Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak narysować człowieka? Anatomia i proporcje w rysunku

Jak narysować człowieka? Anatomia i proporcje w rysunku

Rysowanie ludzkich postaci często sprawia spore problemy początkującym artystom. Wierne odwzorowanie anatomii i proporcji ludzkiego ciała jest niezbędne do przedstawienia realistycznie wyglądających postaci. Sytuacja komplikuje się bardziej, gdy chcemy odwzorować sylwetkę w konkretnej pozie lub w ruchu. Jak zrobić to dobrze? Zapraszamy do lektury.


Kurs Rysowania postaci ludzkich - anatomia i proporcje

Naucz się od podstaw rysowania ludzkiego ciała zgodnie z anatomią i zachowaniem proporcji. Twórz realistycznie wyglądające postacie w ujęciach statycznych i dynamicznych. Dowiedz się więcej


Jak szkicować postacie?

Przede wszystkim rysowanie postaci powinieneś zacząć od ogólnego zarysu. Bardzo częstym błędem początkujących jest rozpoczynanie rysunku np. od głowy wraz ze wszystkimi jej detalami.

Dobrą praktyką jest delikatne szkicowanie całej sylwetki bez dużej ilości szczegółów. Często wykorzystuje się tutaj różne uproszczenia - np. sprowadzanie części ciała człowieka do kształtów prostych figur geometrycznych. Pracując nad rysunkiem stopniowo zwiększaj szczegółowość wszystkich elementów i wymazuj linie i kształty, które były jedynie pomocą do uzyskania efektu końcowego. Ta metoda pozwoli Ci uniknąć przede wszystkim wielu błędów i problemów z zachowaniem odpowiednich proporcji. Wykonanie ogólnego podrysu daje Ci możliwość korygowania na bieżąco wszystkich elementów rysunku, a często pozwala uniknąć konieczności rozpoczynania całej pracy od zera.

rysowanie oka

Anatomia twarzy

Aby dobrze odwzorowywać anatomię twarzy i ciała człowieka, warto na samym początku dobrze przyjrzeć się poszczególnym ich częściom oraz ich budowie. W przypadku twarzy, zwróć szczególną uwagę na to, jak rozmieszczone są poszczególne części względem siebie. Spróbuj zastosować podział ze względu na kolejno rysowane elementy. Oczy będą znajdowały się mniej więcej w połowie twarzy (patrząc od brody do górnego wierzchołka głowy). Gdy podzielisz twarz zgodnie z linią oczu, dokonuj kolejnych podziałów ze względu na linię ust, końca nosa i uszu. W ten sposób zdecydowanie łatwiej zachowasz odpowiednie proporcje, a każdy kolejny rysunek da Ci jasne informacje, co powinieneś poprawić.

Poświęć trochę czasu na dobre zrozumienie budowy twarzy i jej poszczególnych części. Dzięki temu łatwiej odwzorujesz ją w różnych układach i pozach - np. w profilu.

Anatomia ciała

W przypadku odwzorowywania sylwetki ludzkiej, zwróć szczególną uwagę na naturalne krzywizny kręgosłupa, układ mięśni i proporcje kończyn względem korpusu. Bardzo istotne jest dokładne odwzorowanie proporcji szyi i barków, które warunkują wygląd i charakter całej sylwetki. Koniecznie zwróć też uwagę na różnice w budowie sylwetki żeńskiej i męskiej.

Częstym błędem jest rysowanie zbyt szczupłych i prostych na całej długości rąk i nóg, przez co postać wygląda sztywno i nienaturalnie. Należy zwrócić uwagę na budowę i kształt mięśni i stawów - np. zwężenie ręki w nadgarstku, czy nogi w kolanie.

Naukę rysowania postaci warto zacząć od rysowania prostych póz, które pozwolą Ci nauczyć się tworzenia delikatnych szkiców i wykorzystania prostych figur geometrycznych w początkowych etapach rysunku. W ten sposób wypracujesz też najlepszą metodę pracy i zdobędziesz doświadczenie, które pozwoli Ci przejść do rysowania postaci w zdecydowanie trudniejszych pozach, statycznych i dynamicznych.

rysowanie ciała - odpowiednie proporcje

Jeżeli masz problem z zachowaniem proporcji w swoich pracach, a Twoje postacie nie wyglądają zbyt realistycznie i poprawnie anatomicznie, mamy dla Ciebie świetne rozwiązanie - Kurs Rysowania postaci ludzkich - anatomia i proporcje.

Co da Ci Kurs Rysowania postaci ludzkich - anatomia i proporcje?

  • Nauczysz się rysować realistycznie wyglądające sylwetki męskie i żeńskie z zachowaniem odpowiednich proporcji i szczegółów.
  • Dowiesz się jak tworzyć szkice różnych części ciała.
  • Poznasz uniwersalne techniki szkicowania, przydatne w rysunku zarówno tradycyjnym, jak i cyfrowym.
  • Nauczysz się rysować postacie w różnych pozach, statycznych i dynamicznych, z zachowaniem idealnych proporcji ciała.

Szkolenie prowadzi Kinga Spyra, ilustratorka, która od wielu lat zajmuje się rysunkiem tradycyjnym i grafiką komputerową. Stworzyła kilkaset ilustracji, docenionych przez największe firmy w branży. Autorka szkolenia prowadzi popularny kanał na YouTube - Blondynki Też Grają. Kocha filmy, gry i mroczną fantastykę.


Kurs Rysowania postaci ludzkich - anatomia i proporcje

Naucz się od podstaw rysowania ludzkiego ciała zgodnie z anatomią i zachowaniem proporcji. Twórz realistycznie wyglądające postacie w ujęciach statycznych i dynamicznych. Dowiedz się więcejOpublikowane 16 listopada 2021 r. w kategorii: Projektowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!