Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Czym jest technologia BIM i dlaczego jako projektant musisz ją znać

Czym jest technologia BIM i dlaczego jako projektant musisz ją znać

BIM to skrót, który robi coraz większa karierę w ostatnich latach, a przez niektórych specjalistów jest uważany za przyszłość architektury i projektowania budynków. Sprawdźmy, czym jest BIM i dlaczego już teraz warto nim się zainteresować.

Idea BIM sięga lat 70 XX wieku, chociaż do końca ubiegłego stulecia posługiwano się raczej terminem Building Product Models, którego autorem był Charles Eastman z ówczesnego Cornell University (przemianowany potem na Georgia Tech). Pierwszym najbardziej znanym projektem BIM był Architectural Research Unit z przełomu lat 60 i 70 XX wieku. Czym jednak jest dokładnie BIM?


Kurs Revit - projektowanie parametryczne
5.0
star star star star star
(19 ocen)

Naucz się projektowania parametrycznego. Twórz świetne projekty szybciej i efektywniej niż do tej pory... Dowiedz się więcej


BIM – co się kryje za tą technologią?


BIM to skrót od anglojęzycznego terminu Building Information Modeling, co można przetłumaczyć jako modelowanie informacji o budynku. W rzeczywistości jest to dość pojemny termin, który dla jednych osób oznacza oprogramowanie do projektowania, dla innych jest to głównie wirtualny model budynku, a jeszcze inne osoby traktują BIM jako bazę danych o budynku. Najogólniej można określić tę technologię, jako niezwykle złożone procesy i analizy zawarte w trójwymiarowym modelu. Inaczej mówiąc, chodzi tu o przestrzenny, wirtualny obiekt, odzwierciedlający planowaną inwestycję, który posiada wszystkie możliwe parametry rzeczywistego budynku.


bim

Należy podkreślić, że BIM nie jest jedynie efektowną wizualizacją projektowanego budynku, ale jest kompleksowym modelem, posiadającym każdy, nawet najdrobniejszy, element, który pojawi się w rzeczywistym obiekcie. Oznacza to, że każdy cyfrowy element jest prototypem fizycznego elementu, który składa się na budynek (np. ściany, okna, drzwi itp.). Tak wiernie odwzorowany model obiektu, który dopiero zostanie wybudowany, pozwala przeanalizować wszystkie jego wady i zalety oraz umożliwia szybkie wprowadzenie zmian do projektu. BIM pozwala dokładnie sprawdzić właściwości obiektu na przykład pod względem energetycznym, akustycznym, pod kątem kosztów budowy i doboru materiałów.

Aby jednak wykorzystać ideę BIM i zbudować wirtualny model budynku, konieczne jest użycie odpowiedniego oprogramowania. Przykładem jest Autodesk Revit, w którym wykorzystuje się projektowanie parametryczne w technologii BIM.

Kurs ArchiCAD - projektowanie BIM od podstaw

Kurs ArchiCAD - projektowanie BIM od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Kurs SketchUp - efektywne projektowanie

Kurs SketchUp - efektywne projektowanie

Zobacz kurs Arrow
Projektowanie wnętrz - wizualizacja kuchni

Projektowanie wnętrz - wizualizacja kuchni

Zobacz kurs Arrow

Dlaczego warto używać BIM?


Nieco już wspomnieliśmy o tym, dlaczego warto używać technologii BIM i dlaczego jest ona uważana przyszłość projektowania. Teraz warto dokładniej pokazać zalety modelowania informacji o budynku. Od razu należy podkreślić, że technologię BIM mogą wykorzystywać nie tylko architekci, chociaż to właśnie dla nich jest to rozwiązanie niemal idealne. Pozwala szybko przeanalizować koszty i obliczyć, ile w rzeczywistości potrzeba materiału do zrealizowania inwestycji. Dzięki BIM dużo łatwiej wyłapać błędy w projekcie i tworzyć nowoczesne konstrukcje.


bim

Z BIM mogą korzystać również z powodzeniem inwestorzy bez względu na to, czy będzie to nowy obiekt, czy tylko remontowany lub przebudowywany. Opisywana tutaj technologia znacznie ułatwia współpracę inwestora z pozostałymi stronami, uczestniczącymi w realizacji projektu, jak wykonawca czy projektant. Dostęp do modelu, który jest na bieżąco aktualizowany, ułatwia inwestorowi nadzorowanie postępów nad projektowaniem budynku, pozwala mu zapoznać się z różnymi wersjami projektu i ułatwia koordynację wszystkich prac.

Technologia BIM jest również chętnie wykorzystywana przez generalnych wykonawców nie tylko, gdy ubiegają się o kolejne kontrakty, ale również w czasie przygotowań do rozpoczęcia realizacji inwestycji. Dzięki BIM wykonawca może skutecznie optymalizować czas prac i swoje zasoby, jak również łatwiej kontroluje zarówno przebieg prac, jak i koszty. Należy również dodać, że BIM jest także chętnie wykorzystywany w prefabrykacji. Tak szczegółowe modelowanie budynku pozwala idealnie dopasować prefabrykaty betonowe do innych materiałów.


Kurs Revit - projektowanie w BIM od podstaw
4.9
star star star star star
(36 ocen)

Opanuj projektowanie w Autodesk Revit i zacznij wykorzystywać zalety technologii BIM... Dowiedz się więcej


bim

W USA już od kilku lat wszystkie inwestycje publiczne w czasie ich projektowania i realizacji muszą korzystać z BIM. Podobnie jest w Wielkiej Brytanii od 2016 roku. Można spodziewać się, że wkrótce inne państwa podążą tą samą drogą. Trudno przecież nie korzystać z ogromnego potencjału i możliwości Building Information Modeling.Opublikowane 8 lutego 2017 r. w kategorii: Projektowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!