Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Kim jest back-end developer i jak nim zostać?

Kim jest back-end developer i jak nim zostać?

Zastanawiasz się, czy praca back-end developera to dobry pomysł? Co trzeba umieć, aby zostać back-end developerem? Czym taki specjalista się zajmuje i ile zarabia? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule. Przeczytaj, a być może już dziś zaczniesz przygotowania do nowego zawodu.


Kurs JAVA dla zielonych

Naucz się języka JAVA od „zera” - do płynnego poruszania się w instrukcjach, metodach oraz klasach i obiektach! Dowiedz się więcej


Co to jest back-end?

Większość z nas nigdy go nie zobaczy, a jednak tam jest - tak żartobliwie można by opisać, czym jest back-end w aplikacjach i witrynach internetowych. Jest to bowiem ta część aplikacji, która działa po stronie serwera, zatem użytkownik nie ma do niej bezpośredniego dostępu. Back-end odpowiada za przesyłanie i przetwarzanie danych w systemie, a także za ich zapis oraz odczytywanie w bazie danych. Następnie dane udostępniane są za pomocą API i prezentowane użytkownikowi - co jest już warstwą zwaną front-endem. Krótko mówiąc, rolą back-end jest zadbanie o to, aby aplikacja lub strona działała prawidłowo.

backend developer

Kim jest back-end developer?

W obowiązkach back-endowca leży między innymi odpowiedzialność za tworzenie kodu, na którym opiera się funkcjonowanie strony internetowej, sklepu lub aplikacji. Automatycznie więc, musi biegle się orientować w zagadnieniach takich, jak serwery i bazy danych. Back-end developer nie tylko tworzy, ale też testuje, zabezpiecza, udostępnia i w razie potrzeby poprawia aplikacje. Zazwyczaj po zakończeniu części produkcyjnej projektu nadal pozostaje z nim związany, obserwując czy wszystkie funkcjonalności prawidłowo działają i czy nie są wymagane optymalizacje. Jako klasyczny przykład można w tym miejscu podać problem z prędkością ładowania serwisu - back-end developer to właściwa osoba do takich zadań.


Podstawowe umiejętności back-end developera

Głównym narzędziem pracy back-end developera jest jeden lub kilka języków programowania. Te, z których korzysta się najczęściej, to:

  • Java
  • JavaScript i Node.js
  • PHP
  • Python
  • C#

programowanie w php

Ostateczny dobór języków uzależniony jest od potrzeb i wymagań konkretnego projektu, jednak dobra znajomość co najmniej jednego z nich to absolutne minimum w zawodzie back-endowca. Konieczne jest uzupełnienie tej wiedzy o odpowiednie frameworki, np. Spring, Django lub Express.js. Niezbędna na tym stanowisku jest również praktyczna wiedza z efektywnego wykorzystania baz danych. Najczęściej są to: MySQL, MongoDB, PostgreSQL, Oracle lub Microsoft SQL Server.

Fundamenty programowania w języku PHP 8

Fundamenty programowania w języku PHP 8

Zobacz kurs Arrow
Kurs SQL - bazy danych od podstaw

Kurs SQL - bazy danych od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Kurs Spring Boot i JavaFX - praktyczny projekt

Kurs Spring Boot i JavaFX - praktyczny projekt

Zobacz kurs Arrow

Z uwagi na to, że do pracy nad aplikacją angażuje się zazwyczaj zespół różnych specjalistów, konieczne jest korzystanie z pomocy systemów kontroli wersji. Zdecydowanie najpopularniejszym wśród nich jest Git, zatem często pojawia się jako jeden z wymogów w ofertach pracy.

Możliwości rozwoju back-end developera

Pomimo tego, że back-end i front-end funkcjonują jako dwa, odrębne obszary wiedzy, specjaliści z tych dziedzin muszą choćby powierzchownie znać zadania całego zespołu. Tworząc back-end warto jest orientować się również w technologiach frontendowych, gdyż pozwala to uniknąć wielu błędów, pomyłek i niedopowiedzeń. Wraz z nabraniem biegłości w obydwu tych specjalizacjach, można zacząć pracę jako full-stack developer, czyli osoba pracująca zarówno w back, jak i front-endzie. Taki awans wiąże się, oczywiście, z wyższymi zarobkami.

języki programowania

Jak zostać back-end developerem?

Nie jest już żadną tajemnicą, że studia kierunkowe w branży IT przestały być warunkiem koniecznym. Zawód back-end developera nie jest wyjątkiem od tej reguły, a co lepsze - możesz go zdobyć bez wychodzenia z domu. Podstawy programowania w dowolnym języku, informacje o środowisku pracy, a nawet instalacja IDE krok po kroku - to wszystko znajdziesz na naszej platformie w formie przystępnych kursów, opracowanych przez specjalistów z branży. Z pomocą naszych kursów poznasz również wybrane bazy danych, frameworki i system kontroli danych Git.

Aby rozpocząć pracę w back-endzie, musisz opanować co najmniej minimum wiedzy, czyli jeden język, jedną bazę danych i jeden framework. Z taką kombinacją umiejętności można już próbować swoich sił jako Junior, nabywając coraz więcej praktyki i podpatrując profesjonalistów w pracy.

Warto tu jednak mieć na uwadze, że za sukcesem w programowaniu stoją dwa elementy: dobre źródło wiedzy i wiele godzin ćwiczeń praktycznych. Zapewnij sobie jedno i drugie, a może już wkrótce będziesz się cieszyć wymarzoną posadą.

instrukcja warunkowa if else

Czy warto zostać back-end developerem?

Na pewne języki programowania moda nigdy nie przemija i nikt nie spodziewa się, aby kiedykolwiek mogły zaniknąć. W tej grupie znajdują się również języki typowo back-endowe, jak Java, JavaScript (wraz z Node.js) czy też PHP. Doświadczony specjalista w tym zawodzie z całą pewnością nie będzie narzekał na brak ofert pracy, zwłaszcza, że z tak rozległą wiedzą wybór jest bardzo szeroki. Nie zapominajmy również, że programiści często pracują jako freelancerzy, osiągając tu atrakcyjne zarobki - blisko 17.000 zł (wg. Bulldogjob).

Python Developer

Python Developer

Zobacz kurs Arrow
Java Developer

Java Developer

Zobacz kurs Arrow
Software Developer

Software Developer

Zobacz kurs Arrow

Na jaką pensję natomiast można liczyć, pracując na etacie? Junior może się spodziewać wynagrodzenia rzędu 4.100 - 4.660 zł netto (w zależności od rodzaju zawartej umowy), a najbardziej doświadczeni specjaliści od blisko 10.000 zł do 11.600 zł.


Opublikowane 11 stycznia 2022 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!