Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Digital painting — jak zacząć przygodę z rysunkiem cyfrowym?

Digital painting — jak zacząć przygodę z rysunkiem cyfrowym?

Digital painting, czyli rysunek cyfrowy to efekt dynamicznego rozwoju technologii. Coraz więcej technik artystycznych przenosimy do świata cyfrowego. Wzrost popularności tego rodzaju rysunku nie powinien więc dziwić. W porównaniu z tradycyjnymi technikami digital painting jest szybszym i tańszym sposobem ekspresji. To niezwykle malowniczy i bogaty w szczegóły świat, który robi ogromne wrażenie. Dlatego dzisiaj wykorzystywany jest w wielu dziedzinach.


Kurs Digital Painting dla początkujących

Zdobądź umiejętności pracy na tablecie graficznym i poznaj techniki rysowania w Adobe Photoshop, które pozwolą Ci tworzyć niesamowite ilustracje cyfrowe. Dowiedz się więcej


digital painting

Lubię rysować i mam do tego talent, co dalej?

Planując przygodę z rysunkiem cyfrowym, warto odpowiednio się przygotować. Talent jest solidnym fundamentem sukcesu, jednak należy pamiętać, że to trening czyni mistrza! Aby zacząć czerpać satysfakcję z rysunku cyfrowego, musisz najpierw przygotować dobre narzędzia. I tutaj podobnie jak w tradycyjnej technice, jakość narzędzi ma ogromne znaczenie. W rysunku cyfrowym pierwsze skrzypce grają komputer, tablet graficzny i program do grafiki rastrowej. Choć dla początkujących digital painting może wydawać się trudny do opanowania, to jednak pozory mylą. Technika wcale nie jest skomplikowana, a odpowiednie przygotowanie się pozwala czerpać maksimum satysfakcji.

Kurs Rysowania na tablecie graficznym

Kurs Rysowania na tablecie graficznym

Zobacz kurs Arrow
Wprowadzenie do concept art i ilustracji

Wprowadzenie do concept art i ilustracji

Zobacz kurs Arrow
Kurs Rysunek cyfrowy - od koncepcji do publikacji

Kurs Rysunek cyfrowy - od koncepcji do publikacji

Zobacz kurs Arrow

Przejście z kartki na tablet graficzny

Każdy artysta wykazuje inne predyspozycje jeśli chodzi o wyprowadzanie ruchów przy rysowaniu. Jedni pracują bardziej nadgarstkiem, inni wolą dynamiczne i zamaszyste ruchy. Dlatego też niezwykle ważny jest odpowiedni dobór wielkości sprzętu. Na rynku znajdziemy mnóstwo tabletów graficznych. Od praktycznych, kompaktowych i tanich wersji, po większe modele za grube tysiące. Do najbardziej znanych i cenionych marek należy niewątpliwie Wacom oraz Huion. Szeroki wybór modeli pozwala dobrać sprzęt zarówno dla amatora, jak i profesjonalisty.

digital painting

Czym kierować się przy wyborze tabletu graficznego?

Przy wyborze sprzętu najlepiej stawiać na indywidualne potrzeby. Popularność danej serii czy marki nie musi wcale oznaczać, że dany model będzie idealny dla Ciebie. Dobierz sprzęt świadomie, na podstawie własnych potrzeb. Wspomniana już wielkość tabletu odgrywa kluczową rolę w komforcie pracy. Oczywiście zwróć również uwagę na to, by tablet miał programowalne przyciski, touchpad czy pierścień dotykowy. Są to udogodnienia zdecydowanie ułatwiające pracę. Kolejny ważny aspekt, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze tabletu graficznego, jest piórko. Najlepsze są te bez baterii, gwarantują wygodę i płynne działanie. Nie bez znaczenia jest również poziom nacisku. Tutaj im więcej poziomów, tym szersze pole manewru. Aczkolwiek na ten aspekt należy również patrzeć przez pryzmat własnych potrzeb.

tablet graficzny

iPad do rysowania – tak, to również dobry pomysł!

