Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Zalety i wady pracy freelancera

Zalety i wady pracy freelancera

Zalety i wady pracy freelancera


Dziś chyba nie ma człowieka, który nie słyszałby o freelancingu. Ten rodzaj pracy rozprzestrzenił się z biegiem lat przez internet i stał się czymś powszednim. Freelancer, tzw. wolny strzelec jest osobą, która pracuje bez etatu. Realizuje zlecenia, które sam wybiera, w określonym przez zleceniodawcę czasie.


Jak zarabiać przez internet jako freelancer
4.8
star star star star star
(73 ocen)

Przekonaj się, że praca przez internet naprawdę się opłaca i zacznij zarabiać jako freelancer... Dowiedz się więcej


Dlaczego warto zacząć?


Wolny strzelec jest sam sobie szefem. Ty decydujesz kiedy chcesz wykonywać pracę, a kiedy spotkać się ze znajomymi. Masz możliwość załatwiania różnych spraw, nie trzyma Cię konkretny grafik, ale wadą jest to, że trzeba być bardzo zdyscyplinowanym, by umieć odpowiednio zorganizować czas i ukończyć zlecenie w terminie. Skutkiem elastycznych godzin pracy jest również to, że będąc freelancerem nie musisz składać wniosku o urlop i martwić się czy szef tym razem będzie łaskawy i da Ci wolne dokładnie wtedy, kiedy chcesz. Po prostu nie podejmujesz nowych zleceń i masz odpoczynek od pracy, jednak ten odpoczynek równa się z brakiem dochodu. Kolejną dobrą stroną freelancingu jest swoboda wyboru miejsca pracy. Nikt nie przymusza Cię do siedzenia na niewygodnym krześle w ciasnym biurze. Możesz być na zatłoczonej plaży albo w zaciszu domu. Wybierając drugą opcję, nie tracisz zbędnie pieniędzy na dojazd. Następną sprawą, nad którą masz absolutną władzę jako freelancer jest to, nad czym pracujesz. Zajmujesz się tylko tym, czego sam się podejmiesz. Dzięki temu masz szansę rozwinąć się w nowych branżach i nie zanudzić się na śmierć w trakcie wykonywania tych samych czynności. Możliwe jest również zarabianie większej ilości pieniędzy niż na etacie, ale wiele zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.


Drugą zaletą związaną z finansami jest sposobność do odliczania VAT-u w trakcie zakupu rzeczy potrzebnych do Twojej pracy. Omawiając walory pracy jako freelancer, warto też pochylić się nad typowo przyziemnymi sprawami. Swobodnie możesz prowadzić dom, pod warunkiem, że umiesz dobrze gospodarować czasem. Nie ma potrzeby posyłania dziecka do przedszkola bądź powierzania go w ręce niani. Jeżeli tylko chcesz, masz czas na wszystko, bez konieczności poświęcania relacji rodzinnych.


Jakie problemy niesie ze sobą freelancing?


Główną wadą jest obowiązek wyszukiwania zleceń samodzielnie. Nikt nie podłoży Ci pod nos projektów do wykonania. Trzeba je znaleźć samemu i w dodatku zostać wybranym do danego zlecenia, co może nie być łatwe, w szczególności, gdy dopiero zaczynasz. Niesie to za sobą także poczucie niepewności finansowej. Jako freelancer nie mamy miesięcznych wynagrodzeń, a w dodatku nie mamy pewności czy zleceniodawca wybierze nas na wykonawcę zlecenia. Kolejną wadą jest brak benefitów jakie możemy otrzymać w pracy na etat np. prywatna opieka zdrowotna, karta do klubu fitness, ale także służbowe telefony, samochody itp. Praca na etat daje również płatne urlopy i zwolnienia lekarskie. Będąc freelancerem, nikt nie zapłaci za Twój wolny dzień czy L4. Kolejnym wymogiem jest wymaganie od siebie dyscypliny i odpowiednie zarządzanie czasem. Pracując w domu mamy wiele rzeczy, które nas rozpraszają. Począwszy od domowych obowiązków, a skończywszy na pokusie surfowania po portalach internetowych. Trzeba być bardzo zmobilizowanym i zdyscyplinowanym, żeby skupić się na pracy przez określony czas i tak nim zarządzać, by zdążyć ukończyć zlecenie w terminie. Wyzwaniem w pracy jako freelancer jest również konieczność rozliczania się samemu, a także wpłacania składek do ZUS-u. Jednakże możemy zatrudnić księgową, która zajmie się naszymi zobowiązaniami podatkowymi.

Kurs Jak zbudować znaną markę online

Kurs Jak zbudować znaną markę online

Zobacz kurs Arrow
Kurs Personal Branding - budowanie marki osobistej

Kurs Personal Branding - budowanie marki osobistej

Zobacz kurs Arrow
Kurs Prawo dla freelancera

Kurs Prawo dla freelancera

Zobacz kurs Arrow

Freelancing pozwala na elastyczne zarządzanie pracą, a także urlopami. Wiąże się jednak z koniecznością samodyscypliny i perfekcyjną organizacją czasu. Samodzielne wyszukiwanie zleceń skutkuje niejednokrotnie stratą klienta, aczkolwiek mamy pełną dowolność w wyborze projektu. Na własną rękę musimy także rozliczać się z pracy, jaką wykonaliśmy.Opublikowane 4 października 2018 r. w kategorii: Inne


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!