Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak robić lepsze zdjęcia? 5 szybkich rad dla początkujących

Jak robić lepsze zdjęcia? 5 szybkich rad dla początkujących

Robienie zdjęć to fascynująca przygoda. Pozwala uwiecznić piękne emocje, zatrzymać ciekawe momenty, czy urzekające miejsca. Jest źródłem inspiracji, wiedzy o świecie, oddziałuje na nasze uczucia i nastroje, generuje wspomnienia. Fotografia jest obecnie wszędzie. Pytanie jak robić lepsze zdjęcia pewnie czasami zadajemy sobie wszyscy. Na początku warto mieć świadomość, że niezależnie od rodzaju i jakości sprzętu, Twoich zainteresowań i poziomu zdolności fotograficznych, jesteś w stanie – stosując pewne triki i sposoby – dorównać wykwalifikowanym fotografom. To łatwiejsze niż mogłoby się wydawać! Przedstawiamy 5 rad, które zmienią jakość zdjęć nawet u całkiem początkujących fotografów.


Kurs fotografii dla każdego

Poznaj od podstaw tajniki świadomej i twórczej fotografii Dowiedz się więcej


1. Światło

Stanowi absolutną podstawę dobrego zdjęcia. Odpowiednie oświetlenie jest w stanie uratować nawet średnie zdjęcie, z kolei to niekorzystnie zepsuje niemal każde ujęcie. Po prostu definiuje całość pod kątem wizualnym. Kluczowe jest tutaj światło dzienne. Sztuczne oświetlenie, nawet przy użyciu dobrej lampy nie da takiego samego efektu. W końcu nawet podczas sesji studyjnych i tak chodzi o to, by uzyskać efekt światła dziennego. Żeby dobrze wykorzystać światło należy zwrócić uwagę na porę dnia i kąt ustawienia fotografowanego przedmiotu, obiektu, czy osoby. Najbardziej sprzyjające oświetlenie uzyskamy o wschodzie i zachodzie słońca. Jest ono wówczas miękkie, ciepłe i łagodnie układa się w kadrze. Na pewno słyszałeś o słynnej „golden hour”, czyli złotej godzinie. Przypada ona bezpośrednio po wschodzie i przed zachodem. To właśnie wtedy słońce najlepiej współpracuje, emitując światło o pięknym, złotym odcieniu.

aparat fotograficzny

2. Kompozycja

Ten ważny aspekt pozwoli uniknąć bałaganu, chaosu i niepożądanego odczucia, że zdjęcie przedstawia wszystko i nic. Zastanów się na początku co chcesz wyeksponować i spróbuj zbudować wokół tego odpowiednią kompozycję. Zawsze staraj się usunąć z kadru zbędne elementy i przedmioty nic nie wnoszące do zdjęcia. Jeżeli np. fotografujesz jedzenie, zadbaj o to, żeby na stole nie znajdowały się klucze, czy długopis. Kiedy z kolei robisz zdjęcie osobie w plenerze zaproponuj takie ustawienie, żeby uniknąć efektu przedmiotów „wyrastających” z głowy fotografowanego, bądź żeby nie zlewał się on z tłem. Chcesz uwiecznić piękny zachód słońca nad miastem? Wykonaj zdjęcie w taki sposób, żeby na pierwszym planie nie pojawił się np. śmietnik, albo znak drogowy. Czasem wystarczy przesunąć się lekko w bok, podejść bliżej lub nieco oddalić.

kompozycja przedmiotów na zdjęciu

3. Mocne punkty i symetria

Większość współczesnych aparatów jest wyposażona w możliwość włączenia siatki w podglądzie podczas robienia zdjęć. Warto polubić się z tą funkcja, bo bardzo ułatwia ona wykonywanie dobrych ujęć. Pionowe i poziome linie intuicyjnie podpowiedzą pod jakim kątem należy zrobić zdjęcie. Mimo że symetria na zdjęciach prezentuje się doskonale, to jednak częściej fotografujemy elementy niesymetryczne, i tu również skorzystamy z siatki, która pomoże nam sensownie usytuować je w kadrze. Mocne punkty, czyli te w których należy umieścić kluczowe obiekty powinny znaleźć się mniej więcej w miejscach przecięcia linii siatki.

4. Obróbka

Umiejętność wykonania dobrego retuszu to często połowa sukcesu. I nie chodzi tu wcale o przekłamywanie obrazu widocznego na zdjęciu, dodawanie lub usuwanie elementów, zmiana kształtów itp. Pozornie niewielkie poprawki, które możemy nanieść przy użyciu odpowiednich programów - takich jak Lightroom, Photoshop czy Snapseed - są w stanie całkowicie odmienić fotografię. Wyprostowanie, przycięcie, korekcja kolorów i kontrastu, rozjaśnienie, czy na końcu wyostrzenie to funkcje, za pomocą których możemy udoskonalić zdjęcie oraz nadać mu wyjątkowy charakter i klimat.

Title course

Kurs Fotografia produktowa

Zobacz kurs Arrow
Title course

Kurs Fotografia krajobrazu

Zobacz kurs Arrow
Title course

Kurs Fotografia nieruchomości

Zobacz kurs Arrow

5. Trening

Jak w każdej dziedzinie, tak również w przypadku fotografii to właśnie on czyni mistrza. Nawet jeśli przeczytasz dziesiątki rad i trików, kupisz profesjonalne poradniki, czy zrealizujesz kursy u doświadczonych fotografów, nie będziesz robić dobrych zdjęć, dopóki nie zaczniesz ćwiczyć. Im więcej praktyki, tym większa świadomość, więcej porównań, wyciągniętych wniosków, nauki na błędach i coraz lepsze obycie ze sprzętem. Wcale nie potrzebujesz odpowiedniej okazji, miejsca czy modela. Fotografować można wszystko i wszędzie. Po prostu zacznij - weź do ręki aparat i działaj.

Fotografująca kobieta

Nawet jeżeli nie aspirujesz do bycia zawodowym fotografem, umiejętność robienia ładnych zdjęć jest niewątpliwie bardzo cenna. Fotografia to utrwalenie chwili, nastroju, ludzi, przedmiotów, które prędzej czy później bezpowrotnie przeminą. Naturalną rzeczą jest chęć zatrzymania, tego co piękne i emocjonujące. To oczywiście niemożliwe. Ale fotografia daje pewną namiastkę spełnienia tego marzenia. Zainteresował Cię temat fotografii? Kliknij tutaj i przeczytaj jak zacząć przygodę z fotografią!


Opublikowane 17 sierpnia 2021 r. w kategorii: Fotografia i wideo


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!