Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Co musi umieć C++ Developer?

Co musi umieć C++ Developer?

C++ jest językiem programowania, którego znajomość może zapewnić wielkie powodzenie na rynku pracy. Poza samą znajomością tego języka, programista C++ powinien posiadać też inne umiejętności. Niniejszy artykuł wyjaśnia czym zajmuje się C++ developer i co trzeba umieć, żeby znaleźć pracę na tym stanowisku.


Kurs C++ od zera do bohatera

Opanuj kluczowe koncepcje języka C++ i zacznij pisać własne programy Dowiedz się więcej


Cechy języka C++

W 1985 roku pojawiło się C++ jako rozszerzenie języka C. C++ jest językiem ogólnego przeznaczenia i za jego pomocą tworzone są m. in. systemy operacyjne, serwery, aplikacje desktopowe oraz gry wideo (C++ używany jest w Unreal Engine). Więcej o zastosowaniach C++ możesz przeczytać tutaj. Od swojego poprzednika C++ różni się głównie tym, że pozwala na programowanie obiektowe. Można go używać również w innych paradygmatach programowania: proceduralnym, generycznym, funkcyjnym i modularnym.

C++ jest relatywnie niskopoziomowym językiem, co sprawia, że jest dość skomplikowany, ale też daje pewne możliwości, których brakuje innym językom. Choć część osób zaczyna naukę programowania od C++, to część programistów zaleca, żeby na początku uczyć się innego języka, np. Pythona. Zalety C++ to wszechstronność i bardzo wysoka wydajność. Jego znajomość ułatwia też zrozumienie technicznych podstaw całej dziedziny programowania. C++ jest językiem kompilowanym i istnieje wiele kompilatorów tłumaczących kod C++ na język maszynowy zrozumiały dla procesora.

Popularne języki programowania

Zadania C++ developera

Developer C++ to inaczej programista C++. Zajmuje się on pisaniem programów oraz ich rozwojem i optymalizacją. Może pracować w biurze jakiejś firmy, a może też działać na własną rękę i przyjmować zlecenia. Tę pracę można wykonywać zdalnie. Często developer C++ działa jako członek zespołu pracującego nad danym programem. Do jego zadań może też należeć utrzymywanie kontaktu z klientami, opracowywanie dokumentacji, poszukiwanie błędów i dbałość o jakość kodu.

Umiejętności, które powinieneś posiadać

Programista C++ powinien dobrze znać ten język i umieć używać go w paradygmacie programowania obiektowego. Polega ono na budowaniu programów w taki sposób, że podstawowym elementem, z którego składa się program, jest obiekt. Poznając zasady programowania w C++ musisz nauczyć się pisania programów w optymalny sposób. Oznacza to m. in. odpowiednie zarządzanie pamięcią poprzez przydzielanie jej zmiennym. Ważna jest też dobra znajomość biblioteki STL.

Kurs C++ dla zielonych

Kurs C++ dla zielonych

Zobacz kurs Arrow
Kurs C++ aplikacje bazodanowe

Kurs C++ aplikacje bazodanowe

Zobacz kurs Arrow
Kurs C++ aplikacje w Visual Studio

Kurs C++ aplikacje w Visual Studio

Zobacz kurs Arrow

Do fundamentalnych narzędzi wykorzystywanych przy pisaniu programów w C++ należą Visual Studio i Git. To pierwsze służy do pisania i uruchamiania kodu. Z kolei Git służy do śledzenia historii pracy nad programem i ułatwiania współpracy między programistami. Programista nie obejdzie się również bez znajomości języka angielskiego przynajmniej na średniozaawansowanym poziomie.

Kolejne ważne umiejętności to znajomość terminala Linuxa, posługiwanie się metodykami Agile i Scrum oraz zdolność do pracy z bazami danych, najlepiej w MySQL. Do narzędzi, których znajomość Ci się przyda, warto dodać kompilatory (np. GCC i Clang), systemy budowania (np. CMake), biblioteki (np. Boost) i frameworki (np. QT). Powodzenie na rynku pracy może być jeszcze większe, jeśli programista C++ będzie znał inne języki programowania poza C++.

kod programistyczny na ekranie laptopa

Podsumowanie

Developer C++ to ścieżka kariery, którą warto rozważyć ze względu na jej zalety. Przede wszystkim wysokie zarobki. W niniejszym artykule pokrótce opisany został język C++ oraz zadania stojące przed programistą, a także umiejętności, które taki programista powinien posiadać. Najważniejsza jest zdolność dobrego posługiwania się C++ i narzędziami stworzonymi dla tego języka. Wszystkiego tego nauczysz się z naszą ścieżką kariery C++ developera. To zbiór kursów, dzięki którym nie będziesz musiał kończyć studiów, żeby zostać programistą.


Opublikowane 7 lutego 2023 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!