Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Grafik komputerowy - przegląd specjalizacji

Grafik komputerowy - przegląd specjalizacji

Grafik komputerowy był zawodem przejrzystym i nie było to tak dawno temu. Rynek pracy jednak się zmienia, a grafika cyfrowa jest jedną z dziedzin, w której te zmiany zachodzą bardzo dynamicznie. Odpowiedź na pytanie co robi grafik komputerowy nie jest już taka oczywista i najczęściej zaczyna się słowami: “to zależy”. Nie tylko czym się zajmuje grafik, ale też ile zarabia i czego się od niego wymaga - to informacje, które znajdziesz w dalszej części artykułu. Zapraszamy!


Graphic Design - podstawy projektowania

Poznaj fundamentalne zasady projektowania graficznego. Dowiedz się czym jest język projektowania, jak stosować reguły kompozycji, pracować z kolorem i używać typografii Dowiedz się więcej


Grafik - praca na tablecie graficznym

Rodzaje grafiki cyfrowej

W obrębie współczesnej grafiki mieści się wiele dziedzin, które mogą być od siebie bardzo odległe. Chociaż w każdym przypadku wykonawcą pracy będzie osoba nazywana grafikiem, to nie sposób, aby jeden człowiek z tak samo dobrym efektem przygotował każdy możliwy rodzaj obrazu. O jakich rodzajach mówimy? Oto podstawowy podział i przykładowe zastosowanie:

Grafika wektorowa i rastrowa

W tym przypadku za kryterium obieramy format, w jakim przygotowany projekt zostanie zapisany i odtwarzany. Grafiką z możliwością edycji bez strat na jakości jest grafika wektorowa. Rastrowa z kolei opiera się na siatce pikseli i zezwala jedynie na pomniejszanie lub powiększanie obrazu. Nie są to więc dziedziny, w których można się specjalizować, jednak nie każdy grafik musi dysponować tak samo rozległą wiedzą na ten temat.

Grafika dwuwymiarowa

Potocznie nazywana 2D. Dostarcza obrazy płaskie w postaci obrazków lub zdjęć. Mieszczą się na przykład fotografie, projekty logotypów, ulotek lub infografiki.

Grafika trójwymiarowa

Czyli 3D. Niezwykle dynamicznie rozwijająca się dziedzina, która koncentruje się na modelach przestrzennych. W tym przypadku pole zastosowań jest bardzo szerokie: od gier i filmów po wizualizacje produktów, a nawet całych obiektów i wnętrz.

Modelowanie obiektów trójwymiarowych, jako podstawa pracy grafika 3D

Grafika ruchoma

Za którą stoją animacje. Może być oparta zarówno na projektach 2D, jak i 3D. Od tego zależy, jakiego rodzaju film powstanie i w jakim celu można go wykorzystać. Animacje doskonale się odnajdują w świecie filmu, gier i reklamy, gdzie zazwyczaj najniższym kosztem pozwalają na realizację właściwie dowolnie wykreowanego scenariusza.

Typy grafików komputerowych

Po przeglądzie rodzajów grafiki komputerowej łatwiej jest sobie uświadomić, jak wiele specjalizacji w jej obrębie można wyróżnić. Spójrzmy na wybrane wśród nich:

UX Designer

Zacznijmy od posady, która obecnie zajmuje sporą część wszystkich ofert pracy dla grafików. O User Experience (UX) mówi się zarówno w kontekście sklepów ecommerce, witryn internetowych, jak i aplikacji desktopowych lub mobilnych. Najogólniej mówiąc, jest to takie projektowanie, które przekłada się na komfort użytkownika i (zazwyczaj) prostą ścieżkę do monetyzacji. Nie wystarczy tu zatem wiedza z zakresu obsługi programów graficznych, lecz przede wszystkim z obszarów marketingu i psychologii (zachowania konsumenckie).

Graphic Designer podczas pracy

UI Designer

Dyscyplina bardzo często wymieniana wraz z UX. Jest to bowiem projektowanie interfejsów użytkownika, lecz bez konieczności zagłębiania się w niuanse dotyczące doświadczeń i optymalizacji ścieżki zakupowej. UI Designer przygotuje więc przyjemny dla oka, intuicyjny projekt aplikacji, witryny, a nawet panelu obsługi pralki lub piekarnika (tak, pralki i piekarnika), ale opierając się na uzyskanych wytycznych i w ścisłym kontakcie z UX Designerem.

Projektant stron internetowych

Opracowuje projekt witryny wraz z kompletem plików, potrzebnych do jej budowy. Z uwagi na to drugie mile widziane jest, aby znał podstawy czołowych języków webowych lub chociaż orientował się w ich specyfice i ograniczeniach. Choć uniwersalne CMSy biją rekordy popularności, trzeba się liczyć z tym, że systemy dedykowane, a nawet proste wizytówki napisane w czystym kodzie nadal istnieją i najpewniej przyjdzie się z nimi zetknąć. Poza tym, trzeba śledzić zmieniające się trendy, rozwijać i pracować nad nowoczesnym stylem.

