Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Junior Java Developer - Jak znaleźć pierwszą pracę?

Junior Java Developer - Jak znaleźć pierwszą pracę?

Opanowałeś już podstawy programowania w Javie i chciałbyś znaleźć pierwszą pracę jako Junior Java Developer? Pewnie słyszałeś, że na rynku brakuje ofert pracy dla juniorów, a na każde wolne stanowisko aplikują setki osób. Konkurencja wśród początkujących programistów rzeczywiście jest duża, dlatego warto podejść do poszukiwania pierwszego zatrudnienia z głową i wyróżnić się na tle wielu kandydatów. Jak to zrobić? Zapraszamy do lektury!


Kurs Junior Java Developer - rekrutacja i pierwsza praca

Dowiedz się czego oczekują rekruterzy, jak poradzić sobie podczas rozmowy technicznej i podejść do rozwiązywania zadań rekrutacyjnych, tak by zdobyć wymarzoną pracę. Dowiedz się więcej


Zbuduj atrakcyjne portfolio

Jeżeli zdecydowałeś się na poszukiwanie pierwszego zatrudnienia jako programista Java, na pewno masz już za sobą pierwsze projekty. Koniecznie uwzględnij je w swoim portfolio np. na GitHubie.

Jeżeli w Twoim repozytorium brakuje ciekawych projektów - zmień to. Stworzenie aplikacji, czy programów, które pozwolą Ci zaprezentować swoje umiejętności może trochę potrwać, ale gra zdecydowanie jest warta świeczki. W ten sposób pokażesz co już umiesz i co do tej pory udało Ci się osiągnąć. W portfolio możesz umieścić również projekty, przy których pracowałeś z innymi osobami. Będzie to dla rekruterów informacja o tym, że umiesz pracować w zespole, co jest dużą zaletą w zawodzie programisty.

Nie warto szukać drogi na skróty. Lepiej poświęcić trochę czasu na zbudowanie atrakcyjnego portfolio niż zmarnować go na rozsyłanie CV, na które większość rekruterów nawet nie odpowie.

rozmowa rekrutacyjna na stanowisko junior java developer

Gdzie szukać pierwszej pracy jako junior?

Opcji jest naprawdę wiele. Warto zacząć od założenia konta na LinkedIn i budowania sieci kontaktów. Przyłóż się, dokładnie wypełnij swój profil i zadbaj o jego profesjonalny odbiór. Im bardziej się postarasz tym, tym bardziej zwiększysz swoje szanse na otrzymanie atrakcyjnych ofert pracy. Wiele przydatnych porad możesz znaleźć w innym naszym artykule: Jak znaleźć pracę na LinkedIn.

Oczywiście, sam profil na LinkedIn nie wystarczy. Dlatego koniecznie przeglądaj portale z ogłoszeniami o pracę. Oprócz ogólnych stron, jak np. pracuj.pl, czy GoWork.pl do dyspozycji masz portale ściśle powiązane z branżą IT. Powinieneś sprawdzić przede wszystkim:


Zanim zaczniesz aplikować na konkretne oferty, musisz jednak przygotować CV.

Jak powinno wyglądać CV programisty?

Ogromna większość kandydatów odpada już na etapie przesłania CV - z setek zgłoszeń, zaledwie kilka osób dostaje zaproszenie na rozmowę wstępną. Nie ma nic gorszego niż niestarannie przygotowane CV. Jak zatem zrobić to dobrze?

początkujący programista

Przede wszystkim zadbaj o jego wygląd. Atrakcyjne wizualnie CV to sygnał, że jesteś osobą rzetelną i naprawdę zależy Ci na zdobyciu zatrudnienia. Pamiętaj żeby dostosować Twoje CV do oferty, na którą aplikujesz (O tym jak dopasować CV do oferty dowiesz się więcej z tego artykułu). Koniecznie dodaj link do Twojego repozytorium Github i wyróżnij najważniejsze informacje, np. o ciekawych aplikacjach jakie stworzyłeś, czy konkursach programistycznych, jeżeli osiągnąłeś w nich dobre rezultaty.

