Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Czym jest cyberbezpieczeństwo i dlaczego jest ważne?

Czym jest cyberbezpieczeństwo i dlaczego jest ważne?

Zgodnie z najogólniejszą definicją na cyberbezpieczeństwo przekładają się rozmaite techniki i procesy, których celem jest zapewnienie 100% ochrony sieciom informatycznym. Jego celem jest stworzenie skutecznego zabezpieczenia urządzeń, programów i danych przed niewierzytelnym dostępem i hakerskimi atakami.


Kurs Podstawy bezpieczeństwa w Internecie dla każdego

Dowiedz się jak zabezpieczyć swój komputer i smartfon przed internetowymi oszustami. Poznaj metody działań cyberprzestępców i naucz się przed nimi skutecznie bronić. Dowiedz się więcej


Problem wykradania poufnych danych z komputera dotyczy każdego z nas. Jako pokolenie zapalonych internautów, które nie potrafi wyobrazić sobie dnia bez korzystania z tej zdobyczy technologii, w każdej chwili możemy paść ofiarą oszustw internetowych.

Zgodnie z powyższym aby podjąć walkę z przeciwnikiem, najpierw należy go poznać. Oto najczęściej stosowane cyberataki, na które narażona jest sieć internetowa:

Phishing

Metoda, zgodnie z którą oszust podszywa się pod rzetelne źródło komunikując się z potencjalną ofiarą za pośrednictwem portali społecznościowych, poczty elektronicznej, wiadomości tekstowej SMS, bądź telefonicznie. Podszywając się za bank jego celem będzie uzyskanie wrażliwych danych osobowych oraz numeru karty kredytowej. W ten sposób przestępca może zyskać dostęp do Twojego konta bankowego. Dlatego tak ważnym jest nie podawanie poufnych danych osobom, co do których wiarygodności nie mamy pewności. W takiej sytuacji warto skontaktować się z bankiem w celu zweryfikowania swoich podejrzeń i jak najszybsze zablokowanie konta.

hacking

Wirus

Złośliwe oprogramowanie – aby się przed nim przestrzec, należy z ostrożnością podchodzić do nierzetelnie wyglądających linków, załączników, stron. Wystarczy jedno nierozsądne kliknięcie by na Twoim komputerze zostało zainstalowane wirusowe oprogramowanie wykradające Twoje dane osobiste. Dlatego jeśli nie mamy 100% pewności co do źródła informacji, nie klikajmy w podejrzane linki.

DDoS

Rodzaj cyberataku działający na zasadzie protestu online, który blokuje swobodny przepływ danych. W szybki sposób prowadzi do przeciążenia sieci, uniemożliwiając dostęp do wybranych stron.

Man-in-the-Middle

Przechwytuje poufne informacje takie jak numer konta zamieniając go na swój numer rachunku. W rezultacie pieniądze zamiast na konto znajomego trafiają do oszusta, który bez naszej wiedzy monitoruje prywatną korespondencję.

Pharming

Pomimo wpisywania właściwego adresu strony system kieruje użytkownika pod fałszywą stronę. Tego typu modyfikacja adresu stron ma na celu przejęcie dostępu do poufnych danych jak hasła do witryn, numery kart kredytowych i inne.

cyberbezpieczeństwo

W jaki sposób należy zadbać o własne cyberbezpieczeństwo?

Poznaliśmy wroga, poznajmy też sposoby, dzięki którym możemy się przed nim uchronić. Istotą wdrażanych systemów i wprowadzanych procedur bezpieczeństwa jest stosowanie różnego typu metod, które skutecznie będą odpierać złośliwe próby przejęcia danych z serwera. Do najbardziej skutecznych praktyk poprawiających cyberbezpieczeństwo w sieci należą:

Uwierzytelnianie

Bardzo skuteczna metoda weryfikująca Twoją tożsamość w postaci hasła, które przypisane jest wyłącznie Tobie aby zminimalizować ryzyko wystąpienia oszustwa. Często praktyką stosowaną przez właścicieli witryn jest dwustopniowe uwierzytelnienie w postaci kodu wysyłanego na numer telefonu bądź adres mailowy użytkownika sieci. Również skutecznym okazuje jednokrotne logowanie, umożliwiające jednorazowy dostęp do określonych danych w systemie. Działanie tego typu daje pewność, że dane zarówno określonej witryny oraz Twoje są w pełni bezpieczne.