Tworzenie grafiki na tablecie graficznym

Brand Designer

Grafik komputerowy, wyspecjalizowany w projektach, będących elementem wizerunku marki. Podstawą jest tu przygotowanie materiałów promocyjnych, logo, czy też grafik do wykorzystania w social mediach. Profesjonalista powinien również wiedzieć, jak opracować księgę znaku, grafiki do druku na małym i dużym formacie oraz wersje kolorowe i czarno-białe.

Ilustrator

Specjalizacja, której bardzo blisko do pracy artystycznej. Ilustrator może się posługiwać nowoczesnymi narzędziami, jak tablet graficzny lub oprogramowanie komputerowe, ale może też bazować głównie na ołówku lub innych materiałach plastycznych. Jego rola jest bardzo szeroka i może obejmować przygotowywanie ilustracji do książek, reklam, plakatów, podręczników i wiele więcej.

Rysunek tradycyjny to świetny trening również dla grafików komputerowych

Grafik 3D

Zadaniem specjalisty na stanowisku grafika 3D jest przygotowywanie modeli trójwymiarowych o różnym charakterze. Modele te mogą następnie posłużyć jako elementy gier, filmów, reklam, symulacji czy też wirtualne makiety budynków. Koniecznie trzeba tu pamiętać o dalszych rozgałęzieniach, dzielących grafików 3D na tych, którzy opracowują makiety i na tych, którzy je potem uzupełniają (tekstury, kolory).

Kurs UX Design - wprowadzenie do projektowania doświadczeń użytkowników

Kurs UX - wprowadzenie do projektowania doświadczeń użytkowników

Zobacz kurs Arrow
Kurs Blender od podstaw - wprowadzenie do modelowania 3D

Kurs Blender od podstaw - wprowadzenie do modelowania 3D

Zobacz kurs Arrow
Kurs Digital Painting dla początkujących

Kurs Digital Painting dla początkujących

Zobacz kurs Arrow

Ile zarabia grafik komputerowy?

Nie można odpowiedzieć na to pytanie jednym zdaniem, ponieważ zarobki grafika zależą nie tylko od lokalizacji, ale też specjalizacji i stażu pracy. W styczniu 2022 roku serwis Wynagrodzenia.pl przeprowadził ankietę, której wyniki prezentują się następująco:

  • Młodszy specjalista: średnie wynagrodzenie netto dla początkująch to kwota 3022 zł miesięcznie. Stawki zazwyczaj trafiają w przedział 2722 zł - 3559 zł. Nieliczni zarabiają mniej lub więcej.
  • Specjalista: bardziej doświadczeni graficy zarobią nieco więcej. Średnio 3559 zł netto miesięcznie, przy czym najniższa pensja to około 3073 zł, a najwyższa 4291 zł.
  • Starszy specjalista: wraz z awansem na seniora można liczyć na podwyżkę rzędu średnio 700 zł netto. Miesięczna pensja wynosi więc 4206 zł netto, zamykając się zazwyczaj w przedziale 3481 zł - 5314 zł netto.

Wszystkie podane stawki dotyczą zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Warto też zaznaczyć, że są to tylko uśrednione zarobki, a wielu grafików znacznie te stawki przekracza.

Obróbka grafiki przez graphic designera

Grafik komputerowy - wymagania na stanowisku

Nie tylko trendy, ale też narzędzia ciągle się zmieniają, co sprawia, że grafik nie może przestać się doszkalać. Co prawda, jako pracownik kreatywny nie musi zanadto martwić się o ukończenie studiów, jednak sam talent również nie wystarczy:

  • Obsługa programów graficznych - zgodnie z obraną specjalizacją. Najlepiej jest zacząć od Adobe Photoshop, Adobe Illustrator i Adobe Indesign, ponieważ to najpowszechniej stosowane oprogramowanie.
  • Znajomość teorii - z zakresu samej grafiki komputerowej, jak i sztuk plastycznych w ogóle (zasady kompozycji, perspektywy, łączenia barw itp.).
  • Terminowość.
  • Dobra organizacja czasu pracy.
  • Umiejętność pracy pod presją czasu.
  • Kreatywność - rzadko grafik ma całkowitą dowolność, rzadko również udaje się idealnie trafić w potrzeby odbiorcy pierwszym wykonanym projektem.
  • Zmysł estetyczny.

Kurs Illustrator CC od podstaw

Kurs Illustrator CC od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Kurs Photoshop CC dla początkujących

Kurs Photoshop CC dla początkujących

Zobacz kurs Arrow
Kurs Adobe InDesign CC dla początkujących

Kurs Adobe InDesign CC dla początkujących

Zobacz kurs Arrow

Opublikowane 26 sierpnia 2022 r. w kategorii: Projektowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!