iPad’y to dzisiaj już nie tylko urządzenia do treści. Marka Apple wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, stworzyła również bardzo dobre urządzenie do rysunku. Ogromną zaletą tego tabletu jest niewątpliwie ergonomiczne, smukłe i dobrze wyważone piórko. Przypomina tradycyjny ołówek, co przekłada się na precyzyjne, naturalne ruchy. Na iPad’ach można pracować z różnym oprogramowaniem, np. Photoshop. Niemniej jednak największą popularnością cieszy się dedykowana aplikacja dla Apple – ProCreate. O programach jeszcze wspomnę, a teraz skupmy się na zewnętrznych zaletach urządzenia. iPad jest lekki i poręczny, a zarazem oferuje dużą moc obliczeniową. Możesz go zabrać ze sobą i w każdej chwili oddać się sztuce. W połączeniu z dobrze zoptymalizowanym oprogramowaniem skutecznie rywalizuje z tradycyjnymi tabletami graficznymi pod Windows'a. Na koniec dodam, że Apple oferuje również ciekawe dodatki do tabletów. Wszystkim rysownikom do gustu przypadnie między innymi nakładka Paperlike. Dzięki niej zmienisz fakturę powierzchni tabletu, która będzie przypominać kartkę papieru. To niewątpliwie ogromna zaleta, której żaden inny sprzęt nie jest w stanie zaoferować.

Program do grafiki

Digital painting jest formą artystyczną, w której dużą rolę odgrywa dobry program graficzny. Szeroki wybór i mnogość pozycji dla początkującego artysty może przyprawić o zawrót głowy. Warto znów przypomnieć sobie, że wybór programu powinien być podyktowany potrzebami. Jednym z najbardziej popularnych programów graficznych jest oczywiście Adobe Photoshop. Posiada wiele przydatnych funkcji, niemniej jednak nie każdy rysownik znajdzie w nim odpowiednie narzędzia. Odwzorowanie efektu malowania węglem czy farbami olejowymi w Adobe Photoshop może być trudne.

Kurs Rysowania portretów od podstaw

Kurs Rysowania portretów od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Kurs Concept Art - rysowanie postaci i character design

Kurs Concept Art - rysowanie postaci i character design

Zobacz kurs Arrow
Kurs Rysowanie w Procreate od podstaw

Kurs Rysowanie w Procreate od podstaw

Zobacz kurs Arrow

Dlatego warto szukać programów, które dedykowane są stricte do digital paintingu. Wśród gigantów świata grafiki komputerowej niewątpliwie znajdziemy aplikację ProCreate. Stworzona z myślą o iPad’ach, silnie podbijających serca rysowników czy ilustratorów. Jest to proste oprogramowanie, ale zarazem dające szerokie pole do popisu. Co więcej, produkt nieustannie się rozwija, oferując ciekawe dodatki i efekty. Dzięki temu możesz jeszcze łatwiej tworzyć spektakularne dzieła. Aplikacja jest bardzo intuicyjna, dzięki czemu sprawdzi się u początkujących rysowników. Warto jednak nadmienić, że obszerny zakres narzędzi pozwala także rozwijać warsztat tym zaawansowanym. Dzięki niej zrealizujesz świetne projekty i przeniesiesz swoją wyobraźnię do wirtualnego świata.

digital painting

Każdy, kto interesuje się rysunkiem, powinien spróbować digital paintingu. To niewątpliwie inny wymiar sztuki, który potrafi wzbudzić ciekawe odczucia. Możliwość przeniesienia osobistej wizji na ekran komputera i dzielenia się nią z innymi daje spektakularne wrażenia. Na koniec warto przypomnieć, że trening czyni mistrza. Zatem pierwsze potyczki i rozczarowania nie powinny zniechęcać, a jedynie być motywacją do dalszego działania. To najlepszy sposób na wysuwanie wniosków, naukę oraz kreowanie własnego stylu.


Opublikowane 30 sierpnia 2021 r. w kategorii: Projektowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!