Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Zakładasz swój pierwszy biznes? O czym powinieneś pamiętać?

Zakładasz swój pierwszy biznes? O czym powinieneś pamiętać?

Choć o pracy na swoim marzy wiele osób, zakładanie pierwszej firmy bywa nie lada wyzwaniem. Kiedy założyć firmę? Czy warto płacić podatek VAT? Czy trzeba zakładać konto firmowe? W głowach aspirujących przedsiębiorców pojawia się wiele znaków zapytania. Jeśli i Ty zastanawiasz się nad założeniem własnego biznesu, w tym artykule postaramy się rozwiązać przynajmniej część Twoich wątpliwości. Zaczynamy!


Prawo w e-commerce

Dowiedz się jak prowadzić biznes w internecie i spać spokojnie nie martwiąc się o aspekty prawne. Dowiedz się więcej


Nie zakładaj firmy pierwszego dnia miesiąca

Zanim założysz swoją pierwszą firmę, musisz wybrać termin, w którym to zrobisz. Zdecydowanie odradzamy rejestrowanie działalności pierwszego dnia miesiąca. Dlaczego? Ponieważ, jeśli założysz ją już drugiego dnia, zyskasz jeden miesiąc, w którym będziesz mógł płacić preferencyjną stawkę ZUS. Jeśli zrobisz to pierwszego dnia, do zapłacenia standardowej stawki ZUS będziesz zobligowany miesiąc wcześniej.

ludzie w firmie

Zastanów się, czy chcesz być VAT-owcem

Być czy nie być VAT-owcem? To dylemat wielu przyszłych przedsiębiorców. Oczywiście, są branże, w których nie ma wyboru i trzeba podatek VAT systematycznie płacić. Chodzi tu chociażby o firmy zajmujące się sprzedażą alkoholu lub świadczące usługi prawnicze, doradcze czy nawet jubilerskie. Dlatego też warto na samym początku sprawdzić, czy również i Ty nie będziesz do tego zobowiązany.

Kiedy opłaca się zarejestrować do VAT jako podatnik czynny? Głównie wtedy, gdy wiesz, że VAT od zakupów będzie przekraczał VAT od sprzedaży. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że jeżeli planujesz często robić zakupy na firmę, bycie VAT-owcem będzie strzałem w dziesiątkę.

Zamierzasz świadczyć usługi? Jeśli tak, powinieneś zastanowić się, kto będzie Twoim klientem. Przykładowo, jeżeli będą to głownie osoby fizyczne, cena Twoich usług często może być wyższa niż w przypadku firm, które nie płacą VAT, co może zniechęcić klientów do korzystania z Twojej oferty. Z drugiej strony, jeżeli będziesz współpracował z innymi VAT-owcami, warto się na to zdecydować – będzie to opłacalne zarówno dla Ciebie, jak i dla nich.

Warto dodać, że płacenie podatku VAT jest opłacalne również wtedy, gdy świadczysz usługi innym firmom za granicą. W takich przypadkach nie naliczasz VAT-u od sprzedaży, ponieważ płaci go klient, za to możesz odliczać VAT od zakupów. Pamiętaj też, że rejestracja dla celów VAT nic nie kosztuje. Jeżeli jednak chcesz otrzymać jej potwierdzenie, musisz zapłacić 170 zł.

obliczanie podatku

Wybierz formę opodatkowania

Jeśli zamierzasz prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą, możesz wybrać jedną z czterech form opodatkowania:

  • skala podatkowa – najczęściej wynosi 17%, ale po przekroczeniu kwoty 85 528 zł rocznie – 32%,
  • podatek liniowy – wynosi 19%, niezależnie od dochodów,
  • karta podatkowa – obejmuje stałą stawkę podatku, która wyznaczana jest w konkretnej kwocie na określony rok podatkowy,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – wynosi od 2% do 17%, zależy to od typu prowadzonej działalności.

Title course

Kurs Wydajne zarządzanie firmą - automatyzacja i optymalizacja zadań

Zobacz kurs Arrow
Title course

Poradnik prawny dla początkujących firm

Zobacz kurs Arrow
Title course

Kurs Joomla - rozwiązania dla biznesu

Zobacz kurs Arrow

Ważne jest, że nie wszystkie rodzaje działalności mogą wybrać każdą formę opodatkowania – zanim się więc na którąś z nich zdecydujesz, więcej o tym poczytaj lub skorzystaj z pomocy profesjonalnej księgowej.

Planujesz założyć spółkę? Jeśli tak, będziesz musiał regularnie płacić podatek dochodowy od osób prawnych CIT. W roku, w którym powołasz do życia swoją firmę, będziesz musiał płacić stawkę w wysokości 9%, podobnie jak i tzw. mali podatnicy. Pozostałe spółki muszą odprowadzać 19% podatku. Warto dodać, że ich właściciele mogą wypłacać sobie zyski w formie dywidendy, od której także należy odprowadzać podatek w wysokości 19%.

dokumenty podatkowe

Rozważ założenie konta firmowego

Wbrew obiegowej opinii, jeśli zakładasz jednoosobową działalność gospodarczą, nie musisz mieć konta firmowego. Jeżeli chcesz, możesz wszystkie transakcje firmowe przeprowadzać przy pomocy prywatnego rachunku bankowego. Na wszelki wypadek powinieneś jednak sprawdzić w regulaminie konta, czy przypadkiem nie ma wzmianki mówiącej o zakazie wykorzystywania go do celów firmowych. Pamiętaj też, że spółki mają obowiązek posiadania konta firmowego. Warto też pamiętać, że może Ci ono pomóc zarządzać finansami. Co więcej, w niektórych bankach jest ono całkowicie bezpłatne.

laptop i pieniądze

Wybierz odpowiednie kody PKD

Przy zakładaniu firmy konieczny jest wybór odpowiednich kodów PKD. Co to takiego? Można powiedzieć, że są to symbole wskazujące na zakres prowadzonej działalności. Pierwszy, wybrany przez Ciebie kod jest kodem wiodącym, wyznaczający główny obszar działalności Twojej firmy. Należy zaznaczyć, że w tym momencie można wybrać maksymalnie 10 kodów PKD.

praca na laptopie

Pamiętaj, że możesz założyć firmę przez internet

Dziś nie musisz chodzić do urzędów, aby założyć firmę. Z powodzeniem zrobisz to przez internet. Wcześniej powinieneś jednak mieć założony profil zaufany ePUAP bądź też certyfikat kwalifikowany – dzięki temu uzyskasz elektroniczny podpis, który potwierdzi Twoją tożsamość. Następnie, możesz zarejestrować firmę w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.


Opublikowane 12 sierpnia 2021 r. w kategorii: Biznes i marketing


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!