Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak stworzyć dobre portfolio programisty?

Jak stworzyć dobre portfolio programisty?

Stworzenie dobrego portfolio jest jednym z koniecznych kroków na drodze do zdobycia pracy jako programista. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego portfolio jest tak ważne i co zrobić, żeby skutecznie spełniało swoje zadanie.


Kurs Junior Java Developer - rekrutacja i pierwsza praca

Dowiedz się czego oczekują rekruterzy, jak poradzić sobie podczas rozmowy technicznej i podejść do rozwiązywania zadań rekrutacyjnych, tak by zdobyć wymarzoną pracę jako JAVA Developer. Dowiedz się więcej


Dlaczego portfolio programisty jest potrzebne?

Żeby dostać się do pracy jako programista, potrzebne jest pochwalenie się odpowiednim CV, ale też dobrym portfolio. Jest ono zbiorem przykładowych projektów, nad którymi pracowałeś.

Zadaniem portfolio programisty jest potwierdzenie, że kandydat posiada umiejętności, które wymienia w CV. Potencjalni pracodawcy za pomocą portfolio dowiadują się, jakiego rodzaju projekty znasz od strony praktycznej, jak dobry jesteś w programowaniu, jaki jest Twój sposób myślenia i jakimi technologiami się posługujesz. Unikalne portfolio jest jedną z metod na wyróżnienie się na tle innych kandydatów ubiegających się o to samo stanowisko.

Tworzenie projektów do portfolio może być też świetną metodą na to, żeby opanować programowanie na odpowiednim poziomie. Zwłaszcza, gdy uczysz się samodzielnie. W dodatku umieszczenie portfolio w Internecie może sprawić, że pracodawcy sami odezwą się do Ciebie z ofertami zleceń lub zatrudnienia.

zdjęcie klawiatury komputerowej

Forma portfolio

Na początek wybierz formę, w jakiej stworzysz swoje portfolio. Może to być plik pdf, prezentacja multimedialna albo strona internetowa. Możesz stworzyć własną stronę, na której umieścisz portfolio (to dobry pomysł, jeśli chcesz zaprezentować umiejętności web developera), albo umieścić je na jednej z przeznaczonych do tego stron, z których korzysta wielu ludzi.

Jednym z najbardziej popularnych miejsc służących do dzielenia się własnym kodem jest GitHub. Korzystanie z tej strony pozwoli Ci porównywać poszczególne wersje programu, który piszesz. Ułatwi też współpracę z innymi programistami i dotarcie do pracodawców. Profil na GitHub’ie może służyć Ci za portfolio.

Portfolio powinno być regularnie aktualizowane. Po pierwsze, dobrze jest pokazać, że ciągle jest się zaangażowanym w programowanie. Po drugie, portfolio powinno się zmieniać wraz z postępami w edukacji i karierze.

programowanie - praca w edytorze koud

Sekcja „O mnie”

W portfolio powinna znajdować się krótka sekcja, w której opisujesz samego siebie. Pokaż swoje zdjęcie, napisz kim jesteś, wyjaśnij, dlaczego wybrałeś pracę w programowaniu oraz opisz przebieg swojej kariery razem ze swoimi planami na przyszłość związanymi z dalszym rozwojem kariery programisty. Wspomnij też o swoich umiejętnościach miękkich i pozytywnie wyróżniających Cię cechach. W tej sekcji można umieścić rekomendacje od dotychczasowych klientów, jeśli takich się już miało.

Projekty

Głównym elementem, z którego składa się portfolio programisty, jest zbiór kilku projektów, nad którymi pracowałeś. Jeśli dopiero zaczynasz karierę, wystarczy jeden projekt, pod warunkiem, że jest złożony. Projekty mogą zostać przedstawione za pomocą obrazów, linków i kodu. W przypadku projektów zespołowych warto opisać rolę, jaką odgrywało się w danym przypadku.

Projekty umieszczane w portfolio nie powinny być zbyt proste. Pokazują one umiejętności, jakimi możesz się pochwalić i mają rywalizować z portfolio prezentowanymi przez innych kandydatów. Portfolio nie ma pokazywać wszystkich projektów, jakie kiedykolwiek zrobiłeś. Wybierając konkretny przykład weź też pod uwagę to, czy odpowiada stanowisku, o które się ubiegasz.

Kurs Android - praktyczny projekt aplikacji

Kurs Android - praktyczny projekt aplikacji

Zobacz kurs Arrow
Kurs Java - praktyczny projekt aplikacji

Kurs Java - praktyczny projekt aplikacji

Zobacz kurs Arrow
Kurs Tworzenie stron internetowych - praktyczne projekty

Kurs Tworzenie stron internetowych - praktyczne projekty

Zobacz kurs Arrow

Dane kontaktowe

Ostatnim elementem, jaki koniecznie musi znaleźć się w portfolio, są dane kontaktowe. Będzie to e-mail, ale też powinny się tu znaleźć linki do mediów społecznościowych, takich jak Facebook i LinkedIn. Zadbaj, żeby twoje profile dobrze się prezentowały. Ta sekcja jest też odpowiednia na zamieszczanie linków do stron takich, jak GitHub. Jeśli Twoje portfolio ma być publicznie dostępne, zastanów się, czy chcesz zamieszczać w nim numer telefonu.

Prawa autorskie

Jeśli umowa zawarta z klientem albo pracodawcą nie pozwala Ci na publikowanie całego kodu źródłowego, musisz uszanować tę umowę i nie udostępniać go w portfolio. Nadal możesz pokazać pewne próbki, które nie są wystarczające do skopiowania programu. Nie musisz martwić się ujawnianiem samego faktu, że pracowałeś nad danym projektem i możesz opisać rolę, jaką w nim pełniłeś. No chyba, że również tego zabrania Ci umowa. Wówczas napisz na temat swojego projektu tyle, ile możesz napisać.

laptop z uruchomionym edytorem kodu

Podsumowanie

Efektywne i efektowne portfolio wymaga czasu i wysiłku, ale stanowi wizytówkę, dzięki której dostaniesz się na rozmowę rekrutacyjną. Niniejszy artykuł daje podstawowe wskazówki na temat tego, jak zabrać się za stworzenie dobrego portfolio programisty. Przede wszystkim trzeba zadbać o trzy główne elementy portfolio: sekcję „o mnie”, prezentowane projekty i dane kontaktowe.


Opublikowane 28 marca 2023 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!