Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak zadbać o bezpieczeństwo Twoich danych? Jak ustawić bezpieczne hasło?

Jak zadbać o bezpieczeństwo Twoich danych? Jak ustawić bezpieczne hasło?

Bezpieczeństwo danych stanowi kwestię priorytetową. Na dyskach przechowujemy wiele ważnych informacji, a dostęp osób nieupoważnionych przyczyniłby się do ogromnych kłopotów. Jednakże w praktyce tworzone przez nas hasła często nie spełniają podstawowych zasad. W konsekwencji, zamiast skutecznie chronić, nawet zachęcają cyberprzestępców do włamań i kradzieży. Co zatem zrobić? Jak ustawić hasło, które pozwoli użytkownikom spać spokojnie? Nie jest to trudne i wystarczy przestrzegać kilku istotnych zasad. W artykule podpowiemy Ci jak to dobrze przeprowadzić.


Kurs Podstawy bezpieczeństwa w Internecie dla każdego

Dowiedz się jak zabezpieczyć swój komputer i smartfon przed internetowymi oszustami. Poznaj metody działań cyberprzestępców i naucz się przed nimi skutecznie bronić. Dowiedz się więcej


W jaki sposób stworzyć silne hasło stanowiące blokadę nie do pokonania przez cyberprzestępców?

Może się wydawać, że w dzisiejszych czasach wprowadzenie dobrego hasła, z którym nie poradzi sobie nawet bardzo doświadczony haker to niezwykle trudne zadanie. Nic bardziej mylnego! Przy pracy nad zabezpieczeniem kieruj się przede wszystkim kilkoma zasadami. Po pierwsze stwórz długie hasło (min. 8 znakowe), wykorzystuj cyfry, symbole, duże i małe litery. Zapomnij również o oczywistych zwrotach związanych z Twoim imieniem, nazwiskiem, czy też innymi danymi osobowymi.

bezpieczne hasło

Co więcej, pamiętaj też o tym, że nie ma dobrej recepty na wszystko. Dlatego do różnych kont stosuj także odmienne zabezpieczenia. Nikt nie ma jednego klucza otwierającego wszystkie zamki w mieszkaniu. Tak samo tutaj staraj się do każdego ważnego miejsca w sieci stworzyć osobne, niepowtarzalne hasło. Jeśli jest taka możliwość korzystaj też z uwierzytelniania wielopoziomowego (multi factor authentication), np. poprzez Google Authenticator.

Generator haseł online

Bardzo często chcemy mieć solidne hasło, ale rejestrując się do kolejnego serwisu, nie mamy żadnego pomysłu. "Admin", "imię+nawisko", "12345", "sex", "password", "123456789" czy "picture1" to najczęściej używane hasła, a przez to dziecinnie proste do złamania nawet dla laika komputerowego.

Wtedy z pomocą może przyjść generator haseł online np. avast lub eset . Na podstawie Twoich preferencji (długość hasła od 4 do 64 znaków, wykorzystanie dużych i małych liter, cyfr i znaków specjalnych) tworzy losowy ciąg z podpowiedzią, na ile ono jest mocne. Wystarczy je skopiować i użyć do rejestracji.

generator losowych haseł
Źródło: https://www.avast.com/pl-pl/random-password-generator 

Jak często zmieniać hasło?

Kolejnym czynnikiem jest systematyczna modyfikacja zabezpieczeń. Specjaliści zalecają zmianę kluczy dostępowych przynajmniej raz na rok. Dzięki temu istotnie ograniczysz prawdopodobieństwo tego, że padniesz ofiarą internetowego przestępcy. Zastanawiasz się jak to wygląda w praktyce? W tabeli zostawiliśmy czas odgadywania hasła przy 1 mln prób na minutę:

Długość hasła
Dozwolone znaki (liczba dozwolonych znaków)
Liczba kombinacji
Czas odgadywania
8
Cyfry, małe litery (36)
2821109907456
1 miesiąc
8
Cyfry, małe i duże litery (62)
218340105584896
7 lat
8
Cyfry, małe i duże litery, znaki specjalne (93)
5595818096650401
177 lat
10
Cyfry, małe litery (36)
3656158440062976
116 lat
15
Małe litery (26)
1.6772593422857258e+21
53 mln lat

Jak widać dołożenie do hasła dużych liter zwiększyło czas potrzebny hackerowi z 1 miesiąca do 7 lat!

haker

Nie zapamiętam tylu haseł? Jak je przechować bezpiecznie?

Na koniec pamiętaj o bezpiecznym przechowywaniu. Najlepszą metodą jest zapamiętanie, ale sprawdzi się ona wyłącznie w przypadku niewielkiej liczbie haseł. Niestety przy większej ich liczbie ta technika raczej odpada. Nie zapisuj też niczego na kartce papieru. Wystarczy, że dokument się gdzieś zawieruszy, czy wypadnie Ci z portfela. Wówczas z łatwością dostanie się w ręce niepowołanej osoby i problem gotowy. W tym przypadku dobrym pomysłem będzie manager haseł.

Title course

Kurs Bezpieczeństwo aplikacji webowych

Zobacz kurs Arrow
Title course

Kurs Jak zadbać o bezpieczeństwo w IT

Zobacz kurs Arrow
Title course

Kurs Sieci komputerowe dla początkujących

Zobacz kurs Arrow

Manager haseł, czyli narzędzie pomagające administrowaniu bezpiecznymi hasłami i danymi wrażliwymi

Ciekawą opcją, jeśli chodzi o przechowywanie mocnych i bezpiecznych kluczy dostępowych stanowi menadżer haseł. Świetnie sprawdzi się u osób, które dysponują wieloma ważnymi kontami: do poczty elektronicznej, bankowości, socjal mediów, czy też serwisów rządowych takich jak Płatnik, ZUS PUE i innych. Dzięki temu użytkownik stworzy dobre zabezpieczenia i nie będzie miał problemu z tym, gdzie przechowywać hasła. Co więcej, narzędzie pomoże też w trzymaniu innych ważnych informacji, a mianowicie danych kart kredytowych, czy też adresów.

Manager haseł

Istotne jest też to, aby wybrać menadżer haseł wspierany przez solidny program antywirusowy. W rezultacie zyskasz wspaniałe narzędzie, które skutecznie wzmocni Twoje bezpieczeństwo w sieci. Ochronisz się przed cyberatakami i będziesz spać spokojnie!

Najlepsze menadżery haseł oferują szyfrowanie 256-bitowym kluczem AES:

  • Dashlane
  • Intuitive Password
  • RememBear
  • Keeper
  • LogMeOnce
  • 1Password
  • Roboform
  • Sticky Password
  • LastPass

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź nasz artykuł o cyberbezpieczeństwie i sposobach na zabezpieczenie się przed hakerami.

Manager haseł

Opublikowane 9 sierpnia 2021 r. w kategorii: IT i oprogramowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!