Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Darmowe modele 3D i tekstury do Twoich projektów 3D

Darmowe modele 3D i tekstury do Twoich projektów 3D

Obiekty 3D i tekstury wykorzystywane do projektów trójwymiarowych, dają możliwości przeniesienia wizji projektantów do cyfrowego świata, a następnie do realnych przestrzeni lub gier komputerowych. Modele 3D i faktury odpowiadające istniejącym już materiałom, są wykorzystywane w branży architektury wnętrz, architektury, architektury krajobrazu, designu opartego na formach przemysłowych, a także branży gamingowej. Bez względu, gdzie dany model zostanie użyty i zaprezentowany, jest częścią większej całości. Darmowe i płatne modele 3D oraz tekstury do projektów są tworzone przez samych projektantów. Każdy taki model może być wielokrotnie modyfikowany, dzięki czemu z pierwotnej wersji obiektu można uzyskać liczne, zmodyfikowane odpowiedniki każdego gotowego wzoru. Gdzie zatem poszukiwać darmowych modeli i tekstur, aby trójwymiarowy projekt nabrał innego znaczenia? Jak wykorzystywać takie modele do własnych wizji projektowych?


Kurs modelowania i drukowania 3D

Opanuj podstawy obsługi drukarki 3D, naucz się modelować i twórz niesamowite wydruki 3D Dowiedz się więcej


Darmowe modele 3D - skąd je pobrać?

Istnieje ogromna ilość polskich i zagranicznych witryn, gdzie odbiorca może pobrać dowolną ilość darmowych lub płatnych modeli 3D. Bank modeli posiada bogatą bibliotekę modeli 3D skierowaną do projektantów na każdym szczeblu branż projektowych. Obiekty zapisane na łamach takich portali, w rozszerzeniach spójnych z oprogramowaniami do projektowania, mogą być wykorzystywane wielokrotnie na całkowicie różnych programach. Zapis ich rozszerzenia jest spójny z programami 3D oraz 2D. Modele nadają się do tworzenia rozbudowanych kompozycji 3D lub do finalnej obróbki wizualnej projektów w programach renderujących. Archiwa 3D posiadają bezpłatne modele 3D w takich rozszerzeniach jak .obj, .3ds, .stl, .c4d, .skp, .cad, .atl i wiele innych. Rozszerzenia są kompatybilne m.in. z programem Sketchup, 3ds Max, Blender, Artlantis, Archicad, Autocad, Maya i innymi, które stale pojawiają się na rynku.

grafika 3d

Modele 3d do pobrania za darmo - najpopularniejsze witryny

Wielu producentów wyposażenia wnętrz i otoczenia, udostępnia na łamach swoich stron, tematyczne biblioteki darmowych obiektów z produktami własnej marki. Do najpopularniejszych z nich, należą marki KOŁO, ROCA, RADAWAY, VOX, PORTA i wiele innych. Z takiej opcji korzystają chętnie wszystkie branże architektoniczne i budowlane.

wizualizacja architektury 3D

Jednak częściej, branża architektoniczna i gamingowa korzysta z witryn posiadających udostępnione lub sprzedawane modele wykonane przez samych projektantów i architektów. Takie modele częściej znajdują się na stronach zagranicznych. Z każdym rokiem rozbudowują się również bazy polskie, ale na czele nadal przodują banki z obiektami zagranicznymi, które łatwiej wyszukać po słowach w języku angielskim. Bazy światowe są dużo bardziej rozbudowane. Ich użytkownikami są ludzie z całego świta, a to powoduje, że obiektów jest dużo więcej niż na rynkach ogólnokrajowych. Najchętniej odwiedzane platformy to: 3D Warehouse, Free3D, 3dMdb, Archive 3D, ArchiUp, pCon, Free 3D Base, 3D Sky. Dla miłośników i twórców gier niezawodne są bazy modeli znajdujące się na stronach CGtrader, Turbosquid, Kenney, BlendSwap, czy OpenGameArt. W każdej z witryn znaleźć można obiekty uzupełniające do projektów, jak i podstawowe detale do budowy domów, przestrzeni, czy gier komputerowych.

wizualizacja budynku 3D
3ds Max + V-Ray Next - realistyczne wizualizacje 3D

3ds Max + V-Ray Next - realistyczne wizualizacje 3D

Zobacz kurs Arrow
Kurs Blender od podstaw - wprowadzenie do modelowania 3D

Kurs Blender od podstaw - wprowadzenie do modelowania 3D

Zobacz kurs Arrow
Kurs SketchUp i V-Ray - fotorealistyczne wizualizacje od podstaw

Kurs SketchUp i V-Ray - fotorealistyczne wizualizacje od podstaw

Zobacz kurs Arrow

Tekstury do projektowania - dlaczego warto je używać?

Tekstury do projektowania są chętnie wykorzystywane do programów bazujących na tworzeniu rozbudowanych modeli 3D z zakresu architektury, wnętrz i otoczenia. Darmowe tekstury mogą w pełni odmienić roboczą wersję projektu i zastąpić konieczność wykonania wizualizacji w programach renderujących. Odpowiednik naturalnej trawy, cegieł, układy nawierzchni, desek, kamieni, czy trójwymiarowych paneli ściennych - tym mogą poszczycić się odwzorowane wzory realnych płaszczyzn, przeniesione do świata komputerowego. W projektowaniu, tekstury najczęściej wykorzystywane są do projektów budowanych w oprogramowaniu Sketchup, Archicad, Autocad, Artlantis i innych pokrewnych programach do renderingu, gdzie samodzielnie można podpiąć bibliotekę faktur. Rozszerzenie tekstur pozwala pokryć płaszczyzny w projekcie nadając efekt realności płaskim i obłym przedmiotom. Można nadawać im także samodzielne parametry co do wielkości, aby dostosować wersję do przygotowanego projektu.

wizualizacja wnętrz 3D

Zarówno obiekty 3D jak i tekstury przyspieszają pracę i ułatwiają rozbudowanie kompozycji projektowych o elementy codziennego użytku, bez konieczności budowania każdego szczegółu samodzielnie. Warto pobrać darmowe modele na swój sprzęt komputerowy i oferować projekty, w których znajdzie się każdy najdrobniejszy szczegół.


Opublikowane 15 września 2021 r. w kategorii: Projektowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!