Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak zarabiać na fotografii?

Jak zarabiać na fotografii?

Fotografia jest jedną z tych pasji, które z powodzeniem można zamienić w stałe źródło dochodu. Jeśli już fotografujesz, posiadasz niezbędny sprzęt i umiejętności, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć czerpać zyski z tego, co lubisz robić najbardziej. Jak zarabiać na fotografii? Odpowiedź znajdziesz poniżej.


Fundamenty i teoria fotografii

Poznaj reguły rządzące fotografią, dowiedz się jak stosować zasady kompozycji, zapanować nad ruchem, manipulować kolorem, światłem i ustawiać ostrość Dowiedz się więcej


Znajdź dobry segment

W pierwszej kolejności zastanówmy się, czy każdy rodzaj fotografii można spieniężyć? Teoretycznie, na każde zdjęcie może znaleźć się chętny, o ile będzie naprawdę dobre. W praktyce jednak, zaledwie kilka typów fotografii cieszy się prawdziwym zainteresowaniem i ma duży potencjał sprzedażowy. Jak zawsze, najwyżej się ceni projekty, które są najtrudniejsze lub najbardziej wymagające pod względami technicznymi. Do takich zalicza się zdjęcia ludzi, profesjonalne sesje produktowe i dobrej jakości zdjęcia z drona.

jak opanować fotografię

Fotografowanie ludzi

Trudne między innymi z uwagi na presję czasu i nieprzewidywalność. Poza, w której doskonale zaprezentowało się pięć modelek, dla szóstej może się okazać niekorzystna, więc trzeba znaleźć inny pomysł na kadr. Sesja musi się odbyć w wyznaczonym terminie, nawet jeśli warunki są niesprzyjające - zachmurzone niebo może być kłopotliwe zarówno dla fotografii plenerowej, jak i we wnętrzach. Nie zawsze też fotograf ma tu do czynienia z sesją pozowaną, stając przed koniecznością perfekcyjnego uchwycenia niepowtarzalnego momentu. To typowe problemy, na jakie autor musi być przygotowany.

Jakie segmenty najlepiej jest wybrać?

Fotografia ślubna

Uznawana za jeden z najbardziej dochodowych, a zarazem najbardziej konkurencyjnych rodzajów. Jest też wymagająca, gdyż oczekiwania wobec fotografa są tu ogromne. Dobra jakość zdjęć czy też naciśnięcie spustu migawki w precyzyjnie określonym momencie to minimum. W cenie jest kreatywność i ciekawe aranżacje, które będą wyróżniać album na tle innych. Jeśli potrafisz to zapewnić, na tej fotografii z pewnością możesz zarobić.

fotografia ślubna

Sesje rodzinne

Fotografia rodzinna przechodzi renesans. Śladem pradziadków sprzed stu lat, ponownie marzymy o idealnych zdjęciach sesyjnych w pięknych stylizacjach. Z okazji Bożego Narodzenia, Wielkanocy, urodzin, a nawet bez okazji. Warunkiem koniecznym jest tu oczywiście posiadanie studia wraz z niezbędnym wyposażeniem.

Fotografia noworodkowa

Jeszcze kilka lat temu znana jedynie ze stron kolorowych magazynów i reklam, dziś jest wręcz rozchwytywana przez świeżo upieczonych rodziców, zwłaszcza w dużych miastach. Dla najbardziej pomysłowych fotografów szybko może się stać głównym źródłem utrzymania.

fotografia noworodkowa

Fotografowanie przedmiotów

W tym wypadku największy nacisk jest kładziony na odpowiednie warunki techniczne. Każdy posiadacz aparatu jest w stanie wykonać jakiekolwiek zdjęcie przedmiotu, sęk w tym, że takie fotografie są bezużyteczne. W jakich gatunkach warto się wyspecjalizować:

Fotografia produktowa

Obecnie przeżywa prawdziwy boom z powodu lawinowo rosnącej liczby sklepów internetowych. Każdy sprzedawca lub producent chce zaprezentować swoje produkty w jak najlepszej jakości, co jest wielką szansą dla fotografów. Na początku nie ma nawet potrzeby wynajmowania studia, ponieważ podstawowe wyposażenie bez trudu zmieści się w średniej wielkości salonie. Więcej o fotografii produktowej przeczytasz tutaj.

fotografia produktowa

Fotografia nieruchomości

W połączeniu ze znajomością home stagingu realnie podnosi perspektywy sukcesu w sprzedaży. Fotograf wyspecjalizowany w tej dziedzinie może nawiązać stałą współpracę z agencjami nieruchomości lub szukać klientów wśród właścicieli planujących sprzedaż domu lub mieszkania.

fotografia nieruchomości

Jak zarabiać na fotografii?

Zanim zaczniesz swobodnie poruszać się na rynku, musisz zdobyć pierwszych klientów i stopniowo budować zasięgi. Podstawowym narzędziem marketingowym fotografa jest jego portfolio, więc od niego rozpocznij pracę. Jeśli najlepiej się czujesz w portretach i to na nich zamierzasz głównie oprzeć swoją działalność, nie wychodź z domu bez aparatu - zawsze może nadarzyć się okazja, aby zaproponować komuś wykonanie zdjęcia, które wzbogaci Twoje portfolio.

Zabieraj aparat na wydarzenia rodzinne lub spotkania ze znajomymi - to doskonały moment, aby w gronie bliskich zrobić kilka naprawdę dobrych fotografii. Nie zapomnij, aby za każdym razem opatrzyć zdjęcia dyskretnym znakiem wodnym i przesłać je do osób, które się na nich znajdują. Jest bardzo duża szansa, że zobaczy je o wiele więcej osób niż się spodziewasz.

Kurs Fotografia produktowa

Kurs Fotografia produktowa

Zobacz kurs Arrow
Kurs fotografii dla każdego

Kurs fotografii dla każdego

Zobacz kurs Arrow
Kurs Fotografia nieruchomości

Kurs Fotografia nieruchomości

Zobacz kurs Arrow

Poszukaj możliwości na stałą współpracę. Otwarte na takie propozycje mogą być firmy o profilu produkcyjnym, korporacje, serwisy informacyjne, szkoły, żłobki, przedszkola. Zwłaszcza placówki są bardzo obiecujące, ponieważ sesje fotograficzne odbywają się tu nawet kilka razy w ciągu roku szkolnego.

Zastanawiasz się jak dotrzeć do potencjalnych klientów? W promocji twórczości najlepiej sprawdza się synchronizacja kilku narzędzi: strona internetowa, media społecznościowe i YouTube. Jednym z prostych trików na poszerzanie zasięgów jest publikacja (za zgodą) fotografii w swoim profilu firmowym z oznaczeniem osób na zdjęciach. Dobre projekty zawsze zostaną udostępnione dalej i zdobędą dużo polubień.

Inne sposoby zarabiania na fotografii

Nie są to metody, które zapewnią tak stabilny dochód, jak powyżej wspomniane, ale również mają potencjał na przynoszenie zysków. Są tu między innymi banki zdjęć, płatne ebooki o fotografii, obróbka i retusz. Najbardziej zaawansowani mogą również dzielić się wiedzą, organizując warsztaty, kursy i szkolenia.


Opublikowane 25 lutego 2022 r. w kategorii: Fotografia i wideo


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!