Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
8 powodów, dla których warto poznać język programowania Ruby

8 powodów, dla których warto poznać język programowania Ruby

Ruby to obiektowy język programowania powstały w latach 90 ubiegłego wieku. Głównym założeniem twórcy Yukihiro Matsumoto, było aby język ten wyróżniał się łatwością i szybkością pisania programów. Z każdym dniem Ruby staje się coraz popularniejszy wśród programistów, a to za sprawą wielu zalet jakie posiada.


Kurs Ruby programowanie od podstaw
4.8
star star star star star
(75 ocen)

Naucz się programować w języku Ruby zaczynając od podstaw a kończąc na praktycznych aplikacjach... Dowiedz się więcej


1. Darmowy


Ruby to opensourcowy projekt, który można dowolnie wykorzystywać, kopiować lub modyfikować. Bez problemu działa na takich systemach jak Windows, Mac OS X czy Linux.


2. Łatwy w nauce


Dla wielu osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z programowaniem Ruby może okazać się świetnym rozwiązaniem. Jest on w pełni obiektowym językiem programowania, dzięki czemu pisanie kodu jest o wiele łatwiejsze niż w przypadku języków strukturalnych. Żeby lepiej zrozumieć tę różnicę zobaczmy jak wygląda jeden z najprostszych programów jakie można stworzyć, czyli „Hello, world!” zapisany w kilku różnych popularnych językach:


Ruby

puts"Hello World"

PHP

<?php echo 'Hello world!'; ?>

C

#include int main(void) {
  printf("Hello, world!\n");
  return 0;
}

JavaScript

<script type="text/javascript">
  alert('Hello world!')
</script>

JAVA

public class HelloWorld {
  public static void main(String [] args) {
    System.out.println("Hello World!");
  }
}

Arduino (z wyświetlaczem LCD)

#include int main(void) { 
  printf("Hello, world!\n"); 
  return 0;
}
#include LiquidCrystal lcd(12, 11, 5, 4, 3, 2);

void setup() {
  lcd.begin(16, 2);
  lcd.print("hello, world!");
}

void loop() {
  lcd.setCursor(0, 1);
  lcd.print(millis()/1000);
}

Assembler

%TITLE "HELLO.COM";
16-bit Com file.;
Written in TASM assembly.;
Written for the Intel 8086 processor, and should work on any x86 processor.;
.Model Tiny
.Data Hello DB 0Dh, 0Ah, 'Hello, World!', 00h .Code .8086 Org 100h Start: Push ax Push bx Push si Lea si, HELLO Mov al, [si] PRINT_MSG: Cmp al, 00h Jz DONE

3. Prostota


Jedną z największych zalet tego języka jest intuicyjna składnia. Ruby, który powstał m.in. w oparciu o język Python, pozwala np. na pominięcie średników na końcach wprowadzanych instrukcji. Dodatkowo późniejsza ingerencja w kod (modyfikowanie czy wykrywanie błędów) to czysta przyjemność.

4. Oszczędność czasu


Dzięki przejrzystej składni i wielu możliwościom modyfikacji kodu pisanie programów w języku Ruby jest relatywnie szybkie. W Ruby wszystko jest obiektem (nawet liczby całkowite). Nie ma chyba bardziej obiektowego języka programowania.


Kurs Ruby on Rails - tworzenie aplikacji
4.8
star star star star star
(59 ocen)

Poznaj bardzo popularny framework do szybkiego tworzenia dynamicznych webowych aplikacji... Dowiedz się więcej


5. Społeczność użytkowników


Programując w danym języku niejednokrotnie napotykamy na problemy, z którymi ciężko samemu sobie poradzić. Dobrze wtedy zasięgnąć opinii innych programistów. W sieci dostępnych jest wiele stron zrzeszających zwolenników Rubiego, gdzie doświadczeni programiści chętnie udzielają pomocy i porad nowym użytkownikom.


6. Konfiguracja


Ruby to bardzo elastyczny język programowania pozwalający na dostosowanie go do własnych potrzeb. Dodawanie nowych metod w klasach czy samych klas jest łatwe i intuicyjne. Co więcej, użytkownik może rozszerzać funkcjonalność Rubiego o tzw. „gemy”, czyli biblioteki.


7. Ruby on Rails


Ruby on Rails to zbudowany na bazie języka Ruby framework do tworzenia aplikacji internetowych, który z każdym dniem staje się coraz popularniejszy wśród deweloperów. Poznanie składni i logiki programowania w języku Ruby jest idealnym początkiem pracy z Rails. Takie aplikacje jak Twitter, Basecamp czy Groupon powstały właśnie w oparciu o framework Ruby on Rails.

8. Zapotrzebowanie na rynku pracy


Dzięki rosnącej popularności Ruby on Rails, coraz więcej pracodawców poszukuje osób programujących w języku Ruby. Nauka podstaw programowania w tym języku do świetna inwestycja we własne kwalifikacje.

Opublikowane 17 marca 2014 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!