Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak wykorzystać model podwójnego diamentu w projektowaniu UX?

Jak wykorzystać model podwójnego diamentu w projektowaniu UX?

User Experience Design, czyli projektowanie doświadczeń użytkownika polega na tworzeniu takich produktów, które jak najlepiej odpowiadają potrzebom konsumentów. O UX najczęściej mówimy w kontekście tworzenia stron internetowych, czy aplikacji. Projektanci UX dbają o to, by ich obsługa była łatwa, intuicyjna oraz uwzględniała umiejętności, przyzwyczajenia i stopień zaawansowania użytkowników.


Kurs Projektowanie UX w praktyce - model podwójnego diamentu

Opanuj podstawy User Experience w praktyce. Naucz się projektować zgodnie z cenionym przez UX Designerów modelem podwójnego diamentu. Dowiedz się więcej


Istnieje wiele metodyk projektowania UX, a jedną z najpopularniejszych jest tzw. double diamond, czyli podwójny diament. Na czym polega metoda podwójnego diamentu i jak wykorzystać ją w praktyce? Za chwilę wszystkiego się dowiesz.

UX Design

Podwójny diament UX - Co to jest?

Double diamond to metodyka projektowa, w obrębie której możemy wyróżnić 4 główne fazy:

  • discover (określenie i eksploracja problemu)
  • define (definiowanie problemu)

  • develop (projektowanie rozwiązania)
  • deliver (dostarczenie rozwiązania)

podwójny diament UX

Pierwszy diament obejmujący fazy discover i define odpowiada za research, badanie problemu i zdefiniowanie potrzeb użytkowników.

Drugi diament, do którego należą fazy develop oraz deliver obejmuje już projektowanie i dostarczenie rozwiązania. Na czym polega każdy z etapów?

Jak zastosować double diamond UX w praktyce?

Kluczowe w metodzie podwójnego diament jest uwzględnienie dwóch całkowicie rozbieżnych sposobów myślenia: dywergencyjne i konwergencyjne.

Pierwsze z nich (dywergencyjne) to myślenie kreatywne, sprzyjające powstawaniu jak największej liczby pomysłów. Myślenie konwergencyjne ma natomiast charakter bardziej logiczny i analityczny. Służy szybkiemu odnalezieniu konkretnych rozwiązań.

ux design
Diament 1

Przy wykorzystaniu metody double diamond, w pierwszym etapie (discover) myślimy dywergencyjnie. To czas na odnalezienie, poznanie i zrozumienie wszystkich problemów i potrzeb użytkowników.

Następnie w drugiej fazie (define) należy przeanalizować wszystkie zgromadzone dane i wyciągnąć najważniejsze informacje. To czas na zdefiniowane najważniejszych potrzeb i problemów użytkowników, które nasz produkt (aplikacja, czy strona internetowa) będzie rozwiązywał. Na tym etapie myślimy konwergencyjnie.

Diament 2

W etapie develop ponownie musimy wykazać się kreatywnością. Bazując na pomysłach i wnioskach z poprzednich dwóch etapów, musimy zaprojektować funkcjonalności aplikacji, które będą rozwiązywać różne problemy użytkowników.

W ostatnim etapie (deliver) wybieramy funkcjonalności, najbardziej odpowiadające potrzebom konsumentów. To także etap prototypowania i testowania zaprojektowanych rozwiązań.

prototyp aplikacji UX UI

Jak opanować metodę podwójnego diamentu w projektowaniu UX?

Metoda double diamond jest jedną z najbardziej cenionych w projektowaniu user experience. Zapewnia podejście maksymalnie zorientowane na użytkownika, a dzięki temu projektowane rozwiązania w większym stopniu spełniają potrzeby konsumentów. Nie bez powodu podwójny diament wykorzystywany jest na co dzień w zespołach projektowych największych korporacji na świecie.

Jeżeli na co dzień zajmujesz się projektowaniem user experience lub myślisz o rozpoczęciu kariery jako UX Designer, koniecznie powinieneś zainteresować się tą metodą. Nie wiesz od czego zacząć? Mamy coś dla Ciebie - Kurs Projektowanie UX w praktyce - model podwójnego diamentu.

Co da Ci Kurs Projektowanie UX w praktyce - model podwójnego diamentu?

  • nauczysz się projektowania UX zgodnie z modelem podwójnego diamentu
  • dowiesz się jak identyfikować potrzeby użytkowników
  • nauczysz się projektowania ekranów aplikacji dla wersji mobile i desktop
  • opanujesz korzystanie z najlepszych narzędzi do makietowania i prototypowaniaSzkolenie prowadzi Piotr Trzaskowski, doświadczony UX Designer, który w swojej karierze projektował aplikacje dla wiodących banków i instytucji finansowych, często kierując całym zespołem lub procesem.


Kurs Projektowanie UX w praktyce - model podwójnego diamentu

Opanuj podstawy User Experience w praktyce. Naucz się projektować zgodnie z cenionym przez UX Designerów modelem podwójnego diamentu. Dowiedz się więcejOpublikowane 18 lutego 2022 r. w kategorii: Projektowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!