Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Zarobki w branży IT - najlepiej opłacani specjaliści

Zarobki w branży IT - najlepiej opłacani specjaliści

Legendy o zarobkach w IT nie mają końca. W powszechnym przekonaniu na konta specjalistów tej branży wpływają co miesiąc niebotyczne kwoty, a stabilizacja ekonomiczna jest gwarantowana na całe życie. Sami zatrudnieni mówią jednak, że specjalista IT z wynagrodzeniem czterocyfrowym jest jak smok - wszyscy o nim mówią, lecz nikt go nigdy nie widział. Gdzie leży prawda? Na jakie zarobki możesz liczyć w branży IT i którzy specjaliści są najlepiej opłacani?


Junior Front-end Developer - pierwsza praca

Zobacz co powinieneś umieć na start, gdzie szukać pracy i jak poradzić sobie podczas zadań rekrutacyjnych Dowiedz się więcej


Branża IT a pandemia

Największą niespodzianką roku 2020 była pandemia koronawirusa, która mocno wstrząsnęła rynkiem pracy. Wiele firm zamroziło plany nowych rekrutacji, a zatrudnieni z niepokojem oczekiwali, co przyniesie przyszłość. Jak się okazało, branża IT wyszła z tego kryzysu obronną ręką, a ofert pracy lawinowo przybyło. Jak podają twórcy serwisu No Fluff Jobs, I półrocze 2021 roku przyniosło aż 120% więcej ogłoszeń o pracę niż analogiczny okres w roku 2020. Wzrosło zapotrzebowanie na ekspertów w obszarach takich, jak cyberbezpieczeństwo, DevOps i sztuczna inteligencja.

Programista

Najlepiej opłacani specjaliści w branży IT

Na szczycie listy wynagrodzeń znajdują się specjaliści Security, którzy mogą liczyć na zarobki rzędu 18.900 - 23.000 zł. Są to jednak kwoty proponowane wraz z kontraktem B2B. Zawierając umowę o pracę można oczekiwać wynagrodzenia na poziomie 12.500 - 18.000 zł brutto. Jeżeli interesuje Cię kariera w branży bezpieczeństwa sprawdź artykuł Jak zacząć przygodę z cybersecurity?

Na drugiej pozycji uplasowała się Artificial Intelligence, która oferuje niewiele niższe zarobki: 17.000 - 23.000 zł netto w B2B oraz 12.000 - 19.000 zł brutto z umową o pracę.

Specjaliści DevOps zamykają pierwszą trójkę, jednak z symbolicznie niższymi kwotami: 16.800 - 22.000 zł netto na kontrakcie B2B oraz 12.600 - 18.000 zł brutto dla umowy o pracę (sprawdź nasz artykuł na temat DevOps).

Tuż poniżej górnej granicy znajdują się specjaliści Big Data, Business Intelligence, Mobile, Backend oraz Fullstack, na których czekają oferty opiewające na kwoty powyżej 20.000 zł netto (B2B).

Tak prezentują się zarobki deklarowane w ofertach pracy dla stanowisk na najwyższych szczeblach. Jak wygląda rzeczywistość i ile zarabiają osoby z mniejszym doświadczeniem?

Zarobki w IT

Zarobki w branży IT w 2020 roku

Na początku 2021 roku portal Bulldogjob przeprowadził badanie wśród aktualnie zatrudnionych specjalistów IT oraz osób aspirujących do rozpoczęcia kariery w tej branży. Dostarczyły one bardzo ciekawych danych o rynku pracy w IT. Badania wykazały, że najlepiej zarabiającą grupą są specjaliści, którzy obejmują stanowiska seniorów i C-level. Zatrudnienie na podstawie umowy B2B zapewnia tu wynagrodzenie rzędu 18.429 - 19.736 zł netto, zaś z umową o pracę 9.829 - 11.162 zł netto. Inną formą zatrudnienia są również umowy zlecenie i umowy o dzieło, które w przypadku stanowisk seniorów opiewają na kwoty zbliżone do umowy o pracę. Dla specjalisty na poziomie C-level umowa zlecenie lub o dzieło zapewnia zarobki w kwocie 17.857 zł netto, która nieznacznie odbiega od oferty B2B.

