Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Skróty klawiszowe w Excelu, które przyśpieszą Twoją pracę

Skróty klawiszowe w Excelu, które przyśpieszą Twoją pracę

Pracujesz z programem Excel, ale zdajesz sobie sprawę z tego, że niestety nie wykorzystujesz w pełni jego potencjału? Nic straconego! Przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw zaawansowanych skrótów w Excelu, które sprawią, że Twoja praca będzie jeszcze przyjemniejsza. Co więcej, dzięki temu znacznie szybciej poradzisz sobie z zadaniem i zyskasz więcej czasu dla siebie. Zaczynamy!


Kurs Excel 2019 od podstaw

Poznaj Excel od podstaw w kilka godzin. Dowiedz się jak bez wysiłku wykonać kluczowe czynności, jak zautomatyzować pracę i jak rozpocząć przygodę z tabelami przestawnymi. Dowiedz się więcej


Zapisywanie dokumentu

Gdy pracujesz z programem Excel, musisz co jakiś czas zapisywać rezultaty swoich działań. Utrata wyników pracy może narazić Cię na niezłe kłopoty i wiele dodatkowej oraz niepotrzebnej pracy. Wystarczy, że po przygotowaniu partii materiału naciśniesz zestaw:

ctrl + literka S.

Zapisywanie dokumentu

Dzięki temu w prosty sposób zapiszesz aktualny etap pracy z konkretnym dokumentem.

Nieodzownym elementem pracy z Excelem jest drukowanie. Trzeba przecież zaprezentować wyniki swoich działań kierownikowi, dyrektorowi lub klientowi. W tym celu skorzystaj ze skrótu:

ctrl + P.

Dzięki temu w mgnieniu oka otworzysz okno drukowania. Skrót przyda się szczególnie, gdy przed Tobą stoi zadanie wydrukowania dużej ilości dokumentów, a musisz zrobić to, jak najszybciej.

Zrzut aktualnego obrazu strony

Niezwykle przydatnym narzędziem podczas pracy z naszym programem jest zrzut aktualnego obrazu strony. Świetnie sprawdzi się wtedy, gdy potrzebujesz wsparcia. Dzięki temu bardzo szybko prześlesz informatykowi, czy innemu specjaliście widok ze swojego monitora. W rezultacie zrozumie, w czym tkwi problem i łatwiej udzieli Ci pomocy. Do tego celu służy przycisk na klawiaturze Twojego komputera pod nazwą PrtSc. Niektórzy mogą też mieć klawisz z pełną nazwą, czyli Print Screen.

Narzędzie do wyszukiwania

W przypadku, gdy bardzo szybko musisz coś poszukać w dużej liczbie danych, możesz również posłużyć się skrótem klawiszowym. W tym celu wystarczy zastosować kombinację klawiszy:

ctrl + F.

Narzędzie do wyszukiwania

Po naciśnięciu tego zestawu pojawi się okno. W puste pole wpisz po prostu szukaną wartość, a program natychmiast pokaże Ci potrzebną komórkę.

Łatwe zastępowanie jednej wartości drugą

Praca z Excelem niejednokrotnie wymaga zastąpienia jednej wartości drugą. Jednakże w dużej liczbie danych trudno znaleźć właściwą komórkę. Dlatego, gdy chcesz przeprowadzić taki właśnie zabieg, kliknij przycisk:

ctrl + literkę H na klawiaturze.


Zastępowanie jednej wartości drugą

W odpowiedzi otworzy się okno, w którym łatwo zamienisz dane. Takie rozwiązanie sprawdzi się, gdy masz dużo wierszy i chcesz szybko zamienić pewne pozycje. W ten sposób sprawniej je znajdziesz i wykonasz zadanie.

Aktualna data

Daty to bardzo ważne elementy raportów i zestawień. Nie musisz już wpisywać całego zapisu z dniem, miesiącem i rokiem. Gdy potrzebujesz zwrócić aktualną datę do komórki wystarczy, że w tym celu użyjesz odpowiedniego skrótu:

ctrl + ;Wklejanie danych inaczej niż domyślnie

Kopiowanie i wklejanie danych to absolutna podstawa, jeśli chodzi o pracę w Excelu. Jednakże nie zawsze potrzebna jest informacja w wartościach domyślnych. Czasami trzeba im nadać inny format i tutaj z pomocą przychodzi opcja wklej specjalnie. W tym celu również nie musisz szukać rozwiązania na pasku narzędzi. Do tego zadania na szczęście także stworzono świetny skrót. Są to trzy już nie takie tajemnicze przyciski, a mianowicie:

ctrl + alt + V


Klawisze skrótu z wykorzystaniem przycisku alt

Na koniec przygotowaliśmy listę skrótów z wykorzystaniem klawisza alt. W sytuacji, gdy chcesz uruchomić kartę narzędzia główne, użyj zestawienia:

alt + H


Tabele przestawne, wykresy, dodatki do wykresów, czy obrazy bardzo sprawnie wstawisz za pośrednictwem kombinacji:

alt + N


Na pracę z motywami oraz określanie ustawień strony, skalowanie, a także wyrównywanie pozwala alt i przycisk M. Czasami musisz też połączyć się z danymi zawartymi w innych arkuszach. Nic prostszego! Wybierasz skrót:

alt + A


Po skończonym zadaniu warto też zweryfikować poprawność pisowni. Skrót alt oraz R to prosta recepta na otwarcie okna recenzji. Kartę widok uruchomisz za pośrednictwem kombinacji:

alt + W


Dzięki temu wyświetlisz podgląd podziału stron i układów, pokazywanie oraz ukrywanie nagłówków, a także wiele innych.

Title course

Kurs Programowanie VBA w Excelu dla zaawansowanych

Zobacz kurs Arrow
Title course

Kurs Excel - zaawansowane funkcje i formuły

Zobacz kurs Arrow
Title course

Kurs Excel - zaawansowane techniki

Zobacz kurs Arrow

A teraz wszystkie kombinacje jeszcze raz, ale w telegraficznym skrócie:

1. Szybkie zapisywanie dokumentu
CTRL + S – zapisywanie pliku

2. Skrót szybkiego drukowania
CTRL + P – szybkie drukowanie

3. Zrzut aktualnego obrazu
PrtSc (Print Screen) – zrzut aktualnego obrazu

4. Narzędzie do wyszukiwania i zastępowania jednej wartości drugą
CTRL + F – wyszukiwanie
CTRL + H – łatwe zastępowanie jednej wartości drugą

5. Wpisywanie aktualnej daty
CTRL + ; - aktualna data

6. Wklejanie danych inaczej niż domyślne
CTRL + ALT + V - wklejanie danych inaczej niż domyślne

7. Klawisze skrótu z użyciem przycisku ALT
ALT + H – uruchomienie karty narzędzia główne
ALT + N – tabele przestawne, wykresy i dodatki do wykresów
ALT + M – wstawianie ustawień strony
ALT + A – połączenie z danymi w innych arkuszach
ALT + R – uruchomienie okna recenzji
ALT + W – wyświetlanie podziału stron i układów


Opublikowane 9 sierpnia 2021 r. w kategorii: IT i oprogramowanie


Kompleksowe szkolenie dla specjalisty MS Excel
Users icon 13114 uczestników
Watch icon 39 godzin
Video icon 347 wykładów

Zostań specjalistą przed którym Excel nie ma żadnych tajemnic. Poznaj zaawansowane techniki, twórz złożone formuły i wykorzystaj swoje umiejętności w dowolnej dziedzinie. Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!