Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Dlaczego warto nauczyć się języka Java?

Dlaczego warto nauczyć się języka Java?

Branża IT rozwija się niezwykle dynamicznie, a wraz z jej rozwojem wzrasta zapotrzebowanie na pracowników z umiejętnościami programowania. Jeżeli o programowaniu mowa, wciąż jednym z najczęściej używanych języków jest Java. Sprawdzamy, co przemawia za nauką tego języka programowania i w jaki sposób pozyskać niezbędną wiedzę, żeby móc aplikować na oferty pracy w kategorii programistów Java.


Fundamenty języka Java

Opanuj jeden z najpopularniejszych języków programowania. Zdobądź podstawy i pisz aplikacje w JAVA Dowiedz się więcej


Czym jest język programowania Java?

Zanim o korzyściach, jakie daje nauka programowania w tym języku, w pierwszej kolejności należy przybliżyć, czym jest Java? Otóż co kluczowe, jest to dziś jeden z najpowszechniejszych języków programowania, wykorzystywany przy pisaniu małych i dużych projektów, z którego korzystają m.in. banki czy korporacje. Do popularnych aplikacji i serwisów, w których użyto Javy, należą m.in. Gmail, OpenOffice, LinkedIn czy Amazon. Java jest też jednym z popularniejszych języków aplikacji dla systemu operacyjnego Android, będąc kompatybilną z oficjalnym językiem Androida – Kotlin.

Java developer praca

Sama Java jest przyjazna dla początkujących programistów i znacznie łatwiejsza niż wiele konkurencyjnych języków programowania. Oprócz tego Java ma biblioteki z gotowymi, domyślnymi rozwiązaniami, co upraszcza i przyspiesza programowanie. Sam kod jest również łatwiejszy w utrzymaniu, bez powstawania niespodziewanych błędów, ponieważ wyrażenia mają ustalony typ danych bez możliwości zmiany w czasie działania programu. Z drugiej strony, chociaż Java jest rozwlekła, niekoniecznie trzeba to rozumieć jako wadę. Dzięki temu jest bowiem łatwiejsza w debugowaniu i jednoznaczna.

Dlatego wydaje się, że mimo iż język programowania Java jest rozwijany od 1995 roku (ostatnia wersja 16.0.2 została wydana 20 lipca 2021), w najbliższych latach na pewno nadal będzie zapotrzebowanie na tworzone w nim aplikacje. Stąd warto rozważyć naukę programowania w Javie. Powodów do tego jest przynajmniej kilka.

Kodowanie na macbook pro

5 powodów, dlaczego warto uczyć się programowania w języku Java

Powód 1. Dobre zarobki

Rozwój branży IT sprawia, że firmy potrzebują i poszukują nowych programistów, również w języku Java. Zarobki Java Developerów wyglądają bardzo atrakcyjnie. Najlepsi mogą zarobić nawet ponad 30 000 zł brutto, aczkolwiek mediana wynosi tu ok. 8800 zł miesięcznie. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń Sedlak & Sedlak za 2020 r., w którym wzięło udział blisko 750 programistów Java, w przełożeniu na stanowiska wygląda to następująco:

 • młodszy specjalista Java – 5638 zł/miesiąc;
 • specjalista Java – 8800 zł/miesiąc;
 • starszy specjalista Java – 13 488 zł/miesiąc.
 • Java Developer

  Java Developer

  Zobacz kurs Arrow
  Fundamenty Java - Level 1

  Fundamenty Java-Level 1

  Zobacz kurs Arrow
  Java - Praktyczny projekt

  Java - Praktyczny projekt

  Zobacz kurs Arrow
  Powód 2. Zapotrzebowanie na programistów Java

  Branża IT cierpi wskutek niedoboru programistów, także tych programujących w szybkim i uniwersalnym języku Java. Warto pamiętać, że w odróżnieniu na przykład od pracownika na budowie, programista może pracować w zdalnym lub hybrydowym modelu zatrudnienia, co jest ważne w dobie częstych lockdownów. Stąd programowanie może być szansą na rozwój i dobrą alternatywą dla innego zawodu. Obecnie nawet Junior Deweloper Java może przebierać w dostępnych ofertach pracy.

  Powód 3. Popularność

  Raport Stack Overflow wskazuje, że Java znajduje się w TOP 5 światowych technologii, obok Pythona, C++, C czy JavaScript. Językiem tym posługuje się przynajmniej kilka milionów web deweloperów. Z kolei Oracle informuje, że z języka Java korzysta nawet 7 na 10 pełnoetatowych programistów.

  nauka kodowania

  Powód 4. Uniwersalność

  Swoją popularność język programowania Java zawdzięcza uniwersalności. Po raz kolejny można powołać się na dane Oracle. Firma informuje, że oprogramowanie Java wykorzystuje 97 proc. komputerów w przedsiębiorstwach. Java ma bowiem bardzo wszechstronne zastosowanie, ponieważ z wykorzystaniem tego języka tworzy się wiele aplikacji oraz programów (m.in. aplikacje na system operacyjny Android, aplikacje desktopowe, systemy bankowe, systemy giełdowe, aplikacje lotnicze, serwisy internetowe, serwery aplikacji, aplikacje internetowe, aplikacje korporacyjne i wiele innych). Jest to więc język ogólnego zapotrzebowania.

  Powód 5. Wsparcie społeczności i dostępne biblioteki

  Skoro język Java jest tak popularny i uniwersalny, a posługuje się nim przynajmniej kilka milionów programistów, łatwiej znaleźć literaturę, tutoriale, webinary i inne materiały dotyczące tego języka. Oprócz tego Java to język dojrzały i rozwinięty, oferujący wiele bibliotek i frameworków (np. Hibernate, Spring, JavaFX, JSF, Maven, JUnit). Programiści mogą też liczyć na wsparcie bardziej doświadczonych kolegów. Zwłaszcza że swoją wiedzą dzielą się oni na spotkaniach branżowych, konferencjach itp.

  kod java

  Podsumowując, mimo długiego stażu na rynku język programowania Java z pewnością ma przed sobą przyszłość. Wszechstronność i uniwersalność tego języka sprawia, że programowanie w Javie nadal będzie powszechne. Zwłaszcza w dobie szybko rozwijającej się branży IT.

  Dlatego warto rozważyć szkolenia czy kursy, które nauczą programowania w tym języku. Szczególnie że może to być dobra alternatywa dla innych zawodów, dająca szansę na atrakcyjne zarobki – również w trybie pracy zdalnej czy mieszanej, ponieważ programista to zawód odporny na zamykanie gospodarki.

  Kurs JAVA dla zielonych

  Kurs JAVA dla zielonych

  Zobacz kurs Arrow
  Jak zostać developerem JAVA

  Jak zostać developerem JAVA

  Zobacz kurs Arrow
  Najpopularniejsze biblioteki JAVA

  Najpopularniejsze biblioteki JAVA

  Zobacz kurs Arrow

Opublikowane 8 grudnia 2021 r. w kategorii: Programowanie


Kompleksowe szkolenie dla Java Developera
Users icon 11423 uczestników
Watch icon 101 godzin
Video icon 693 wykładów

JAVA to niezwykle popularny język o bardzo szerokich zastosowaniach: od aplikacji Android po rozbudowane systemy bankowe. Zostań deweloperem JAVA i zapewnij sobie szansę na zdobycie dobrej pracy. Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!