Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak zacząć malować obrazy - poradnik dla początkujących

Jak zacząć malować obrazy - poradnik dla początkujących

Malowanie obrazów może być fascynującą przygodą, świetną pasją, a nawet dochodowym zajęciem, jednak wymaga czasu i dużych pokładów cierpliwości. Niektórzy uważają malarstwo za hobby dla wybrańców obdarzonych wyjątkowym talentem. Pogląd ten mija się jednak z prawdą. Jak wielu innych rzeczy, malowania również można się nauczyć. Nikt nie urodził się z doskonałym warsztatem, a każde arcydzieło poprzedzone jest setkami godzin nauki i treningu. Chociaż początki bywają trudne, istnieją zasady, które ułatwiają ten proces. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych:


Kurs Malowanie akwarelami dla początkujących

Naucz się malować akwarelami i uwolnij swoją kreatywność. Opanuj kluczowe techniki malarskie, rozwiń swoją pasję i zacznij tworzyć pierwsze obrazy akwarelowe. Dowiedz się więcej


1. Zdobądź podstawową wiedzę

Jak w każdym temacie, tak również w malarstwie istnieje szereg informacji, pojęć, zasad i wskazówek, które warto poznać na samym początku, zanim zacznie się działać. Wydawać by się mogło, że wystarczy wziąć pędzel do ręki i puścić wodze fantazji. Jeśli jednak myślisz o temacie poważnie, oszczędź sobie niepotrzebnych błędów i rozczarowań wynikających z podstawowej niewiedzy.

Na rynku dostępnych jest wiele wartościowych poradników na temat technik malowania. Dowiesz się z nich jak właściwie trzymać pędzel, jaką sztalugę wybrać, gdzie kupić najlepsze materiały i na które się zdecydować. Zapoznasz się także z podstawowymi pojęciami, jak chociażby horyzont i perspektywa. Możesz także skorzystać z kursu malarstwa, który rozszerzy tą wiedzę oraz nauczy Cię krok po kroku jak realizować wybrane techniki w praktyce.

paleta i pędzle - niezbędne przybory do malowania farbami

2. Zacznij od nauki rysunku

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę ze sztuką i wcześniej nie miałeś do czynienia ani z rysowaniem, ani z malowaniem, najprościej będzie na początek sięgnąć po kartkę i ołówek. Opanowanie podstaw takich jak światłocień, właściwe proporcje czy ludzka anatomia będą trudniejsze, gdy zdecydujesz się od razu pracować z wykorzystaniem farb.


Kurs Rysunek dla początkujących

Opanuj od podstaw fundamentalne techniki rysunku tradycyjnego. Dowiedz się jak szkicować zgodnie z proporcjami, odwzorowywać tekstury, cieniować i ćwiczyć swoje umiejętności w sposób praktyczny. Dowiedz się więcej


3. Zbierz inspiracje

Pytanie, które zadaje sobie każdy początkujący brzmi „Od czego mam zacząć?” Podpowiadamy – od tego co proste i co Cię interesuje. W początkowym etapie nie podejmuj się obrazów o dużej dynamice ruchu, charakteryzujących się ogromem barw. Zacznij od prostych form. Może to być abstrakcja, martwa natura, portret albo pejzaż. Przeglądaj zdjęcia oraz dzieła ulubionych artystów. Znajdziesz w ten sposób wiele inspiracji i podpowiedzi, co będzie idealne właśnie dla Ciebie.

obraz na sztaludze malarskiej

4. Skorzystaj z tutorialu

Zanim zabierzesz się za pierwszy samodzielny obraz spróbuj wykonać trening przy pomocy dostępnych w sieci kursów lub tutoriali. Takie instruktaże pokazujące krok po kroku jak wykonać daną pracę i na jakie techniczne niuanse zwracać uwagę rozwieją wątpliwości i pomogą Ci poczuć się pewniej.

5. Rozpocznij malowanie

Powyższe kroki dają dobrą bazę i rozeznanie, czas więc zacząć działać. Przygotuj odpowiednie stanowisko, zadbaj o właściwe oświetlenie, spokój i wygodę. Samo malowanie warto rozpocząć od szkicu ołówkiem (łatwiej wtedy skorygować ewentualne błędy), dopiero później przystąpić do pracy z pędzlem i farbami. I najważniejsze – nie zniechęcaj się. Mimo zaangażowania i dobrej jakości materiałów, prawdopodobieństwo, że Twoje pierwsze prace będą działami sztuki, są niewielkie.


Kurs Malarstwo olejne od podstaw

Nie bój się podążać za swoją pasją! Rozpocznij przygodę z malarstwem olejnym dzięki temu szkoleniu i zacznij tworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Poznaj kluczowe techniki malarskie. Dowiedz się więcej


kwiaty namalowane farbami akwarelowymi

Rodzaje farb

Podstawowe pytanie, które nasuwa się każdemu, kto rozpoczyna przygodę z malowaniem dotyczy rodzajów farb. Dzielimy je na kilka kategorii:

  • farby artystyczne – służą do malowania szkła, ceramiki, tkanin, skóry czy płótna. Dają szerokie możliwości twórcze;

  • farby olejne – jedne z bardziej specjalistycznych farb, cechuje je bardzo wysoka trwałość;

  • farby akwarelowe – wymagają precyzji i doświadczenia, maluje się nimi szybkim i zdecydowanym ruchem. Najlepiej sprawdzają się w malarstwie pejzażowym i portretowym;

  • farby akrylowe – polecane dla początkujących, idealne do rozpoczęcia przygody z malarstwem. Są proste w użyciu, łatwo się rozprowadzają, można je rozcieńczać wodą. Ponadto cechuje je trwałość oraz intensywny pigment;

  • farby plakatowe – popularne farby, idealne do zabaw z dziećmi oraz dla początkujących. Są nietoksyczne, mają rzadką konsystencję i niską pigmentację.

  • tempery – farby emulsyjne do malowania warstwowego. Sprawdzą się w zaawansowanych technikach do malowania na papierze, tkaninach czy drewnie;

  • gwasze – farby wodne pozwalające na tworzenie bardzo szczegółowych obrazów, często wykorzystywane do tworzenia ilustracji i rysunków. Świetnie sprawdzają się w technikach łączonych wraz z farbami olejnymi, akwarelowymi i akrylowymi.

różne rodzaje pędzli do malowania farbami

Podsumowanie

Proces malowania obrazu bez wątpienia pochłania dużo czasu, ale daje przy tym ogrom satysfakcji i radości. Kto z nas nie byłby dumny mogąc ozdobić swoje wnętrza dziełem własnego autorstwa? Co więcej, malarstwo rozwija kreatywność i wyobraźnię, jest także doskonałą formą relaksu, wyciszenia i odskoczni od codziennego pędu.

Bez względu na to jaka forma ekspresji artystycznej jest Ci najbliższa, rynek oferuje ogrom możliwości. Jesteś w stanie zrealizować dowolną wizję sięgając po odpowiednie farby i akcesoria. Poza klasycznym malowaniem na płótnie, możesz ozdabiać naczynia ceramiczne, malować na szkle, tworzyć niepowtarzalne wzory na meblach, a nawet ubraniach.


Opublikowane 9 maja 2023 r. w kategorii: Projektowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!