Kurs Machine Learning w Python - wprowadzenie do sztucznej inteligencji

Kurs Machine Learning w Python - wprowadzenie do sztucznej inteligencji

Zobacz kurs Arrow
Jak zostać Full Stack Developerem

Jak zostać Full Stack Developerem

Zobacz kurs Arrow
Kurs Ethical Hacking i cyberbezpieczeństwo od podstaw

Kurs Ethical Hacking i cyberbezpieczeństwo od podstaw

Zobacz kurs Arrow

Doświadczenie w branży ma duży wpływ na poziom osiąganego wynagrodzenia, co pokazują statystyki zarobków na niższych szczeblach. Średnie wynagrodzenie juniora na umowie B2B to 6.249 zł netto, zaś na umowie o pracę 4.265 zł netto.

Zarobki w IT według doświadczenia

Najlepiej opłacane specjalizacje

Wskazane powyżej średnie obejmują wszystkie specjalizacje, które znacząco różnią się między sobą pod względem wynagrodzenia:

  • Architekt IT - B2B: 22.587 zł netto / Umowa o pracę: 11.620 zł netto / Umowa zlecenie lub dzieło: 11.333 zł netto
  • Admin / DevOps: B2B: 17.012 zł netto / Umowa o pracę: 6.771 zł netto / Umowa zlecenie lub dzieło: 4.359 zł netto
  • Product Manager / Product Owner: B2B: 15.258 zł netto / Umowa o pracę: 8.326 zł netto / Umowa zlecenie lub dzieło: 6.688 zł netto
  • Programista: B2B: 14.193 zł netto / Umowa o pracę: 7.169 zł netto / Umowa zlecenie lub dzieło: 5.117 zł netto
  • Analityk IT: B2B: 13.844 zł netto / Umowa o pracę: 7.041 zł netto / Umowa zlecenie lub dzieło: 5.531 zł netto
  • QA / Tester: B2B: 11.488 zł netto / Umowa o pracę: 5.825 zł netto / Umowa zlecenie lub dzieło: 4.153 zł netto

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że najchętniej wybieraną formą zatrudnienia jest umowa o pracę (58%), następnie współpraca B2B (33%), na końcu mieszczą się umowy zlecenie i o dzieło (9,6%).

Doświadczenie zawodowe

Rozpoczynając karierę w branży IT najpewniej zajmiesz stanowisko juniora, jednak oczekiwanie na awans nie trwa tutaj długo. Jak pokazują statystyki, już w ciągu 2-3 lat 43% zatrudnionych obejmuje stanowiska na poziomie Mid / Regular, które w przypadku umowy o pracę wynagradzane są wyżej o ponad 2.000 zł. W przypadku współpracy B2B różnica w zarobkach jest o wiele wyższa, gdyż niemal podwaja sumę proponowaną juniorom (11.309 zł netto). Kolejna dobra wiadomość jest taka, że już po 4 - 5 latach możesz zostać seniorem i wejść do grupy najlepiej zarabiających specjalistów w branży.

Staż pracy a poziom stanowiska IT

Wykształcenie

Na końcu podzielimy się z Tobą wiadomością, która być może zaskoczy Cię najbardziej. Nie musisz ukończyć studiów, aby rozpocząć pracę w IT. Niemal 30% zatrudnionych w tej branży nie ukończyło studiów na żadnym kierunku lub są w trakcie zdobywania dyplomu. Nie wszyscy też posiadacze dyplomu studiowali kierunki techniczne lub ścisłe - niemal 7% specjalistów IT to humaniści!


Sprawdź, która ścieżka kariery w IT jest dla Ciebie

Odpowiedz na pytania przygotowane przez naszych specjalistów, a my dopasujemy ścieżkę rozwoju do Twoich preferencji.Opublikowane 15 września 2021 r. w kategorii: IT i oprogramowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!