Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Dobrze płatne zawody, gdzie nie są wymagane ukończone studia

Dobrze płatne zawody, gdzie nie są wymagane ukończone studia

Nadal uważasz, że wysokie zarobki są zarezerwowane dla osób po studiach? Zależność pomiędzy wykształceniem a wynagrodzeniem już dawno straciła na aktualności, zwłaszcza w niektórych zawodach. Których? Oto one - dobrze płatne zawody, gdzie nie są wymagane ukończone studia.

praca

Kurs Jak znaleźć pracę - efektywne poszukiwanie zatrudnienia

Dowiedz się jak znaleźć dobrze płatną i przynoszącą satysfakcję pracę. Naucz się prezentować swoje mocne strony i przekonaj pracodawcę, że jesteś kandydatem, z którego nie może zrezygnować. Dowiedz się więcej


Grafik komputerowy

W zakres obowiązków grafika wchodzi tworzenie grafiki i projektowanie wizualne w różnych dziedzinach. Rozpiętość jest tu bardzo szeroka - od reklamy po gry komputerowe. Masz bowiem szeroki wachlarz specjalizacji: grafika 2D, grafika 3D, animacje, modelowanie, projektowanie, rysunek, ilustracja. Kluczowe w tej branży są umiejętności i wiedza, zaś studia kierunkowe to jedynie dodatek. Samodzielna nauka z pomocą kursów i warsztatów w zupełności wystarcza, żeby znaleźć komfortową i dobrze płatną posadę.

Wymagane umiejętności:

 • Znajomość narzędzi graficznych, takich jak np. Adobe Photoshop, Illustrator, lub InDesign.
 • Kreatywność i umiejętność tworzenia atrakcyjnych projektów wizualnych.
 • Zrozumienie zasad kompozycji i designu.
 • Umiejętność pracy pod presją czasu i dostosowywania się do różnych klientów i projektów.

Dużym plusem tego zawodu jest elastyczność na rynku pracy. Możesz pracować na etacie w agencji reklamowej, studiu projektowym, czy jako freelancer. Początkujący graficy osiągają pensję netto na poziomie średnio 3500 - 4000 zł. W przypadku starszych specjalistów można liczyć na wynagrodzenie rozpoczynające się od 5000 zł netto. Górna granica zależy od stanowiska, umiejętności i pracodawcy. Kwoty 5-cio cyfrowe w ofertach pracy nie są niczym zaskakującym.

grafik komputerowy

Programista

Wysokie zarobki to najbardziej kusząca strona pracy programisty. Pamiętaj, że pojęcie to jest rozległe i obejmuje szereg rozmaitych stanowisk. Od tych, które zajmują się tworzeniem i rozwijaniem oprogramowania, poprzez programowanie webowe, aż po specjalistów cyberbezpieczeństwa. Programowanie jest przydatną umiejętnością również na stanowiskach analitycznych. Czy wyższe wykształcenie jest w tej branży niezbędne? Absolutnie nie! W tym fachu wyróżnia się ten, kto posiada wiedzę praktyczną i wysokie umiejętności analityczne. Teorię zaś można zdobywać na różne sposoby.

Wymagane umiejętności:

 • Znajomość jednego lub więcej języków programowania, np. Java, Python, C++.
 • Umiejętność rozwiązywania problemów i logicznego myślenia.
 • Chęć ciągłego doskonalenia się i nauki nowych technologii.
 • Umiejętność pracy w zespole i komunikacji.
 • Znajomość języka angielskiego - bardzo pomocna w rozwoju i aktualizacji wiedzy.

Stawki wynagrodzenia na stanowiskach programistycznych są mocno zróżnicowane. Czynnikami decydującymi są doświadczenie, obszar specjalizacji, biegle opanowane języki programowania. Przy odpowiednim wyborze ścieżki kariery i samodyscyplinie w zdobywaniu praktyki, płaca rzędu 20.000 - 30.000 zł miesięcznie jest osiągalna. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Zarobki w branży IT - najlepiej opłacani specjaliści


programista

Specjalista do spraw marketingu

Jak w przypadku wyżej opisanych zawodów, marketing jest branżą otwartą na samouków. Oczekuje się tu sukcesów w realizowaniu postawionych celów, a to można osiągać bez rozległej wiedzy teoretycznej. Co więcej, marketing jest obszarem tak prężnie rozwijającym się pod względem technologii, że trudno znaleźć uczelnię dorównującą mu kroku.

Wymagane umiejętności:

 • Zrozumienie podstawowych koncepcji marketingu, takich jak segmentacja rynku, promocja i analiza konkurencji.
 • Kreatywność i umiejętność tworzenia efektywnych kampanii reklamowych.
 • Znajomość narzędzi marketingowych, takich jak Google Ads, Facebook Ads czy narzędzia do analizy danych.
 • Umiejętność analizy danych i interpretacji wyników kampanii.

Gdzie możesz znaleźć pracę w tym zawodzie? Wybór jest szeroki: agencje reklamowe, wewnętrzne działy marketingu w firmach, a także jako freelancer. Jak w przypadku programistów - specjalizacji w marketingu jest wiele, a każda z nich wynagradzana jest inaczej. Średnio, junior bez doświadczenia jest wynagradzany pensją rzędu 4000 zł netto miesięcznie. Specjalista na szczeblu średnim zarabia już nieco więcej - do 6000 - 7000 zł netto. Starszy specjalista z funkcją zarządzającą może liczyć na pensję sięgającą nawet 15000 zł netto i więcej.

specjalista do spraw marketingu

Handlowiec

Na koniec zawód, który jest doskonałym przykładem na szanse wysokich zarobków bez wyższego wykształcenia. Nie oznacza to, że kompetencje są tu zupełnie zbędne. Przeciwnie, dobry handlowiec musi posiadać szereg kompetencji - ale miękkich. Niezbędna jest również rozległa wiedza o oferowanych usługach lub produkcie, o rynku, konkurencji - tego jednak nie nauczysz się na studiach.


Kurs Jak napisać skuteczne CV i zdobyć pracę marzeń

Naucz się tworzyć skuteczne CV dopasowane do konkretnych ofert pracy. Poznaj praktyczne wskazówki, które pomogą Ci wyróżnić się spośród innych kandydatów i zdobyć wymarzoną pracę. Dowiedz się więcej


Wymagane umiejętności:

 • Komunikatywność i umiejętność nawiązywania relacji z klientami.
 • Zrozumienie produktów lub usług, które sprzedajesz, oraz umiejętność przekazywania tych informacji klientom.
 • Umiejętność rozwiązywania problemów i radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.
 • Dobra organizacja pracy i umiejętność zarządzania czasem.

Zarobki zależą od branży i rodzaju produktów lub usług, które sprzedajesz. Doświadczeni handlowcy mogą liczyć na atrakcyjne prowizje lub premie, co może znacznie podnieść ich miesięczne zarobki.

Handlowiec

Podsumowanie

Wiązanie wyższego wykształcenia z wysokością zarobków to błędne myślenie. Podobnie, jak studia nie dają gwarancji wysokiej pensji, tak i ich brak jej nie przekreśla. Powyżej wskazaliśmy jedynie wybrane zawody, które są bardzo obiecujące pod względem finansowym, choć dyplomu uczelni się tu nie wymaga. Czy na tych kilku przykładach możliwości się kończą? Oczywiście nie! Zasada - praktyka przed teorią - to obecnie powszechnie obowiązujący trend. Zostań ekspertem w ulubionej dziedzinie, a sukces masz gwarantowany.


Opublikowane 28 grudnia 2023 r. w kategorii: Inne


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!