Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Zaawansowane wyszukiwanie informacji za pomocą Google: Poradnik

Zaawansowane wyszukiwanie informacji za pomocą Google: Poradnik

Kiedy pragniesz odpowiedzi na pytanie, do czego się uciekasz? Na pewno wielu z nas pomyślało o Google, wyszukiwarce internetowej, która stała się nieodzownym narzędziem naszych codziennych poszukiwań. Dziś jednak skupimy się na nieco bardziej zaawansowanych aspektach wyszukiwania informacji. Zapraszamy do lektury!


Kurs OSINT - techniki pozyskiwania informacji w internecie

Poznaj techniki OSINT od praktycznej strony. Naucz się skutecznie pozyskiwać dane z internetu na temat dowolnych firm i osób. Zacznij lepiej dbać o swoje bezpieczeństwo i anonimowość w siec... Dowiedz się więcejPoznaj triki, które pomogą Ci dokładniej wyszukiwać informacji w Google.


Operatory wyszukiwania

Większość z nas jest zaznajomiona z podstawowym wyszukiwaniem - wpisujesz po prostu pytanie lub frazę i oczekujesz wyników. Ale Google ma znacznie więcej do zaoferowania. Na przykład, poprzez wykorzystanie operatorów wyszukiwania możemy zawęzić nasze zapytania i otrzymać dokładnie to, czego szukamy. Oto kilka najczęściej używanych operatorów:

  1. " ": Użycie cudzysłowów wokół frazy, jak "Biała Księga", powoduje, że Google szuka dokładnie tego ciągu słów w tej kolejności.

  2. -: Minus przed słowem, jak w "kotki -psy", powoduje, że Google odrzuca wszystkie wyniki, które zawierają słowo po minusie.

  3. site:: Ten operator pozwala Ci przeszukiwać tylko określoną stronę. Na przykład, "site:wikipedia.org kotki" wyszuka strony tylko z Wikipedii, które zawierają słowo "kotki".


Czy wiesz, że da się wyszukiwać informacji skuteczniej?

  1. filetype:: Jeśli szukasz określonego typu pliku, jak PDF lub PPT, możesz użyć operatora filetype. Na przykład, "globalne ocieplenie filetype:pdf" zwróci pliki PDF na temat globalnego ocieplenia.

  2. intitle:: Operator intitle: pozwala Ci szukać słów lub fraz konkretnie w tytułach stron. Na przykład, "intitle:zdrowie" zwróci strony, które mają słowo "zdrowie" w tytule.

  3. inurl:: Podobnie jak intitle:, inurl: pozwala szukać słów lub fraz w URL strony.

  4. related:: Jeśli chcesz znaleźć strony podobne do strony, którą już znasz, użyj operatora related:. Na przykład, "related:wikipedia.org" pokaże strony podobne do Wikipedii.

  5. define:: Jeśli potrzebujesz definicji słowa, możesz użyć operatora define:. Na przykład, "define:globalizacja" wyświetli definicje słowa "globalizacja".

  6. cache:: Operator cache: pokazuje, jak strona wyglądała ostatnio, gdy Google ją indeksował. Przydatne, jeśli strona jest tymczasowo niedostępna.


Wyszukiwarka Google: poznaj sekrety i szukaj informacji w internecie szybciej.


Te operatory to tylko czubek góry lodowej, ale z pewnością pomogą Ci zwiększyć swoją efektywność w wyszukiwaniu Google.


Korzystanie z Google Search Console

Jeżeli jesteś właścicielem strony internetowej, Google Search Console (dawniej Google Webmaster Tools) może okazać się niezwykle przydatnym narzędziem. Dzięki niemu możesz monitorować, jak Twoja strona prezentuje się w wynikach wyszukiwania Google, a także naprawiać problemy z SEO i usprawniać widoczność swojej strony.

Za pomocą Search Console możesz sprawdzić, jakie zapytania kierują użytkowników na Twoją stronę, które strony generują najwięcej ruchu, czy Twoja strona jest zoptymalizowana pod kątem urządzeń mobilnych, i wiele więcej.


Jak znaleźć konkretną informację w internecie? Zobacz na te kilka pomocnych zasad.


Wykorzystanie Google Scholar do wyszukiwania akademickich źródeł

Google Scholar to cudowne narzędzie dla studentów, badaczy i każdego, kto potrzebuje dostępu do artykułów naukowych, prac dyplomowych, książek i konferencji z całego świata. Wpisując zapytanie, można przeszukiwać szeroki zakres literatury naukowej, a opcje zaawansowanego wyszukiwania pozwalają na bardziej precyzyjne zapytania, takie jak wyszukiwanie w obrębie konkretnej dyscypliny lub publikacji.


Wyszukiwanie obrazem

Jednym z bardziej niezwykłych, ale niezwykle użytecznych narzędzi jest wyszukiwanie obrazem. Jeśli masz zdjęcie, ale nie wiesz, skąd pochodzi lub chcesz znaleźć podobne obrazy, wystarczy przeciągnąć i upuścić obraz na pasek wyszukiwania Google, a dostaniesz wyniki powiązane z tym obrazem.Kurs OSINT - techniki pozyskiwania informacji w internecie

Poznaj techniki OSINT od praktycznej strony. Naucz się skutecznie pozyskiwać dane z internetu na temat dowolnych firm i osób. Zacznij lepiej dbać o swoje bezpieczeństwo i anonimowość w siec... Dowiedz się więcejPodsumowanie

Internet to prawdziwe morze informacji, a Google to statek, który pomoże Ci się przez nie przemieszczać. Pamiętaj, że o ile podstawowe wyszukiwanie często wystarcza, o tyle zaawansowane narzędzia i techniki mogą Cię doprowadzić do skarbów informacji, które inaczej mogłyby umknąć Twojej uwadze. Nie bój się eksperymentować i zanurzać się głębiej w możliwości, jakie oferuje Google!


Opublikowane 27 czerwca 2023 r. w kategorii: IT i oprogramowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!