy języka SQL. Dowiedz się więcejKluczowe pojęcia w analizie danych

Podstawowe pojęcia, które każdy początkujący analityk danych powinien znać, to:

 • Dane: surowa informacja zebrana z różnych źródeł, takich jak bazy danych, pliki tekstowe, arkusze kalkulacyjne czy strony internetowe.

 • Zbiór danych: uporządkowany zbiór danych, który można analizować za pomocą różnych technik, takich jak statystyka, wizualizacja czy uczenie maszynowe.

 • Statystyka: nauka zajmująca się zbieraniem, analizą, interpretacją i prezentacją danych. W analizie danych wykorzystuje się zarówno statystykę opisową (opisującą cechy zbioru danych), jak i statystykę wnioskującą (pozwalającą na generalizację na podstawie próby).

 • Wizualizacja danych: technika przedstawiania danych za pomocą graficznych elementów, takich jak wykresy, diagramy czy mapy. Pomaga w łatwiejszym zrozumieniu danych i identyfikacji wzorców.

Szybki wstęp do analizy danych

Najpopularniejsze narzędzia analizy danych

Istnieje wiele narzędzi do analizy danych, które warto poznać. Oto kilka z nich:

 • Microsoft Excel: popularne oprogramowanie do tworzenia arkuszy kalkulacyjnych, które umożliwia sortowanie, filtrowanie i analizę danych. Excel oferuje również funkcje statystyczne i narzędzia wizualizacji danych.

 • Python: wszechstronny język programowania, który stał się jednym z najbardziej popularnych narzędzi w analizie danych. Dzięki bibliotekom takim jak Pandas, NumPy czy Matplotlib, analitycy danych mogą łatwo wczytywać, przetwarzać i wizualizować dane.

 • R: język programowania i środowisko do analizy danych i statystyki. R oferuje wiele pakietów, które ułatwiają pracę z danymi, takie jak dplyr, ggplot2 czy shiny.

 • Tableau: zaawansowane oprogramowanie do wizualizacji danych, które pozwala na tworzenie interaktywnych i atrakcyjnych grafik. Tableau umożliwia eksplorację danych poprzez przeciąganie i upuszczanie, co sprawia, że jest łatwe w obsłudze nawet dla początkujących.

 • Power BI: narzędzie do analizy danych od Microsoft, które integruje się z innymi produktami Microsoft, takimi jak Excel czy Azure. Power BI pozwala na łatwe tworzenie raportów i paneli nawigacyjnych z danymi oraz udostępnianie ich innym użytkownikom.

Kurs Analiza danych w Excelu dla początkujących
5.0
star star star star star
(1 ocen)

Opanuj podstawy analizy danych w Excelu. Poznaj narzędzia, które pomogą Ci wyciągać wartościowe wnioski z danych. Naucz się tworzyć przejrzyste i czytelne raporty i wizualizacje. Dowiedz się więcej


Poznaj najpopularniejsze narzędzia używane do analizy

Metody analizy danych

Analiza danych obejmuje różne metody, które można podzielić na kilka kategorii:

 1. Eksploracyjna analiza danych (EDA): metoda, która polega na wstępnym badaniu danych za pomocą statystyki opisowej i wizualizacji, aby zrozumieć ich strukturę, wzorce i relacje między zmiennymi. EDA pomaga w identyfikacji problemów z jakością danych, wyborze odpowiednich technik analizy i formułowaniu hipotez.

 2. Czyszczenie danych: proces usuwania błędów, luk i nieścisłości w danych, aby uzyskać zbiór danych o wysokiej jakości. Czyszczenie danych może obejmować takie czynności jak usuwanie duplikatów, uzupełnianie brakujących wartości czy korekcja błędów wprowadzanych przez użytkowników.

 3. Analiza statystyczna: wykorzystanie technik statystycznych do analizy danych, takich jak testy hipotez, regresja czy analiza wariancji (ANOVA). Analiza statystyczna pozwala na wnioskowanie o populacji na podstawie próby danych oraz ocenę siły i kierunku związków między zmiennymi.

 4. Uczenie maszynowe: poddziedzina sztucznej inteligencji, która polega na tworzeniu modeli matematycznych, które uczą się z danych. W analizie danych, uczenie maszynowe może być wykorzystane do przewidywania wartości, klasyfikacji obiektów czy grupowania danych.

Dlaczego warto zająć się analizą danych?

Jak zacząć przygodę z analizą danych?

Aby zacząć swoją przygodę z analizą danych, warto podjąć kilka kroków:

 1. Edukacja: zdobądź wiedzę na temat kluczowych pojęć i technik analizy danych. Możesz to zrobić kursami online, czytać książki czy śledzić blogi branżowe.

 2. Praktyka: ćwicz analizę danych na rzeczywistych zbiorach danych, takich jak te dostępne na stronach takich jak Kaggle czy UCI Machine Learning Repository.

 3. Narzędzia: naucz się obsługi popularnych narzędzi analizy danych, takich jak Excel, SQL, Python, R, Tableau czy Power BI. Wybierz narzędzia, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom i preferencjom.

 4. Projekty własne: zaangażuj się w własne projekty związane z analizą danych. Możesz na przykład analizować dane związane z Twoimi zainteresowaniami, takie jak dane sportowe czy dane dotyczące rynku nieruchomości. Tworzenie własnych projektów pomoże Ci zbudować portfolio, które będzie wartościowe podczas poszukiwania pracy w dziedzinie analizy danych.

 5. Networking: dołącz do społeczności analityków danych, takich jak grupy na LinkedIn, fora dyskusyjne czy konferencje branżowe. Networking pozwoli Ci na wymianę doświadczeń, zdobycie cennych porad oraz poznanie potencjalnych pracodawców czy partnerów biznesowych.

 6. Doskonalenie umiejętności: kontynuuj naukę i rozwijaj swoje umiejętności w zakresie analizy danych. Świat technologii i danych rozwija się bardzo dynamicznie, dlatego ważne jest, aby na bieżąco śledzić nowe narzędzia, metody i trendy.
Kurs Jak zacząć karierę w Data Science

Kurs Jak zacząć karierę w Data Science

Zobacz kurs Arrow
Kurs Język R od podstaw

Kurs Język R od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Kurs Data Science w Python - wprowadzenie do analizy danych

Kurs Data Science w Python - wprowadzenie do analizy danych

Zobacz kurs Arrow

Podsumowanie

Analiza danych to niezwykle istotna i wartościowa umiejętność we współczesnym świecie. Zrozumienie kluczowych pojęć, nauka obsługi popularnych narzędzi oraz praktyka na rzeczywistych zbiorach danych to kluczowe elementy, które pomogą Ci wkroczyć na ścieżkę kariery w tej fascynującej dziedzinie. Pamiętaj, że sukces w analizie danych to proces ciągłego uczenia się i doskonalenia umiejętności, a także adaptacji do zmieniającego się środowiska technologicznego i rynku pracy.


Opublikowane 26 lipca 2023 r. w kategorii: IT i oprogramowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!