Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Dlaczego warto nauczyć się języka Java?

Dlaczego warto nauczyć się języka Java?

Branża IT rozwija się niezwykle dynamicznie, a wraz z jej rozwojem wzrasta zapotrzebowanie na pracowników z umiejętnościami programowania. Jeżeli o programowaniu mowa, wciąż jednym z najczęściej używanych języków jest Java. Sprawdzamy, co przemawia za nauką tego języka programowania i w jaki sposób pozyskać niezbędną wiedzę, żeby móc aplikować na oferty pracy w kategorii programistów Java.


Fundamenty języka Java

Opanuj jeden z najpopularniejszych języków programowania. Zdobądź podstawy i pisz aplikacje w JAVA Dowiedz się więcej


Czym jest język programowania Java?

Zanim o korzyściach, jakie daje nauka programowania w tym języku, w pierwszej kolejności należy przybliżyć, czym jest Java? Otóż co kluczowe, jest to dziś jeden z najpowszechniejszych języków programowania, wykorzystywany przy pisaniu małych i dużych projektów, z którego korzystają m.in. banki czy korporacje. Do popularnych aplikacji i serwisów, w których użyto Javy, należą m.in. Gmail, OpenOffice, LinkedIn czy Amazon. Java jest też jednym z popularniejszych języków aplikacji dla systemu operacyjnego Android, będąc kompatybilną z oficjalnym językiem Androida – Kotlin.

Java developer praca

Sama Java jest przyjazna dla początkujących programistów i znacznie łatwiejsza niż wiele konkurencyjnych języków programowania. Oprócz tego Java ma biblioteki z gotowymi, domyślnymi rozwiązaniami, co upraszcza i przyspiesza programowanie. Sam kod jest również łatwiejszy w utrzymaniu, bez powstawania niespodziewanych błędów, ponieważ wyrażenia mają ustalony typ danych bez możliwości zmiany w czasie działania programu. Z drugiej strony, chociaż Java jest rozwlekła, niekoniecznie trzeba to rozumieć jako wadę. Dzięki temu jest bowiem łatwiejsza w debugowaniu i jednoznaczna.

Dlatego wydaje się, że mimo iż język programowania Java jest rozwijany od 1995 roku (ostatnia wersja 16.0.2 została wydana 20 lipca 2021), w najbliższych latach na pewno nadal będzie zapotrzebowanie na tworzone w nim aplikacje. Stąd warto rozważyć naukę programowania w Javie. Powodów do tego jest przynajmniej kilka.

Kodowanie na macbook pro

5 powodów, dlaczego warto uczyć się programowania w języku Java

Powód 1. Dobre zarobki

Rozwój branży IT sprawia, że firmy potrzebują i poszukują nowych programistów, również w języku Java. Zarobki Java Developerów wyglądają bardzo atrakcyjnie. Najlepsi mogą zarobić nawet ponad 30 000 zł brutto, aczkolwiek mediana wynosi tu ok. 8800 zł miesięcznie. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń Sedlak & Sedlak za 2020 r., w którym wzięło udział blisko 750 programistów Java, w przełożeniu na stanowiska wygląda to następująco:

  • młodszy specjalista Java – 5638 zł/miesiąc;
  • specjalista Java – 8800 zł/miesiąc;
  • starszy specjalista Java – 13 488 zł/miesiąc.

Jeżeli chciałbyś znaleźć pierwszą pracę jako Junior Java Developer, sprawdź ten artykuł.

Java Developer

Java Developer

Zobacz kurs Arrow
Fundamenty Java - Level 1

Fundamenty Java-Level 1

Zobacz kurs Arrow
Java - Praktyczny projekt

Java - Praktyczny projekt

Zobacz kurs Arrow
Powód 2. Zapotrzebowanie na programistów Java

Branża IT cierpi wskutek niedoboru programistów, także tych programujących w szybkim i uniwersalnym języku Java. Warto pamiętać, że w odróżnieniu na przykład od pracownika na budowie, programista może pracować w zdalnym lub hybrydowym modelu zatrudnienia, co jest ważne w dobie częstych lockdownów. Stąd programowanie może być szansą na rozwój i dobrą alternatywą dla innego zawodu. Obecnie nawet Junior Deweloper Java może przebierać w dostępnych ofertach pracy.

Powód 3. Popularność

Raport Stack Overflow wskazuje, że Java znajduje się w TOP 5 światowych technologii, obok Pythona, C++, C czy JavaScript. Językiem tym posługuje się przynajmniej kilka milionów web deweloperów. Z kolei Oracle informuje, że z języka Java korzysta nawet 7 na 10 pełnoetatowych programistów.

nauka kodowania

Powód 4. Uniwersalność

Swoją popularność język programowania Java zawdzięcza uniwersalności. Po raz kolejny można powołać się na dane Oracle. Firma informuje, że oprogramowanie Java wykorzystuje 97 proc. komputerów w przedsiębiorstwach. Java ma bowiem bardzo wszechstronne zastosowanie, ponieważ z wykorzystaniem tego języka tworzy się wiele aplikacji oraz programów (m.in. aplikacje na system operacyjny Android, aplikacje desktopowe, systemy bankowe, systemy giełdowe, aplikacje lotnicze, serwisy internetowe, serwery aplikacji, aplikacje internetowe, aplikacje korporacyjne i wiele innych). Jest to więc język ogólnego zapotrzebowania.

Powód 5. Wsparcie społeczności i dostępne biblioteki

Skoro język Java jest tak popularny i uniwersalny, a posługuje się nim przynajmniej kilka milionów programistów, łatwiej znaleźć literaturę, tutoriale, webinary i inne materiały dotyczące tego języka. Oprócz tego Java to język dojrzały i rozwinięty, oferujący wiele bibliotek i frameworków (np. Hibernate, Spring, JavaFX, JSF, Maven, JUnit). Programiści mogą też liczyć na wsparcie bardziej doświadczonych kolegów. Zwłaszcza że swoją wiedzą dzielą się oni na spotkaniach branżowych, konferencjach itp.

kod java

Podsumowując, mimo długiego stażu na rynku język programowania Java z pewnością ma przed sobą przyszłość. Wszechstronność i uniwersalność tego języka sprawia, że programowanie w Javie nadal będzie powszechne. Zwłaszcza w dobie szybko rozwijającej się branży IT.

Dlatego warto rozważyć szkolenia czy kursy, które nauczą programowania w tym języku. Szczególnie że może to być dobra alternatywa dla innych zawodów, dająca szansę na atrakcyjne zarobki – również w trybie pracy zdalnej czy mieszanej, ponieważ programista to zawód odporny na zamykanie gospodarki.

Kurs JAVA dla zielonych

Kurs JAVA dla zielonych

Zobacz kurs Arrow
Jak zostać developerem JAVA

Jak zostać developerem JAVA

Zobacz kurs Arrow
Najpopularniejsze biblioteki JAVA

Najpopularniejsze biblioteki JAVA

Zobacz kurs Arrow

Opublikowane 8 grudnia 2021 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!