Strefa rozwoju osobistego i nowinek ze świata technologii & IT | blog strefakursów.pl
Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Czym zajmuje się UX Designer?

Czym zajmuje się UX Designer?

Obecnie wiele firm z obszaru nowych technologii nie wyobraża sobie wypuszczania na rynek produktu bez udziału doświadczonego UX Designera. Czym zajmuje się taka osoba i dlaczego jej praca ma często kluczowe znaczenie dla odniesienia sukcesu produktu na rynku?


Dziś coraz częściej mówi się o UX Designerach i szerzej w ogóle o User Experience, ale sama idea pojawiła się już pod koniec lat 70 XX wieku. Obszar zainteresowań UX nieco rozszerzył się od tamtego czasu, plasując się na pograniczu rozwiązań IT i marketingu, a User Experience stało się ważnym procesem wspomagania wytwarzania różnych produktów (najczęściej serwisów www i aplikacji).


Kurs UX & UI - sztuka użytecznego projektowania

UX Design - klucz do sukcesu każdej aplikacji i strony internetowej... Dowiedz się więcej


Czym jest User Experience?


User Experience (UX) to po prostu „wrażenie użytkownika”. Co jednak kryje się dokładniej za tym terminem? Najczęściej w kontekście UX mówi się o emocjach i odczuciach, jakie towarzyszą użytkownikowi w kontakcie z określonym produktem albo usługą. Tak naprawdę termin „User Experience” zaczął być używany na szeroką skalę dzięki profesorowi psychologii poznawczej Donowi Normanowi. To czołowa postać, jeśli chodzi o projektowanie interfejsów komputerowych (HCI). W 1993 roku został zatrudniony w Apple na stanowisku Architekt User Experience, co było zupełną nowością na tamte czasy. W ciągu następnych lat kolejne firmy technologiczne zaczęły zatrudniać u siebie specjalistów od UX, ale największe zapotrzebowanie na takich pracowników zaczęło się tak naprawdę dopiero od 2000 roku.


ux

User Experience to w rzeczywistości wszystko, co wiąże się z interakcją użytkownika z produktami lub usługami i obejmuje wiele różnych aspektów. Z jednej strony UX koncentruje się na jak najlepszym zaspokojeniu potrzeb użytkowników i eliminowaniu wszelkich barier, które mogłyby w tym przeszkadzać, a z drugiej poszukuje takich rozwiązań, które przyczyniają się do przyjemności użytkowania. User Experience to projektowanie skoncentrowane na odbiorcy, na jego doświadczeniach; to dbanie, żeby produkt wywoływał pozytywne odczucia użytkowników. UX Designer jest właśnie tą osobą, która próbuje łączyć interesy producentów lub usługodawców z oczekiwaniami użytkowników.

UX Designer – czym się zajmuje?


Zakres kompetencji UX Designera zależy tak naprawdę od firmy, w jakiej jest zatrudniony. Najczęściej jednak można określić kluczowe obszary, którymi zajmuje się specjalista od UX. Aby cokolwiek powiedzieć o zachowaniu użytkowników i o ich oczekiwaniach, UX Designer musi dysponować odpowiednimi danymi. Dlatego często przeprowadzane są wywiady z użytkownikami, ankiety, analizowanie rozwiązań konkurencji itp. Kolejny obszar to analizowanie danych, określanie person i grupy docelowej. UX Designer zajmuje się oczywiście również budowaniem prototypów produktów oraz przygotowywaniem ich projektów graficznych, a także projektuje interakcje i wspomaga zespół w realizowaniu testów. Tak naprawdę, aby UX Designer mógł wykonywać swoją pracę maksymalnie efektywnie, powinien być zaangażowany w dany projekt od samego początku do końca.


ux

UX Designerzy wywodzą się tak naprawdę z różnych środowisk, a nierzadko posiadają także bardzo różne wykształcenie. Niektórzy z nich wcześniej zajmowali się projektowaniem grafiki, inni – analizowali procesy biznesowe w firmach, kolejni – byli specjalistami od marketingu, a nawet psychologami. Wśród UX Designerów nie brakuje zarówno humanistów, jak i umysłów ścisłych. Wykształcenie nie jest tu istotne. W rzeczywistości, liczy się odpowiedni zmysł i zrozumienie zasad projektowania oraz zachowań użytkowników. Przyda się także doświadczenie w projektowaniu interfejsów użytkownika, zarówno na potrzeby stron internetowych, jak i aplikacji mobilnych. Dobry UX Designer potrafi myśleć analitycznie, jest dokładny, spostrzegawczy, przywiązuje dużą wagę do szczegółu, a także orientuje się w najnowszych trendach technologicznych. Krótko mówiąc, jest osobą łączącą umiejętności badawcze, analityczne i projektowe.

Kurs UX w biznesie - efektywna praca projektanta

Kurs UX w biznesie - efektywna praca projektanta

Zobacz kurs Arrow
Kurs Adobe XD - podstawy projektowania interfejsów

Kurs Adobe XD - podstawy projektowania interfejsów

Zobacz kurs Arrow
Kurs Sketch - projektowanie UX/UI w praktyce

Kurs Sketch - projektowanie UX/UI w praktyce

Zobacz kurs Arrow
ux

UX Designer nazywany bywa również często projektantem interakcji lub architektem informacji. Autorem tego ostatniego terminu jest amerykański architekt Richard Saul Wurman, który w 1976 roku zaproponował nazwę, dostrzegają duża analogię pomiędzy tym, co tworzą projektanci budynków, a tym, nad czym pracowano w przestrzeni informacyjnej i cyfrowej. Warto dodać, że UX Designerzy nie zajmują się tylko produktami cyfrowymi (aplikacje, strony www itd.), ale również fizycznymi (np. interfejsy telefonów, bankomatów), a nawet czasami również procedurami obiegu dokumentów i informacji w bardzo dużych firmach. Przy okazji warto podkreślić, że jest to zawód coraz częściej poszukiwany przez firmy z branży IT. Średnie zarobki na tym stanowisku wynoszą około 3350 zł brutto, ale najbardziej doświadczeni UX Designerzy zarabiają w wiele, wiele więcej.


UX Designer to osoba, której praca polega na budowaniu pomostu pomiędzy zadowoleniem użytkowników produktów a ich producentami. Firmy z branży IT mają coraz większą świadomość, jakie to ważne. UX Designer jest jednym z tych ogniw, które mają kluczowe znaczenie dla jakości finalnego produktu i których praca wpływa na jego potencjał biznesowy.Opublikowane 4 stycznia 2017 r. w kategorii: Projektowanie


Kompleksowe szkolenie dla UX/UI Designera
Users icon 9335 uczestników
Watch icon 48 godzin
Video icon 452 wykładów

Opanuj kluczowe techniki projektowania wizualnego oraz projektowania zorientowanego na użytkownika. Zbuduj solidne podstawy, które umożliwią Ci łatwy start w tej bardzo popularnej i ważnej dziedzinie. Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!