Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Grafik 3D - co robi i gdzie może znaleźć zatrudnienie

Grafik 3D - co robi i gdzie może znaleźć zatrudnienie

Ciekawa praca pełna wyzwań, możliwość zarabiania lub dorabiania z domu, kreatywny sposób na utrzymanie - te wszystkie zalety łączy w sobie praca grafika 3D. Czym taka osoba się zajmuje i gdzie może znaleźć zatrudnienie? Na te pytania odpowiadamy poniżej.


Kurs Blender od podstaw - wprowadzenie do modelowania 3D

Poznaj podstawy grafiki 3D i zacznij tworzyć niesamowite projekty w darmowym programie Blender. Naucz się modelowania, tworzenia materiałów, nakładania tekstur i buduj realistyczne modele 3D. Dowiedz się więcej


Czym się zajmuje grafik 3D?

Specjalnością w tym zawodzie jest budowanie graficznych modeli trójwymiarowych o bardzo szerokich możliwościach zastosowania. Graficy 3D współtworzą gry komputerowe, filmy, animacje, projekty architektoniczne i nie tylko. Dzięki wyspecjalizowanym programom komputerowym i ciągle ulepszanym parametrom kart graficznych mogą projektować modele o dowolnych kształtach i fakturach, odtwarzając rzeczywistość z fotograficzną precyzją.

Graficy 3D bez najmniejszych kłopotów mogą wykonywać swoją pracę w trybie home office, podejmując współpracę z firmą z dowolnej lokalizacji na świecie. Jest to więc zawód zarówno dla tych, którzy preferują stałe zatrudnienie na podstawie umowy, jak i dla freelancerów.

narzędzia grafika

Zastosowanie grafiki 3D

Najwięcej o zawodzie grafika powie kilka przykładów wykorzystania jego twórczości:

Gry komputerowe

Nad realizacją jednej gry najczęściej pracuje kilku grafików, specjalizujących się w różnych dziedzinach. Osobne zespoły opracowują statyczne elementy otoczenia (tzw. enviro), czyli budynki, krajobrazy, meble. Inne projektują postaci, a jeszcze inne zwierzęta i rośliny. Zdarza się często, że wśród członków zespołu znajdują się tacy graficy, którzy są wyspecjalizowani w bardzo wąskiej dziedzinie, np. w projektowaniu drzew lub potworów.

grafika 3d w grach komputerowych

Przemysł filmowy

Z jednej strony, grafika 3D wypiera droższe i bardziej wymagające efekty specjalne. Z drugiej, umożliwia ekranizację fabuł, które do tej pory nie były wykonalne technicznie. Warto jednak podkreślić, że z modelowania 3D korzysta się nie tylko podczas realizacji filmów fantasy czy science - fiction. Modele zastępują również scenografię i rekwizyty w filmach obyczajowych, często dając nawet lepsze efekty wizualne.

Wizualizacje produktów (rendery)

doskonała jakość projektów graficznych sprawia, że zastępuje się nimi zdjęcia produktowe. Powody są co najmniej trzy. Po pierwsze, często jest to rozwiązanie bardziej korzystne finansowo. Po drugie, eliminuje się w ten sposób wiele trudności (np. aranżacja przestrzeni, transport dużych gabarytów). Po trzecie, umożliwia prezentację produktu, który jeszcze nie powstał (np. przy zamówieniach indywidualnych). Czy takie realizacje są w stanie imitować rzeczywistość? Skoro nad tym się zastanawiasz, to znasz już odpowiedź na to pytanie. Rendery oglądasz codziennie w reklamach, katalogach i magazynach, często nie zdając sobie z tego sprawy.

wizualizacja produktu 3d

Wizualizacje architektoniczne

przykładem są katalogi i prospekty wszelkich inwestycji budowlanych w sektorze prywatnym i publicznym. Mogą to więc być pojedyncze obiekty lub całe osiedla mieszkaniowe, parki, place zabaw, estakady, itd. Z grafiki 3D korzysta się również, aby zaprezentować projekty aranżacji wnętrz lub ogrodów.

wizualizacja wnętrz - grafika 3d

Reklama

Jak w przemyśle filmowym, tak i tutaj, grafika 3D szybko się zadomowiła z uwagi na swobodę w realizacji zamysłu twórczego autora. Bez wysokich nakładów finansowych, za to z efektem hiperrealistycznym niemożliwe staje się możliwe.

Różne specjalizacje w grafice 3D

Trudno nie zauważyć, że pod pojęciem grafiki 3D kryje się wiele, mocno zróżnicowanych zadań. Nie oznacza to jednak, że grafik musi potrafić wszystko. Może, oczywiście nabierać wprawy w różnych dziedzinach, aby podnieść swoje szanse na zdobycie klienta czy też znalezienie zatrudnienia w różnych branżach - i zdecydowanie warto to robić. Z drugiej strony, może również postawić na specjalizację w dziedzinie, która sprawia mu najwięcej satysfakcji i czuje się w niej naprawdę dobrze, zyskując po pewnym czasie status eksperta. Jako przykład można ponownie przywołać wąską specjalizację w projektowaniu drzew.

grafika 3d realistyczne drzewa

To jeszcze nie koniec zawężania kompetencji grafika 3D. W pracy nad rozbudowanymi projektami zauważa się rozgraniczanie pomiędzy grafikiem 3D (który opracowuje surowy model trójwymiarowy bryły) a texture artist, który obudowuje ten model teksturami. Można więc się spotkać z ofertą wakatu właśnie w takim zakresie.

Gdzie grafik 3D może znaleźć zatrudnienie?

Odpowiedź nasuwa się sama. Największym zapotrzebowaniem na specjalistów w grafice 3D wykazują się firmy o szeroko pojętym charakterze twórczym. Są to zatem wspomniane już wytwórnie gier komputerowych i filmów, agencje reklamowe i kreatywne, biura architektoniczne i projektowe. Samodzielne stanowiska można spotkać także w firmach w branży meblowej i foto - wideo.

Modelowanie środowiska do gier

Modelowanie środowiska do gier

Zobacz kurs Arrow
Kurs SketchUp i V-Ray - fotorealistyczne wizualizacje od podstaw

Kurs SketchUp i V-Ray - fotorealistyczne wizualizacje od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Kurs 3ds Max od podstaw

Kurs 3ds Max od podstaw

Zobacz kurs Arrow

Możliwości na znalezienie zatrudnienia jest więc dużo, a jeśli nawet w danym momencie zabraknie ciekawych ogłoszeń, można chwilowo zająć się realizacją zleceń jako freelancer. Jak zacząć? Od nauki obsługi oprogramowania i gromadzenia prac do swojego portfolio. Inwestycja na start wynosi dokładnie 0 zł, o ile do dyspozycji masz choćby przeciętnej mocy komputer. Chciałbyś spróbować swoich sił jako grafik 3D? Kliknij tutaj i przeczytaj jak zacząć przygodę z grafiką 3D


Opublikowane 4 marca 2022 r. w kategorii: Projektowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!