Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
4 metody na zwiększenie prędkości ładowania strony internetowej

4 metody na zwiększenie prędkości ładowania strony internetowej

Prędkość ładowania strony internetowej to istotny czynnik, wpływający na doświadczenia odbiorców. Jeżeli witryna wczytuje się zbyt długo, istnieje szansa, że użytkownik opuści serwis, zanim ten zdąży załadować wszystkie zasoby. Wówczas współczynnik odrzuceń wzrasta, a jednocześnie maleje liczba realizowanych konwersji.


Jak przyspieszać i optymalizować strony

Jak osiągnąć wysoką pozycję w Google dzięki doskonałej optymalizacji strony Dowiedz się więcej


Dlaczego warto zadbać o prędkość ładowania strony internetowej?

Prędkość strony internetowej ma znaczenie w kontekście użyteczności serwisu. Użytkownicy nie chcą czekać zbyt długo na wczytywanie się treści – odpowiedź ma być szybka i konkretna, a sama witryna intuicyjna. Jeżeli serwis nie spełnia tych warunków, istnieje duża szansa, że konwersja będzie niska, a współczynnik odrzuceń wysoki. To jednak niejedyne wady stron internetowych o zbyt długim czasie ładowania.

Serwisy wczytujące zasoby zbyt wolno mają problemy z widocznością w wynikach wyszukiwarki, takiej jak Google, ponieważ algorytm promuje witryny zoptymalizowane, szybko odpowiadające na potrzeby odbiorców. Doskonałym tego przykładem są Core Web Vitals (w j. polskim nazywane Podstawowymi Wskaźnikami Internetowymi). To opracowane przez Google metryki określające wydajność serwisu pod kątem:

  • Largest Contentful Paint (LCP) – największe wyrenderowanie treści;
  • First Input Delay (FID) – opóźnienie przy pierwszym działaniu, czas do pierwszej interakcyjności serwisu;
  • Cumulative Layout Shift (CLS) – skumulowane przesunięcie układu, czyli elementy zmieniające swój rozmiar i pozycję w czasie wczytywania.

Laptop, notatnik i długopis - przygotowywanie notatek przed optymalizacją strony

Core Web Vitals dla swojej strony internetowej sprawdzisz przy pomocy narzędzia dostępnego pod adresem pagespeed.web.dev.

Istnieje wiele metod na zwiększenie prędkości ładowania strony internetowej. Przedstawiamy cztery z nich – to rozwiązania skuteczne i o uniwersalnym zastosowaniu.

Optymalizacja zasobów graficznych

Problem z długim czasem wczytywania strony internetowej często leży w zasobach, które zostały wgrane na serwer i muszą się załadować podczas wysłania żądania przez przeglądarkę. Elementy te to między innymi pliki graficzne. Bywają „ciężkie” i znacząco opóźniają finalny czas załadowania strony internetowej.

Podstawowym krokiem, który należy wykonać, jest konwersja grafik do formatów WebP lub AVIF, zamiast PNG lub JPEG. W ten sposób zaoszczędzisz miejsce, bez tracenia na jakości. Jeżeli pliki ciągle są zbyt duże, możesz wykorzystać proste programy graficzne (Paint, Photopea, Figma), aby zmniejszyć ich rozdzielczość, co wpłynie bezpośrednio na wagę zasobów i przyspieszy czas wczytywania strony.

Lazy loading

Lazy loading to technika opóźnionego ładowania elementów na stronie internetowej, co oznacza, że niektóre elementy – takie jak obrazy, filmy lub inne zasoby nie są ładowane od razu podczas wczytywania strony, ale dopiero w momencie, gdy użytkownik przewija stronę (scroll). Gdy dana sekcja ma być widoczna, następuje załadowanie elementów. Dzięki temu nie zachodzi konieczność wczytywania całej strony, co może być czasochłonne.

Stosowanie techniki lazy loading jest szczególnie przydatne na stronach z dużą liczbą obrazów lub mediów, ponieważ pozwala na załadowanie tylko tych elementów, które użytkownik faktycznie wyświetli w danej chwili.

W praktyce stosuje się różne metody implementacji lazy loadingu, w tym m.in. JavaScript, jQuery, i pluginy do systemów CMS. Wdrożenie tego rozwiązania wygląda więc inaczej zależnie od typu posiadanej strony internetowej.

Kod strony internetowej na ekranie laptopa

Stosowanie atrybutu „fetchpriority”

Atrybut „fetchpriority" jest wykorzystywany do optymalizacji ładowania strony internetowej, poprzez określenie, które zasoby powinny być pobrane jako pierwsze, a które mogą zostać pobrane później, w zależności od priorytetu. Przypisywane wartości to „high” (wysoki priorytet) lub „low” (niski priorytet).

Zastosowanie tego atrybutu sprawi, że fragment kodu źródłowego będzie wyglądać następująco:

<img src="adres-grafiki.jpg" fetchpriority="high" alt="opis-alternatywny-grafiki">

Atrybut fetchpriority jest więc uzupełnieniem standardowego kodu wykorzystywanego do wczytywania zasobów graficznych: <img>. Dodatkowo rozwiązanie to znajduje zastosowanie w elementach HTML takich jak: <link>, <img>, <script>, <source>, <video>, <audio>, <track>, <object>, <embed>, <iframe> oraz <a>.

Kurs SEO - jak skutecznie pozycjonować stronę

Kurs SEO - jak skutecznie pozycjonować stronę

Zobacz kurs Arrow
Jak przyspieszać i optymalizować strony

Jak przyspieszać i optymalizować strony

Zobacz kurs Arrow
Kurs WooCommerce - sklep internetowy krok po kroku

Kurs WooCommerce - sklep internetowy krok po kroku

Zobacz kurs Arrow

Redukcja i asynchroniczne wczytywanie skryptów JavaScript

JavaScript pozwala wdrażać na stronie internetowej wiele rozwiązań, nie tylko dodatkowe funkcjonalności, ale również atrakcje wizualne oraz elementy interfejsu. Niestety kod ten często jest złożony i obciąża serwis, co powoduje dłuższy czas wczytywania.

Warto maksymalnie zredukować ilość JavaScriptu na stronie, a gdy ten występuje, wdrożyć ładowanie asynchroniczne. To rozwiązanie polegające na pobieraniu kodu w sposób nieblokujący, czyli bez opóźniania wczytywania innych elementów strony internetowej w tym samym czasie. Dzięki temu możliwe jest pobieranie skryptów równolegle do innych zasobów strony internetowej, co poprawia czas ładowania strony.

Do asynchronicznego wczytywania JavaScript na stronie internetowej wykorzystuje się m.in. atrybut „async" w tagu <script>, który informuje przeglądarkę, że skrypt powinien być pobierany i wykonywany asynchronicznie. Można również użyć atrybutu „defer", który pozwala na pobieranie skryptów równolegle do innych zasobów strony, ale ich wykonanie następuje dopiero po załadowaniu całej strony.

stanowisko pracy z myszką, klawiaturą i laptopem

Jak sprawdzić prędkość ładowania strony internetowej?

Prędkość ładowania strony internetowej na urządzeniach desktopowych i mobilnych zweryfikujesz przy pomocy narzędzi:

  • PageSpeed Insights
  • Lighthouse (rozwiązanie wbudowane w przeglądarce Chrome)
  • GTmetrix

Dokładne dane na temat kondycji poszczególnych adresów URL w serwisie znajdziesz również w Google Search Console (zakładka Podstawowe wskaźniki internetowe). W ten sposób szybko zweryfikujesz, które podstrony wymagają lepszej optymalizacji pod kątem wydajności, aby przyspieszyć ich czas wczytywania.


Opublikowane 29 maja 2023 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!