Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Frontend Developer - Kim jest i jak nim zostać?

Frontend Developer - Kim jest i jak nim zostać?

Czym na co dzień zajmuje się front-end developer? Jakie umiejętności należy posiadać, aby zostać zatrudnionym jako front-endowiec? Ile na takim stanowisku można zarobić? Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy w jednym miejscu odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania o front-end developera. Zapraszamy do lektury!


Junior Front-end Developer - pierwsza praca

Zobacz co powinieneś umieć na start, gdzie szukać pracy i jak poradzić sobie podczas zadań rekrutacyjnych Dowiedz się więcej


Co to jest front-end?

Dla prostszego wyjaśnienia tego terminu przyjmijmy, że strona internetowa lub aplikacja dzieli się na dwie warstwy. Jedna jest widoczna dla użytkownika po wpisaniu adresu domeny, druga kryje się głęboko wewnątrz, a internauta nie ma do niej dostępu. Front-end to ten pierwszy wariant - czyli wszystkie elementy, z którymi użytkownik ma bezpośredni kontakt. Dotyczy to nie tylko stron internetowych, ale też aplikacji webowych i nie tylko.

projektowanie serwisu internetowego

Kim jest front-end developer?

Wiedząc już, czym jest front-end, bardzo łatwo można wytłumaczyć, kim jest front-endowiec lub front-end developer. Osoba odpowiedzialna za front-end wdraża, a czasem również projektuje, interfejsy użytkownika i wszystkie komponenty wizualne projektu. Front-end developer wciela w życie opracowane przez grafików projekty, tak więc konieczna jest tu ścisła współpraca z zespołami graficznymi, a także back-endowymi. Odpowiada kompleksowo za ulokowanie i ostylowanie elementów, a także nadanie im określonych funkcjonalności, np. efekty rozwijania menu, rodzaj i wielkość czcionki, cienie, marginesy, zachowanie buttonów, itd. Odkąd urządzenia mobilne znacząco podniosły swój udział w wyświetleniach, nieuniknioną rolą front-endowca jest również praca nad responsywnością witryny lub aplikacji.

projektowanie stron w zespole

Co musi umieć Frontend Developer?

Wśród podstawowych umiejętności z pewnością należy wymienić biegłą znajomość HTML, CSS i JavaScript. Są to trzy najważniejsze języki, stosowane w budowie nowoczesnych, interaktywnych stron internetowych, a obecnie sięga się po nie również podczas tworzenia aplikacji webowych, desktopowych i mobilnych. Ponieważ w dzisiejszych czasach rzadko tworzy się kod całkowicie od zera, niezbędna jest tu również znajomość choćby podstawowych frameworków. Najpopularniejszymi wśród nich są: Angular, React i Vue (dla JavaScript) oraz Bootstrap (dla CSS).

Dużym ułatwieniem dla początkującego front-endowca jest zapoznanie się z takim narzędziem, jak Git, czyli rozproszonym systemem kontroli wersji. Jest to system szeroko wykorzystywany w zespołach deweloperskich, więc z całą pewnością pojawi się na drodze zawodowej. Dobrze jest również wybrać i dobrze poznać swój ulubiony IDE, np. Microsoft Visual Studio.

planowanie projektowe

Umiejętności dodatkowe

Nie zawsze developer ma do pomocy zespół grafików i specjalistów w dziedzinie UX i UI, zatem są to gałęzi będącę świetnym uzupełnieniem podstawowych umiejętności. Programista jest wówczas samowystarczalny pod względem planowania i wdrażania rozwiązań przyjaznych dla użytkownika. Mile widziane jest tu poczucie estetyki, znajomość aktualnych trendów w tworzeniu aplikacji oraz witryn, a nawet elementy psychologii (z obszaru zachowań zakupowych). Pomocna na pewno jest także dobra znajomość języka angielskiego, ale nie należy do warunków koniecznych.

projektowanie aplikacji mobilnej

Jak zostać front-end developerem?

Bardzo dobrą wiadomością dla osób zainteresowanych tą ścieżką kariery jest fakt, że nie ma konieczności ukończenia studiów informatycznych. Uzyskanie odpowiednich kwalifikacji zajmie z pewnością dłużej, niż miesiąc lub nawet trzy miesiące, ale można to osiągnąć samodzielnie, ucząc się w domu. Wszystkie opisane powyżej technologie są dostępne w postaci kursów online - z kompleksowym omówieniem wymagań technicznych, wskazówkami co do środowiska pracy i dobrymi praktykami w pracy programisty. Kluczem do sukcesu jest wybór dobrego kursu i systematyczne ćwiczenie pisania kodu.

Fundamenty języka HTML - kodowanie stron od podstaw

Fundamenty języka HTML - kodowanie stron od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Fundamenty CSS - stylowanie stron od podstaw

Fundamenty CSS - stylowanie stron od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Kurs Metodologia BEM - jak pisać dobry kod CSS

Kurs Metodologia BEM - jak pisać dobry kod CSS

Zobacz kurs Arrow

W pierwszej kolejności warto jest zrozumieć jak są zbudowane strony internetowe i za co odpowiadają tworzące je języki, dlatego możesz zacząć od nauki HTML i CSS, a następnie JavaScript. Na tym etapie już będziesz mieć wystarczającą wiedzę i umiejętności, by budować swoje własne, zaawansowane witryny.


Ile zarabia Frontend Developer?

Oferty pracy dla front-endowców nie zawsze biją rekordy wynagrodzenia, jest to jednak gałąź przyszłościowa i stabilna, co z pewnością nie szybko ulegnie zmianie. Bardzo dużym atutem jest tu zwłaszcza dobra znajomość JavaScript i odpowiednich dla tego języka frameworków (zwłaszcza Angular i React). Rola JS już od kilku lat przekracza dodawanie prostych efektów na stronach internetowych. Obserwujemy trend przenoszenia aplikacji desktopowych do świata online, a JS jest w tym przypadku językiem niezbędnym. Szanse na dobrą pracę wzrosną jeszcze bardziej, jeśli znajomość JavaScript rozwiniesz o TypeScript - gdyż ten język nie jest tak szeroko znany programistom, a bardzo często się go wymaga.

A na jakie zarobki można tu liczyć? Według raportu Bulldogjob, wynagrodzenie we front-endzie zamyka się w widełkach 3500 zł (junior pracujący głównie w HTML i CSS) a blisko 14.000 zł (senior wyspecjalizowany w TypeScript). Najbardziej cenionym frameworkiem jest Angular (średnio 7416 zł), następnie React (7035 zł) i Vue.js (5241 zł).

Fundamenty TypeScript - Level 1

Fundamenty TypeScript - Level 1

Zobacz kurs Arrow
Fundamenty Angular - Level 1

Fundamenty Angular - Level 1

Zobacz kurs Arrow
Warsztaty tworzenia stron - nowe podejście

Warsztaty tworzenia stron - nowe podejście

Zobacz kurs Arrow

Opublikowane 14 czerwca 2022 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!