Strefa rozwoju osobistego i nowinek ze świata technologii & IT | blog strefakursów.pl
Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
8 powodów, dla których warto poznać język programowania Ruby

8 powodów, dla których warto poznać język programowania Ruby

Ruby to obiektowy język programowania powstały w latach 90 ubiegłego wieku. Głównym założeniem twórcy Yukihiro Matsumoto, było aby język ten wyróżniał się łatwością i szybkością pisania programów. Z każdym dniem Ruby staje się coraz popularniejszy wśród programistów, a to za sprawą wielu zalet jakie posiada.


1. Darmowy


Ruby to opensourcowy projekt, który można dowolnie wykorzystywać, kopiować lub modyfikować. Bez problemu działa na takich systemach jak Windows, Mac OS X czy Linux.


2. Łatwy w nauce


Dla wielu osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z programowaniem Ruby może okazać się świetnym rozwiązaniem. Jest on w pełni obiektowym językiem programowania, dzięki czemu pisanie kodu jest o wiele łatwiejsze niż w przypadku języków strukturalnych. Żeby lepiej zrozumieć tę różnicę zobaczmy jak wygląda jeden z najprostszych programów jakie można stworzyć, czyli „Hello, world!” zapisany w kilku różnych popularnych językach:


Ruby

puts"Hello World"

PHP

<?php echo 'Hello world!'; ?>

C

#include int main(void) {
  printf("Hello, world!\n");
  return 0;
}

JavaScript

<script type="text/javascript">
  alert('Hello world!')
</script>

JAVA

public class HelloWorld {
  public static void main(String [] args) {
    System.out.println("Hello World!");
  }
}

Arduino (z wyświetlaczem LCD)

#include int main(void) { 
  printf("Hello, world!\n"); 
  return 0;
}
#include LiquidCrystal lcd(12, 11, 5, 4, 3, 2);

void setup() {
  lcd.begin(16, 2);
  lcd.print("hello, world!");
}

void loop() {
  lcd.setCursor(0, 1);
  lcd.print(millis()/1000);
}

Assembler

%TITLE "HELLO.COM";
16-bit Com file.;
Written in TASM assembly.;
Written for the Intel 8086 processor, and should work on any x86 processor.;
.Model Tiny
.Data Hello DB 0Dh, 0Ah, 'Hello, World!', 00h .Code .8086 Org 100h Start: Push ax Push bx Push si Lea si, HELLO Mov al, [si] PRINT_MSG: Cmp al, 00h Jz DONE

3. Prostota


Jedną z największych zalet tego języka jest intuicyjna składnia. Ruby, który powstał m.in. w oparciu o język Python, pozwala np. na pominięcie średników na końcach wprowadzanych instrukcji. Dodatkowo późniejsza ingerencja w kod (modyfikowanie czy wykrywanie błędów) to czysta przyjemność.


Kurs Ruby programowanie od podstaw
4.8
star star star star star
(74 ocen)

Naucz się programować w języku Ruby zaczynając od podstaw a kończąc na praktycznych aplikacjach... Dowiedz się więcej


4. Oszczędność czasu


Dzięki przejrzystej składni i wielu możliwościom modyfikacji kodu pisanie programów w języku Ruby jest relatywnie szybkie. W Ruby wszystko jest obiektem (nawet liczby całkowite). Nie ma chyba bardziej obiektowego języka programowania.


5. Społeczność użytkowników


Programując w danym języku niejednokrotnie napotykamy na problemy, z którymi ciężko samemu sobie poradzić. Dobrze wtedy zasięgnąć opinii innych programistów. W sieci dostępnych jest wiele stron zrzeszających zwolenników Rubiego, gdzie doświadczeni programiści chętnie udzielają pomocy i porad nowym użytkownikom.


6. Konfiguracja


Ruby to bardzo elastyczny język programowania pozwalający na dostosowanie go do własnych potrzeb. Dodawanie nowych metod w klasach czy samych klas jest łatwe i intuicyjne. Co więcej, użytkownik może rozszerzać funkcjonalność Rubiego o tzw. „gemy”, czyli biblioteki.


7. Ruby on Rails


Ruby on Rails to zbudowany na bazie języka Ruby framework do tworzenia aplikacji internetowych, który z każdym dniem staje się coraz popularniejszy wśród deweloperów. Poznanie składni i logiki programowania w języku Ruby jest idealnym początkiem pracy z Rails. Takie aplikacje jak Twitter, Basecamp czy Groupon powstały właśnie w oparciu o framework Ruby on Rails.


Kurs Ruby on Rails - tworzenie aplikacji
4.8
star star star star star
(59 ocen)

Poznaj bardzo popularny framework do szybkiego tworzenia dynamicznych webowych aplikacji... Dowiedz się więcej


8. Zapotrzebowanie na rynku pracy


Dzięki rosnącej popularności Ruby on Rails, coraz więcej pracodawców poszukuje osób programujących w języku Ruby. Nauka podstaw programowania w tym języku do świetna inwestycja we własne kwalifikacje.

Opublikowane 17 marca 2014 r. w kategorii: Programowanie


Kompleksowe szkolenie dla Web Designera
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!