Wypalenie zawodowe - 7 oznak
W obecnych czasach bardzo często słyszymy, że „sky is the limit”, wystarczy określić cele i „iść po swoje”. Oznacza to mniej więcej tyle, że spełnienie, również to zawodowe, połączenie dobrych zarobków z pracą marzeń nigdy nie było tak proste. To oczywiście prawda. Internet i współczesne technologie dają niemal nieograniczone możliwości rozwoju. Najlepszym przykładem są powstające nowe zawody i funkcje, z których większość 10 lat temu albo była w ogóle nieznana, albo dopiero raczkowała.
Kurs Jak radzić sobie ze stresem i kontrolować emocje
Poznaj praktyczne metody, które pomogą Ci zapanować nad stresem i kontrolować emocje. Rozwiń swoją inteligencję emocjonalną i nie pozwól, by emocje przejęły nad Tobą kontrolę w trudnych sytuacjach. Dowiedz się więcej
Jest też druga, ciemniejsza strona tego medalu. Coraz więcej czynników wpływa na utratę motywacji i przyjemności z wykonywanych obowiązków. Niestety sytuacja ta wbrew pozorom zazwyczaj dotyka ludzi, którzy jak mogłoby się wydawać, mają pracę pełną satysfakcji, wyzwań, napędzającą do działania. Stan, w którym wykonywana dotychczas z zadowoleniem praca przestaje dawać radość, a zaczyna męczyć, zniechęcać i powodować frustrację, skutkuje wyczerpaniem psychicznym i fizycznym. Jest to nic innego jak wypalenie zawodowe, czyli choroba cywilizacyjna XXI wieku i spory problem na rynku pracy. Co ciekawe, coraz częściej syndrom ten dotyka także ludzi młodych, o niedługim stażu pracy – których, jak mogłoby się wydawać, taka przypadłość nie powinna dotykać.
Czynniki zwiększające ryzyko wypalenia zawodowego
Wypalenie zawodowe często dotyczy menadżerów na wysokich stanowiskach – presja, praca na wysokich obrotach i duża odpowiedzialność to niestety czynniki sprzyjające wystąpieniu tego zjawiska. W grupie podwyższonego ryzyka są również osoby pracujące w dużym stresie np.: lekarze, medycy, dziennikarze, nauczyciele, handlowcy, policjanci. Badania wskazują, że wspólnym mianownikiem dla wielu profesji dotykanych problemem wypalenia zawodowego jest stała konieczność pracy z ludźmi. Ciągła interakcja z klientami, pacjentami, czy uczniami niestety może być drenujące emocjonalnie i przyspieszyć negatywna odczucia w związku z zajmowanym stanowiskiem.
Wypalenie zawodowe - objawy
Jakie są zatem symptomy wypalenia zawodowego? Oczywiście jest to kwestia mocno indywidualna i zależna od wielu czynników, jednak jak każde zaburzenie posiada ono zestaw oznak, które stopniowo zaczynają być odczuwalne. Oto najczęściej występujące:
1. Chroniczne zmęczenie
Dotyczy zarówno obowiązków wykonywanych w pracy, które wcześniej bezproblemowe i dobrze znane, nagle stają się irytujące i męczące, jak również ogólnego samopoczucia. Stały brak energii, senność i zły nastrój nawet w dni wolne od pracy, to objawy, które powinny dać do myślenia.
2. Utrata zainteresowania swoją branżą
Jeszcze niedawno byłeś na bieżąco z nowościami w Twojej branży, a praca stanowiła także pasję? Jeżeli z czasem w miejscu pozytywnego nastawienia pojawia się znużenie i obojętność warto poszukać przyczyny tego zjawiska.
3. Niskie poczucie własnej wartości
Często, nawet podświadomie porównujemy się z innymi. Jeżeli dzieje się tak w sferze zawodowej łatwo samemu sobie podciąć skrzydła i całkowicie stracić motywację. Zafiksowani na taki sposób myślenia zawsze znajdziemy ludzi, którzy robią od nas więcej, lepiej, wydajniej, są ambitniejsi i bardziej przebojowi, pną się po szczeblach kariery, a my stoimy w miejscu. Następnie pojawia się przekonanie o własnej przeciętności i niemożności osiągnięcia sukcesu. Pewność siebie spada wówczas do minimum, a samopoczucie jest coraz gorsze.
4. Negatywne podejście do ludzi
Rozdrażnienie na samą myśl o kontaktach ze współpracownikami, klientami, pacjentami lub uczniami, nawet jeżeli sytuacja nie ma żadnego przykrego kontekstu, nie rokuje dobrze na przyszłość i często świadczy o tym, że osoba na tym stanowisku zupełnie straciła zapał do pracy.
5. Problemy z koncentracją
Nierzadko idą w parze z mniejszą ilością snu i stale odczuwanym zmęczeniem. Brak umiejętności skupienia na dobrze znanych zadaniach, a co za tym idzie wyraźny spadek efektywności czasem świadczy po prostu o konieczności odpoczynku. Jeśli jednak nie przynosi on efektów, a sytuacja się utrzymuje, może być symptomem poważniejszych problemów.
6. Brak zaangażowania w życie firmy
Dotychczas z przyjemnością uczestniczyłeś w firmowych sprawach, aktywnie zgłaszałeś swoje propozycje i pomysły, lubiłeś podejmować dyskusje, a obecnie nie czerpiesz z tego żadnej satysfakcji i ograniczasz swój udział do niezbędnego minimum? Raczej nie dzieje się to bez przyczyny.
7. Objawy psychosomatyczne
Permanentne funkcjonowanie pod wpływem stresu, problemy ze snem i przemęczenie z dużym prawdopodobieństwem odbiją się po pewnym czasie również na zdrowiu fizycznym. Częste infekcje na skutek obniżonej odporności, bóle głowy, problemy żołądkowe to najczęściej występujące dolegliwości. Chociaż wydawać by się mogło, że jedno z drugim nie ma związku, podłoże psychiczne jest przyczyną wielu chorób somatycznych.
Z wypaleniem zawodowym można sobie poradzić. Pomoc psychologa, przyswojenie technik relaksacyjnych, łagodzących skutki stresu, niekiedy tymczasowa zmiana zajęcia to skuteczne sposoby na zażegnanie kryzysu. Najlepiej jednak mu przeciwdziałać i minimalizować ryzyko wystąpienia tego zaburzenia.
Opublikowane 4 stycznia 2022 r. w kategorii: Rozwój osobisty
ŚCIEŻKA KARIERY
Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej