Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Do czego wykorzystywany jest JavaScript?

Do czego wykorzystywany jest JavaScript?

Być może o tym nie wiesz, ale z dobrodziejstw JavaScript korzystamy wszyscy codziennie. Przyjęło się, że jest to język służący do budowy stron internetowych, ale już od kilku lat JS wykracza daleko poza tę rolę. Gdzie wykorzystuje się JavaScript? Poniżej opisujemy najważniejsze obszary zastosowania tego języka.

kod javascript

Ekosystem JavaScript - wprowadzenie

Już dziś rozpocznij karierę developera JavaScript Dowiedz się więcej


JavaScript a strony internetowe

Język JavaScript wchodzi w skład tzw. wielkiej trójki webowej. Jest trzecim najważniejszym ogniwem, tuż po HTML i CSS, niezbędnym w budowaniu nowoczesnych witryn. Jeśli mielibyśmy w dużym skrócie opisać funkcje każdego z nich, wyglądałyby one następująco: HTML odpowiada za uporządkowaną strukturę, CSS za jej wygląd, a JavaScript za efekty.

Choć słowo “efekty” może się kojarzyć pejoratywnie i przywodzić w wyobrażeniach przestarzałe strony internetowe, wcale nie jest tu chybione. Jeśli pamiętasz witryny, które 15 - 20 lat temu zachwycały smaczkami takimi, jak prószący śnieg, ruchome obrazki lub animowane kursory, to pamiętasz początki JavaScript. Tak właśnie ten język zaczynał swą karierę.

wykorzystanie javascript kiedyś

Aktualne zastosowanie JavaScript sięga o wiele dalej, niż tylko ornamentyka. Obecnie sprawia on, że witryna staje się dynamiczna, interaktywna, a często również przyjazna użytkownikom. Oto kilka przykładów:

Rozwijane okienka

Gdy nie wszystkie informacje mogą lub muszą znaleźć się w witrynie w postaci zwykłego tekstu, często się je ukrywa w rozwijanych blokach. Dodatkowe informacje ukażą się użytkownikowi dopiero po kliknięciu w button np. Zobacz więcej. W tym przypadku JavaScript dba o wygodę i przejrzysty układ treści.

Walidacja formularzy

Kolejny przykład typowo praktycznego zastosowania JavaScript. Dzięki JS użytkownik może uzupełnić i ewentualnie poprawić wprowadzone dane bez konieczności przeładowywania strony. Jest to jedna z ważniejszych funkcji typu user friendly - gdyż właśnie na niewygodne formularze uskarża się najwięcej internautów.

walidacja formularzy w javascript

Wyskakujące powiadomienia

Potwierdzenie zakupu, informacja o ciasteczkach, nowości w sklepie lub zmiana godzin otwarcia - wyskakujące powiadomienia to doskonały sposób na przekazanie użytkownikom treści, które uważamy za istotne. Jaki język za nimi stoi? Oczywiście, JS.

Karuzela, slider

Doskonały sposób prezentacji dużej ilości treści na niewielkiej przestrzeni. Płynny ruch i przesuwanie elementów bez konieczności przeładowania witryny zawdzięczamy JavaScript.

Ładujące się paski postępu

Otwierasz lub pobierasz aplikację, a pasek informuje Cię, na jakim etapie wykonania tego zadania jesteś? Za to również można podziękować JavaScript.

Menu kontekstowe

Czyli dodatkowe menu, które użytkownik wywołuje prawym przyciskiem myszy.

wyskakujące powiadomienia w javascript

JavaScript a programy online

Możliwość interakcji z użytkownikiem okazała się mieć ogromny potencjał. To dzięki tej właściwości, a także dzięki wywoływaniu skryptu bezpośrednio przez przeglądarki, nastąpiła tendencja do przenoszenia programów i aplikacji desktopowych do Internetu. Programy graficzne, edytory tekstu, gry i przeróżne narzędzia, z których korzystamy online, są częściowo napisane w JavaScript.

Kurs Node.js - dynamiczne aplikacje

Kurs Node.js - dynamiczne aplikacje

Zobacz kurs Arrow
Kurs Programowanie funkcyjne w JavaScript

Kurs Programowanie funkcyjne w JavaScript

Zobacz kurs Arrow
Kurs Programowanie obiektowe w JavaScript

Kurs Programowanie obiektowe w JavaScript

Zobacz kurs Arrow

JavaScript a frameworki

Szeroki wachlarz możliwości programistycznych uzupełniają frameworki. Ułatwiają i przyspieszają pracę, pozwalają utrzymać kod w ryzach i minimalizują ryzyko błędów. Najpopularniejsze wśród nich, które współpracują z JavaScript to:

  • React - służy do budowania interfejsów użytkownika w aplikacjach webowych. Używają go takie serwisy, jak na przykład PayPal, Walmart czy Netflix.

  • Angular - framework, który stworzył i ciągle rozwija Google. Stosowany jest w budowaniu aplikacji webowych, głównie typu SPA (Single Page Application).

  • Vue - jak dwa poprzednie frameworki, Vue służy do tworzenia interfejsów użytkowników. Chwali się go zazwyczaj za intuicyjność i możliwości konfiguracji. Z Vue korzystają między innymi Baidu i Alibaba.

JavaScript a Node.js

Node.js jest środowiskiem uruchomieniowym dla JavaScript, które zrewolucjonizowało myślenie o JS. Z jego pomocą można bowiem uruchomić kod JavaScript poza przeglądarką, czyli na przykład na komputerze. Co to zmieniło? Bardzo dużo! Wraz z powstaniem Node.js JavaScript przestał być językiem wyłącznie front-endowym i zaczęto go stosować również w projektach o charakterze back-endowym. Połączenie Node.js i JavaScript jest świetnym wyborem na przykład dla aplikacji przesyłających dane w czasie rzeczywistym, gdyż komunikacja na linii klient - serwer jest szybka i efektywna. Przykładem mogą być czaty, aplikacje społecznościowe lub gry wieloosobowe. Wśród największych graczy na rynku, którzy korzystają z Node.js znajdują się: Netflix, Uber, LinkedIn, PayPal.

wykorzystanie node.js

Gdzie tkwi sekret popularności JavaScript?

Moda na JS trwa już bardzo długo i z całą pewnością szybko nie minie. Za popularnością tego języka stoi jego uniwersalność i prostota. Nauka JavaScript jest naturalną ścieżką rozwoju dla tych, którzy poznali już HTML i CSS i zaczęli odczuwać ich ograniczenia. Można powiedzieć, że dla programistów front-end JavaScript jest obowiązkową pozycją na liście lektur. Jak jednak wiemy, z JS korzysta się również w back-end, więc znajomość tego języka rozwija dodatkowe perspektywy zawodowe.

JavaScript Front-end Developer

JavaScript Front-end Developer

Zobacz kurs Arrow
Fundamenty JavaScript - Level 1

Fundamenty JavaScript - Level 1

Zobacz kurs Arrow
Fundamenty JavaScript - Level 2

Fundamenty JavaScript - Level 2

Zobacz kurs Arrow

Opublikowane 13 stycznia 2022 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!