Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Skróty klawiszowe w Excelu, które przyśpieszą Twoją pracę

Skróty klawiszowe w Excelu, które przyśpieszą Twoją pracę

Pracujesz z programem Excel, ale zdajesz sobie sprawę z tego, że niestety nie wykorzystujesz w pełni jego potencjału? Nic straconego! Przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw zaawansowanych skrótów w Excelu, które sprawią, że Twoja praca będzie jeszcze przyjemniejsza. Co więcej, dzięki temu znacznie szybciej poradzisz sobie z zadaniem i zyskasz więcej czasu dla siebie. Zaczynamy!


Kurs Excel 2019 od podstaw

Poznaj Excel od podstaw w kilka godzin. Dowiedz się jak bez wysiłku wykonać kluczowe czynności, jak zautomatyzować pracę i jak rozpocząć przygodę z tabelami przestawnymi. Dowiedz się więcej


Zapisywanie dokumentu

Gdy pracujesz z programem Excel, musisz co jakiś czas zapisywać rezultaty swoich działań. Utrata wyników pracy może narazić Cię na niezłe kłopoty i wiele dodatkowej oraz niepotrzebnej pracy. Wystarczy, że po przygotowaniu partii materiału naciśniesz zestaw:

ctrl + literka S.

Zapisywanie dokumentu

Dzięki temu w prosty sposób zapiszesz aktualny etap pracy z konkretnym dokumentem.

Nieodzownym elementem pracy z Excelem jest drukowanie. Trzeba przecież zaprezentować wyniki swoich działań kierownikowi, dyrektorowi lub klientowi. W tym celu skorzystaj ze skrótu:

ctrl + P.

Dzięki temu w mgnieniu oka otworzysz okno drukowania. Skrót przyda się szczególnie, gdy przed Tobą stoi zadanie wydrukowania dużej ilości dokumentów, a musisz zrobić to, jak najszybciej.

Zrzut aktualnego obrazu strony

Niezwykle przydatnym narzędziem podczas pracy z naszym programem jest zrzut aktualnego obrazu strony. Świetnie sprawdzi się wtedy, gdy potrzebujesz wsparcia. Dzięki temu bardzo szybko prześlesz informatykowi, czy innemu specjaliście widok ze swojego monitora. W rezultacie zrozumie, w czym tkwi problem i łatwiej udzieli Ci pomocy. Do tego celu służy przycisk na klawiaturze Twojego komputera pod nazwą PrtSc. Niektórzy mogą też mieć klawisz z pełną nazwą, czyli Print Screen.

Narzędzie do wyszukiwania

W przypadku, gdy bardzo szybko musisz coś poszukać w dużej liczbie danych, możesz również posłużyć się skrótem klawiszowym. W tym celu wystarczy zastosować kombinację klawiszy:

ctrl + F.

Narzędzie do wyszukiwania

Po naciśnięciu tego zestawu pojawi się okno. W puste pole wpisz po prostu szukaną wartość, a program natychmiast pokaże Ci potrzebną komórkę.

Łatwe zastępowanie jednej wartości drugą

Praca z Excelem niejednokrotnie wymaga zastąpienia jednej wartości drugą. Jednakże w dużej liczbie danych trudno znaleźć właściwą komórkę. Dlatego, gdy chcesz przeprowadzić taki właśnie zabieg, kliknij przycisk:

ctrl + literkę H na klawiaturze.


Zastępowanie jednej wartości drugą

W odpowiedzi otworzy się okno, w którym łatwo zamienisz dane. Takie rozwiązanie sprawdzi się, gdy masz dużo wierszy i chcesz szybko zamienić pewne pozycje. W ten sposób sprawniej je znajdziesz i wykonasz zadanie.

Aktualna data

Daty to bardzo ważne elementy raportów i zestawień. Nie musisz już wpisywać całego zapisu z dniem, miesiącem i rokiem. Gdy potrzebujesz zwrócić aktualną datę do komórki wystarczy, że w tym celu użyjesz odpowiedniego skrótu:

ctrl + ;Wklejanie danych inaczej niż domyślnie

Kopiowanie i wklejanie danych to absolutna podstawa, jeśli chodzi o pracę w Excelu. Jednakże nie zawsze potrzebna jest informacja w wartościach domyślnych. Czasami trzeba im nadać inny format i tutaj z pomocą przychodzi opcja wklej specjalnie. W tym celu również nie musisz szukać rozwiązania na pasku narzędzi. Do tego zadania na szczęście także stworzono świetny skrót. Są to trzy już nie takie tajemnicze przyciski, a mianowicie:

ctrl + alt + V


Klawisze skrótu z wykorzystaniem przycisku alt

Na koniec przygotowaliśmy listę skrótów z wykorzystaniem klawisza alt. W sytuacji, gdy chcesz uruchomić kartę narzędzia główne, użyj zestawienia:

alt + H


Tabele przestawne, wykresy, dodatki do wykresów, czy obrazy bardzo sprawnie wstawisz za pośrednictwem kombinacji:

alt + N


Na pracę z motywami oraz określanie ustawień strony, skalowanie, a także wyrównywanie pozwala alt i przycisk M. Czasami musisz też połączyć się z danymi zawartymi w innych arkuszach. Nic prostszego! Wybierasz skrót:

alt + A


Po skończonym zadaniu warto też zweryfikować poprawność pisowni. Skrót alt oraz R to prosta recepta na otwarcie okna recenzji. Kartę widok uruchomisz za pośrednictwem kombinacji:

alt + W


Dzięki temu wyświetlisz podgląd podziału stron i układów, pokazywanie oraz ukrywanie nagłówków, a także wiele innych.

Title course

Kurs Programowanie VBA w Excelu dla zaawansowanych

Zobacz kurs Arrow
Title course

Kurs Excel - zaawansowane funkcje i formuły

Zobacz kurs Arrow
Title course

Kurs Excel - zaawansowane techniki

Zobacz kurs Arrow

A teraz wszystkie kombinacje jeszcze raz, ale w telegraficznym skrócie:

1. Szybkie zapisywanie dokumentu
CTRL + S – zapisywanie pliku

2. Skrót szybkiego drukowania
CTRL + P – szybkie drukowanie

3. Zrzut aktualnego obrazu
PrtSc (Print Screen) – zrzut aktualnego obrazu

4. Narzędzie do wyszukiwania i zastępowania jednej wartości drugą
CTRL + F – wyszukiwanie
CTRL + H – łatwe zastępowanie jednej wartości drugą

5. Wpisywanie aktualnej daty
CTRL + ; - aktualna data

6. Wklejanie danych inaczej niż domyślne
CTRL + ALT + V - wklejanie danych inaczej niż domyślne

7. Klawisze skrótu z użyciem przycisku ALT
ALT + H – uruchomienie karty narzędzia główne
ALT + N – tabele przestawne, wykresy i dodatki do wykresów
ALT + M – wstawianie ustawień strony
ALT + A – połączenie z danymi w innych arkuszach
ALT + R – uruchomienie okna recenzji
ALT + W – wyświetlanie podziału stron i układów


Opublikowane 9 sierpnia 2021 r. w kategorii: IT i oprogramowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!