Kurs Podstawy bezpieczeństwa w Internecie dla każdego

Kurs Podstawy bezpieczeństwa w Internecie dla każdego

Zobacz kurs Arrow
Kurs Jak zadbać o bezpieczeństwo w IT

Kurs Jak zadbać o bezpieczeństwo w IT

Zobacz kurs Arrow
Kurs Ethical Hacking i cyberbezpieczeństwo od podstaw

Kurs Ethical Hacking i cyberbezpieczeństwo od podstaw

Zobacz kurs Arrow

Fizyczny klucz U2F

Jest urządzeniem przypominającym pamięć zewnętrzną wpinaną w port USB komputera. Skonfigurowanie tego typu uwierzytelnienia podczas logowania na wybrane strony generuje parę kluczy, wysyłanych do urządzenia w formie Challengu. Po jego podpisaniu przez urządzenie uwierzytelnienie powraca z powrotem na stronę logowania. Tego typu klucze jak Yubikey lub Yubico współpracują bezpośrednio z przeglądarką dzięki czemu są odporne na phishing.

cyberbezpieczeństwo

Szyfrowanie

Zgodnie z nazwą szyfrowanie danych na dysku to po prostu zaszyfrowanie całego dysku twardego w komputerze. W praktyce oznacza to, że zakodowaniu podlega wszystko co się w nim znajduje – każdy plik, folder i bajt danych. Tak jak w przypadku wcześniej wspomnianego złośliwego oprogramowania ransomware, którego kodowaniem można zabezpieczyć poufne pliki oraz prowadzone rozmowy, ten rodzaj zabezpieczenia wykorzystany zgodnie z przeznaczeniem zamienia pliki w sekwencję szyfru, który uniemożliwia przejęcie danych przez złośliwe roboty i oprogramowania.

SIEM (ang. Security Information and Event Management)

Rodzaj zabezpieczającego systemu działania firm w postaci oprogramowania lub usług, którego celem jest kontrolowanie zdarzeń i przesyłanie raportów weryfikujących stopień bezpieczeństwa danych.

Sieci VPN

Ich ogromną zaletą jest zdalny dostęp do sieci oraz skuteczne ukrywanie numeru IP, dlatego z dowolnego miejsca w Polsce możesz logować się do systemu za pośrednictwem numeru IP z drugiego końca świata. W efekcie potencjalny oszust nie będzie mógł zweryfikować Twojej lokalizacji.

Programy antywirusowe

Typ zabezpieczenia, które samodzielnie może zastosować każdy użytkownik sieci. Programy i zapory antywirusowe zainstalowane w komputerze bądź telefonie skutecznie wychwytują złośliwe pliki, by w zależności od przeznaczenia usunąć je lub przenieść do bezpiecznego folderu.

cyberbezpieczeństwo

Zamykając dom, zabezpieczając okna czy ustawiając alarm w aucie zabezpieczamy się przed ewentualną kradzieżą. Chronimy to co dla nas ważne i cenne. Podobna zasada działania obowiązuje w sieci. Bo poczucie bezpieczeństwa w każdej sferze życia – zarówno realnego jak i wirtualnego jest niezwykle istotne. Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź nasz artykuł o tym jak zadbać o bezpieczeństwo danych i ustawić bezpieczne hasło.


Opublikowane 26 sierpnia 2021 r. w kategorii: IT i oprogramowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!