Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Zawód przyszłości: Wirtualna asystentka - Kim jest i co robi?

Zawód przyszłości: Wirtualna asystentka - Kim jest i co robi?

Wirtualna asystentka to profesja, która na polskim rynku jest dosyć nowa. Nie każdy nawet wie, co kryje się pod tą nazwą. Jako pierwsze skojarzenie zazwyczaj na myśl przychodzi sekretarka, jednak różnica między tymi zawodami jest znacząca.


Kurs Praca zdalna - techniki i narzędzia

Poznaj sprawdzone techniki i narzędzia, które umożliwią Ci sprawną pracę zdalną. Ten kurs to idealny przewodnik dla każdego, kto chce zmienić swój sposób pracy lub musi pracować z domu. Dowiedz się więcej


Kim jest wirtualna asystentka?

W największym skrócie wirtualna asystentka to osoba, która wspiera biznesy online. Pomaga zdalnie przedsiębiorcom, właścicielom firm i freelancerom w ich bieżących działaniach. Jest to niezwykle multifunkcyjna profesja, bowiem obszar działań wirtualnej asysty w odpowiedzi na potrzeby rynku systematycznie się powiększa. Pandemia, lockdown i przeniesienie wielu biznesów do świata online spowodowały znaczący wzrost zapotrzebowania na wykwalikowanych pracowników zdalnych. Trendy związane z wirtualną asystą mają swój zalążek w Stanach Zjednoczonych i chociaż nawet u nas były widoczne już kilka lat temu to właśnie teraz przeżywają swój rozkwit.

wirtualna asystentka podczas pracy

Mimo że, początkowo wielu przedsiębiorców traktowało zdalne funkcjonowanie swoich biznesów, jako chwilowy epizod, z czasem okazało, że taka forma przynosi mnóstwo korzyści. Przede wszystkim zdalny pracownik to ograniczenie kosztów – nie trzeba organizować mu miejsca pracy i zapewniać sprzętu. Dodatkowy plus to forma rozliczenia – wirtualna asystentka zazwyczaj sama jest przedsiębiorcą i rozlicza się za godzinę swojej pracy, wystawiając faktury klientowi. Odchodzą dzięki temu koszty związane z pracownikiem etatowym, co więcej fakturę można wliczyć w koszty prowadzenia firmy, co jeszcze bardziej zwiększa korzyści finansowe. Samo rozliczenie godzinowe to kolejny atut. Płacimy za rzeczywistą pracę, w takim wymiarze jakiego akurat w danym momencie potrzebujemy. Po wcześniejszych ustaleniach w jednym miesiącu może to być 5 godzin, w drugim 50. I na koniec również istotny aspekt, czyli brak ograniczeń terytorialnych. W przypadku współpracy zdalnej nie ma znaczenia z jakich zakątków świata są wartościowi dla naszego biznesu specjaliści.

Czym zajmuje się wirtualna asystentka?

Pracę zdalną mogą wykonywać osoby z rozmaitych branż. Skupmy się jednak na wirtualnej asystentce. Jaki jest zakres jej zadań i w jaki sposób wspiera biznesy?

  • kontakt z klientami
  • wsparcie administracyjne
  • prowadzenie kalendarza
  • tworzenie prezentacji
  • sporządzanie dokumentów
  • pomoc w rekrutacji pracowników
  • planowanie i organizacja spotkań oraz podróży
  • wyszukiwanie informacji
  • pomoc w organizacji spraw prywatnych (rezerwacja wizyty u lekarza, zakupy online itp.)

Wyżej wymienione zadania to zestaw bazowy chyba każdej wirtualnej asystentki. Są to czynności, które w całości lub w znacznym stopniu dotyczą każdego przedsiębiorcy i pochłaniają sporo czasu w codziennym funkcjonowaniu firmy. Świadomość, że warto je oddelegować kompetentnej osobie, a zaoszczędzone dzięki temu godziny przeznaczyć na rozwój biznesu, ma coraz więcej właścicieli firm.

Kurs Microsoft Teams - efektywna praca zdalna

Kurs Microsoft Teams - efektywna praca zdalna

Zobacz kurs Arrow
Jak zarabiać przez internet jako freelancer

Jak zarabiać przez internet jako freelancer

Zobacz kurs Arrow
Umiejętności miękkie w pracy zdalnej - budowanie relacji i organizacja pracy

Umiejętności miękkie w pracy zdalnej - budowanie relacji i organizacja pracy

Zobacz kurs Arrow

Jednak to nie wszystko, czego możemy się spodziewać po współpracy z wirtualną asystentką. Wiele z nich dodatkowo specjalizuje się w węższych dziedzinach np. z zakresu marketingu internetowego, prowadzenia social mediów i kampanii sponsorowanych, tworzenia grafik, filmów, podcastów, newsletterów, a także projektowania i edycji stron internetowych.

stanowisko pracy zdalnej

Jakie cechy powinna mieć wirtualna asystentka?

Czy wirtualna asysta to profesja dla każdego i jak wybrać odpowiednią osobę do współpracy? Poza szeregiem kompetencji merytorycznych, takich jak znajomość obsługi konkretnych programów, do owocnej współpracy z klientem niezbędny jest też pewien zestawy cech osobowości. Kluczowa jest tutaj komunikatywność. Osoba, która nie potrafi się precyzyjnie komunikować i zamiast postawić odpowiednie pytania i podsumować odpowiedzi przed przystąpieniem do realizacji zadań, woli „czytać w myślach” klienta i pracować na wyczucie, niestety raczej się nie sprawdzi. Ponadto ważna jest dobra organizacja, terminowość, rzetelność i kreatywność.

Jak zatem wybrać asystentkę idealną dla siebie? Oprócz weryfikacji umiejętności praktycznych (portfolio, referencje) warto odbyć rozmowę online. Kontakt mailowy to za mało, żeby ocenić czy dana osoba wzbudza w nas zaufanie i czy po prostu nadajmy na tych samych falach – jest to bowiem niezwykle istotne, ponieważ kontakt z wirtualną asystentką jest częsty, a jakość współpracy ma bezpośrednio przełożenie na funkcjonowanie biznesu.

Wracając do tezy postawionej w tytule artykułu – czy wirtualna asystentka to zawód przyszłości? Zdecydowanie tak. Dlaczego? Ponieważ najcenniejszym zasobem właścicieli firm jest bezzwrotny czas. Umiejętność mądrego zarządzania nim i delegowania zadań, pozwala skalować biznes, rozwijać się i lepiej zarabiać. Wirtualna asysta w związku z tym jest profesją o ogromnym potencjale, dająca szerokie możliwości rozwoju. I nawet ci przedsiębiorcy, którzy obecnie cierpią na syndrom „Zosi-Samosi”, z pewnością w niedalekiej przyszłości dostrzegą liczne korzyści wynikające z takiej współpracy.


Opublikowane 18 listopada 2021 r. w kategorii: Inne


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!