Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak zacząć przygodę z fotografią i robić dobre zdjęcia?

Jak zacząć przygodę z fotografią i robić dobre zdjęcia?

Urlop, wyjątkowa okazja, zapierający dech w piersiach krajobraz - jest wiele sytuacji, gdy intuicyjnie sięgamy po aparat, aby zatrzymać ten jeden moment na zawsze. Piękna chwila aż prosi się o utrwalenie na pięknym zdjęciu, lecz niestety - takie trzeba umieć robić. Jak się tej sztuki nauczyć? Od czego zacząć przygodę z fotografią?


Kurs fotografii dla każdego

Poznaj od podstaw tajniki świadomej i twórczej fotografii Dowiedz się więcej


jak zacząć przygodę z fotografią? Patrz na świat przez obiektyw

Od jakiego aparatu zacząć?

Czy trzeba zaczynać od zakupu profesjonalnego sprzętu? Czy najnowszy model aparatu, a do tego komplet super obiektywów i statywów to rzeczywiście zestaw startowy, bez którego nie można się obejść? Zdecydowanie nie! Zanim jeszcze zaczniesz naukę zapamiętaj, że za dobrymi zdjęciami stoją głównie umiejętności fotografa, a nie możliwości techniczne jego sprzętu.

Na początek potrzebujesz jakiegokolwiek aparatu, który umożliwi Ci zrozumieć i przećwiczyć podstawowe ustawienia takie, jak przysłona, czas naświetlania i ISO, ponieważ to właśnie od nich w największym stopniu zależy jakość zdjęcia. Umiejętne operowanie tymi parametrami jest konieczne, aby przejąć kontrolę nad efektem finalnym fotografii. Musisz więc posiadać aparat (nawet kompaktowy) z możliwością fotografowania w trybie manualnym. Nie martw się matrycą, liczbą funkcji dodatkowych czy też wymienną optyką, ponieważ czas na eksperymentowanie nadejdzie później.

sprzęt fotograficzny: obiektywy, statyw, baterie

Co fotografować?

Brak weny twórczej to zmora, która często dopada początkujących fotografów. Tymczasem, otaczająca nas rzeczywistość to wręcz kopalnia tematów i wyzwań. Możesz zacząć na przykład od fotografowania sprzętów domowych lub innych obiektów w swoim domu. Dzięki temu, krok po kroku przygotujesz plan zdjęciowy i ustawienia aparatu zgodnie z wyczytanymi lub usłyszanymi poradami. Fotografuj ten sam przedmiot o różnych porach dnia, zmieniaj tło, kont ustawienia, oświetlenie, itd.

Gdy już opanujesz podstawy, wyrób w sobie nawyk zabierania ze sobą aparatu bez okazji i zacznij uważniej obserwować otoczenie, a dobry temat sam się znajdzie. Scenki z życia ulicy, ciekawi ludzie, zachwycające pejzaże, niebanalne kadry - zaczniesz to dostrzegać wówczas, gdy częściej będziesz patrzeć na świat przez obiektyw.

fotografia miejska

Jak uczyć się fotografii?

Źródeł informacji jest naprawdę dużo - od książek i podręczników, poprzez kursy i szkolenia, aż po kilkudniowe warsztaty, organizowane przez producentów aparatów. Wystarczy się rozejrzeć i wybrać najwygodniejszą dla siebie formę. Na początek warto jest skorzystać z kursów lub szkoleń online, które przekażą usystematyzowaną wiedzę od podstaw, czyli wyjaśnienia budowy aparatu i wskazówek jego obsługi. Nie jest to kosztowna inwestycja, a pozwala na dopasowanie intensywności nauki do własnego harmonogramu i wielokrotne odtwarzanie tych samych lekcji, jeśli poczujesz taką potrzebę.

Fundamenty i teoria fotografii

Fundamenty i teoria fotografii

Zobacz kurs Arrow
Kurs Fotografia produktowa

Kurs Fotografia produktowa

Zobacz kurs Arrow
Kurs Fotografia nieruchomości

Kurs Fotografia nieruchomości

Zobacz kurs Arrow

Nie zapominaj, że możesz uczyć się również w plenerze. Wystarczy, że zabierzesz ze sobą książkę, albo smartfon, na którym możesz odtworzyć kurs online.

Nauka fotografii - kursy online, szkolenia, książki, praktyka

Podpatruj i słuchaj innych

Gdyby fotografia polegała jedynie na opanowaniu kilku technicznych trików, wszystkie zdjęcia byłyby do siebie podobne, a przecież tak nie jest. Każdy fotograf wypracowuje swój własny styl i warsztat, stosuje różne techniki, kreatywnie wykorzystuje przestrzeń i obiekty do budowania niepowtarzalnych kadrów.

Obserwowanie tego procesu i poznawanie tajników pracy profesjonalistów to świetny sposób na doskonalenie własnych umiejętności. Skąd czerpać tę wiedzę? Biorąc udział w warsztatach, śledząc portale branżowe (np. Szeroki Kadr lub Fotopolis), obserwując konta wiodących fotografów lub wychodząc na wspólne plenery z bardziej doświadczonymi osobami. Popularnym sposobem na organizację takich spotkań są grupy w mediach społecznościowych, zrzeszające osoby zainteresowane fotografią.

wspólna nauka fotografii

Naśladuj

Rozwój i nabieranie wprawy wymagają wyzwań, które czasami trudno jest stawiać sobie samemu. Gdy zabraknie Ci pomysłów na ciekawe zdjęcia, naśladuj innych. Wyszukaj fotografie, które naprawdę Ci się podobają i spróbuj samodzielnie wykonać podobne prace. Wielu fotografów w swoich blogach lub w artykułach eksperckich dokonuje analiz własnych prac, podając szczegółowe informacje o wykorzystanym sprzęcie i ustawieniach parametrów.

Dla początkujących fotografów są to bardzo cenne wskazówki, które pozwalają zrozumieć zależność pomiędzy warunkami fotografowanej sceny a regulacjami aparatu. Często dzięki nim można się przekonać, że nie drogi sprzęt, lecz wiedza są potrzebne do wykonywania zachwycających zdjęć.

Postaraj się o feedback

W czasie nauki możesz stanąć przed problemem w zrozumieniu, gdzie popełniłeś błąd. Może się również zdarzyć, że wcale tego błędu nie dostrzeżesz. Dlatego dobrze jest dołączyć do grupy fotografów lub dzielić się swoimi pracami na forach branżowych. Konstruktywna krytyka bywa zbawienna w lokalizowaniu niedociągnięć i odnajdywaniu własnych słabości.

Co dalej?

Kiedy opanujesz już podstawy, możesz nabrać apetytu na więcej. Bez obaw, fotografia to branża, w której możliwości rozwoju nigdy się nie kończą. Fotografia produktowa, nieruchomości, ślubna - to zaledwie kilka propozycji do rozpatrzenia. Jeśli dodatkowo nauczysz się wykorzystywać w praktyce programy takie, jak Adobe Photoshop i Lightroom, bez trudu zmienisz swoją pasję w zawód i źródło utrzymania. Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź nasz artykuł jak zarabiać na fotografii?

Kurs Photoshop dla fotografa

Kurs Photoshop dla fotografa

Zobacz kurs Arrow
Fotomontaż w Photoshopie

Fotomontaż w Photoshopie

Zobacz kurs Arrow
Kurs Lightroom - rewolucja w fotografii

Kurs Lightroom - rewolucja w fotografii

Zobacz kurs Arrow

Opublikowane 3 lutego 2022 r. w kategorii: Fotografia i wideo


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!