Nie zapomnij o zawarciu w CV zainteresowań i koniecznie upewnij się, że nie popełniłeś błędów, które mogą dyskwalifikować Cię już na starcie (Sprawdź 20 błędów w CV, przez które nie dostaniesz wymarzonej pracy).

Rozwiąż zadanie rekrutacyjne

To już norma. W ogromnej większości procesów rekrutacyjnych Twoja wiedza i umiejętności zostaną w jakiś sposób zweryfikowane.

Kluczowe jest to, żebyś zadanie rozwiązał samodzielnie. Podrzucenie go bardziej doświadczonemu koledze, czy znalezienie gotowego rozwiązania w sieci nic nie da. Jeżeli nie wykonasz zadania samodzielnie, z całą pewnością wyjdzie to na rozmowie.

Nie udało Ci się rozwiązać zadania w całości poprawnie? Nie martw się! Prześlij je mimo wszystko i krótko wytłumacz co i dlaczego poszło nie tak. Ogromna część osób odpada na tym etapie dlatego, że wcale nie przesłała zadania rekrutacyjnego.

Wykaż się na rozmowie rekrutacyjnej

Nadszedł czas na najbardziej stresujący etap każdej rekrutacji - rozmowa. Czym powinieneś się wykazać? To moment na zaprezentowanie swoich ambicji, chęci rozwoju, czy oczekiwań względem firmy. Prawie zawsze pada tu pytanie o oczekiwania finansowe, czy plany zawodowe na przyszłość. To również idealny moment by wykazać się umiejętnościami miękkimi.

Podczas rozmowy niezwykle przydatne jest myślenie abstrakcyjne, które pomoże Ci swobodnie wypowiadać się m.in. o porównywaniu obiektów, referencjach, stringach, interfejsach czy polimorfizmie.

pierwsza praca jako junior java developer

Nie daj się zaskoczyć

Programiści część rzeczy powinni robić właściwie odruchowo. Dlatego rekruterzy często zaczynają od sprawdzenia najbardziej podstawowej wiedzy. W ten sposób mogą upewnić się, że przyszły pracownik nie będzie musiał np. ciągle googlować najprostszych informacji.

Rekruterzy mają wiele sposobów na sprawdzenie znajomości podstaw u kandydatów. Nie zawsze są to typowe zadania rekrutacyjne. Często wykorzystuje się tutaj różnego rodzaju sztuczki i podchwytliwe pytania, na które musisz być przygotowany!

Dlatego mamy dla Ciebie coś specjalnego! Jeżeli myślisz o karierze programisty Java lub już teraz zaczynasz szukać pierwszej pracy jako Junior Java Developer, koniecznie sprawdź nasz Kurs Junior Java Developer - rekrutacja i pierwsza praca.

Co da Ci Kurs Junior Java Developer - rekrutacja i pierwsza praca?

  • Perfekcyjnie przygotujesz się do każdego etapu rekrutacji.
  • Zrozumiesz oczekiwania rekruterów i nauczysz się prezentować swoje umiejętności programistyczne i miękkie.
  • Nauczysz się unikać sztuczek i pułapek rekruterów i poznasz sposoby na radzenie sobie ze stresem.
  • Poznasz metody rozwiązywania często spotykanych zadań rekrutacyjnych i dowiesz się jak podejść do rekrutacji zagranicznej.Szkolenie prowadzi Arkadiusz Wrzos, Full-stack developer z wieloletnim doświadczeniem, który ma za sobą dziesiątki procesów rekrutacyjnych nie tylko jako kandydat, ale również jako rekruter.


Kurs Junior Java Developer - rekrutacja i pierwsza praca

Dowiedz się czego oczekują rekruterzy, jak poradzić sobie podczas rozmowy technicznej i podejść do rozwiązywania zadań rekrutacyjnych, tak by zdobyć wymarzoną pracę. Dowiedz się więcejOpublikowane 1 marca 2022 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!