Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak zaprojektować infografikę? Jaki program wybrać?

Jak zaprojektować infografikę? Jaki program wybrać?

Infografiki stale zyskują na popularności, stając się jedną z najatrakcyjniejszych form prezentacji danych. Ich wyjątkowa cecha to zdolność do przedstawienia rozległych, często trudno przyswajalnych informacji w prosty i przyjazny dla odbiorcy sposób. Dobrze zaprojektowana infografika przyciąga wzrok znacznie skuteczniej niż sam tekst, a jej zawartość szybciej zapada w pamięć.


Kurs Canva - grafika online od podstaw

Twórz prosto i szybko zachwycające grafiki dla swojego biznesu w przeglądarce! Wykorzystaj darmowe narzędzie Canva do projektowania banerów, grafik do social media, logo, prezentacji i innych. Dowiedz się więcej


Infografika – co to jest?

Czym dokładnie jest infografika? Odpowiedź zawiera już sama nazwa. Są to informacje przedstawione graficznie (wizualnie). Głównym założeniem jest przygotowanie treści w taki sposób, aby były one czytelne i łatwo przyswajalne dla odbiorcy. Ludzie w większości są wzrokowcami, liczne badania pokazują, że mózg znacznie lepiej przetwarza informacje, kiedy zawierają one obrazy. Nasza pamięć działa wizualnie, dlatego treści podane graficznie łatwiej i na dłużej zapamiętujemy.

przykład ciekawie zaprojektowanej infografiki

Etapy tworzenia infografiki oraz przydatne narzędzia

Stworzenie infografiki nie jest szczególnie skomplikowane, nie wymaga zaawansowanych umiejętności graficznych, ani znajomości specjalistycznego oprogramowania. Istnieje wiele prostych w obsłudze narzędzi, w których bez trudu możemy wykonać atrakcyjne wizualnie treści. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek oraz programy, które z pewnością ułatwiają wykonanie dobrego, przyciągającego uwagę projektu.

1. Zbierz treści, które chcesz przedstawić

Niby oczywista sprawa, jednak w rzeczywistości często pomijana. Wydaje nam się, że mamy wystarczającą wiedzę na dany temat już w momencie rozpoczęcia projektowania infografiki. Następnie pojawia się chaos i irytacja, bo nie wiadomo na czym się skupić, co jest najważniejsze i od czego zacząć. Dlatego punktem wyjścia powinno być zgromadzenie w jednym miejscu danych, na podstawie których powstanie treść. Najłatwiej oczywiście zaczerpnąć je z Internetu. Wiele stron przestawia obszerne statystyki, wyniki badań i ciekawostki, które możesz wykorzystać w swoim materiale.

2. Przygotuj treść

Zacznij od uporządkowania i wyodrębnienia mniejszych sekcji. Pomoże to później w wizualnym przedstawieniu poszczególnych partii tekstu. Następnie skup się na nagłówkach. Są one bardzo istotne – ułatwiają nawigację po materiale, skupiają uwagę oraz pomagają przyswajać informacje. Stanowią także podpowiedź w kierunku odpowiedniego doboru grafiki i wizualizacji.

Ostatni punkt na etapie tworzenia treści to napisanie tekstu. Nie powinien on być długi, ale dobrze skondensowany i interesujący dla czytelnika. Skracaj i usuwaj zbędne kawałki. Zwróć uwagę na odpowiednie nasycenie infografiki treścią. Odbiorca zakłada, że jest to materiał, który będzie oglądał, a nie czytał. Zgodnie z uniwersalną zasadą należy zmieścić się zakresie od 200 do 350 słów. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Infografika lubi porównania oraz kreatywną i atrakcyjną dla oka prezentację danych liczbowych. Staraj się wyciągać ciekawe wnioski i skonstruować tekst tak, aby podsumowanie robiło wrażenie. Koniecznie zadbaj też o spójność językową i dostosowanie do odpowiedniej grupy docelowej.

projektowanie infografiki

3. Wybierz narzędzie

W sieci znajdziemy wiele aplikacji, które pomogą zaprojektować profesjonalną infografikę. Oto kilka przykładów:

  • Canva - Umożliwia tworzenie rozmaitych projektów graficznych. Oferuje mnóstwo gotowych szablonów do projektowania infografik, które można modyfikować zgodnie z własnymi potrzebami. Jest bardzo intuicyjna i prosta w obsłudze.
  • Visme - Narzędzie proponujące duży wybór fontów, obrazów oraz ikon. Cecha wyróżniająca tą aplikację, to możliwość interakcyjności gotowego projektu. Można go ozdobić animowanymi elementami, które podniosą estetykę infografiki.
  • Infogram - Prosta aplikacja, która sprawia, że po zaimportowaniu danych źródłowych zostają one przedstawione na wykresie lub jako pełnowymiarowa grafika. Wybór szablonów jest jednak znacznie mniejszy niż w powyższych propozycjach.
  • Venngage - Kreator infografik, który oprócz możliwości tworzenia i publikowania własnych materiałów, angażuje także obserwatorów i mierzy wyniki. Aplikacja bardzo przydatna dla twórców internetowych.
Kurs GIMP w biznesie i marketingu

Kurs GIMP w biznesie i marketingu

Zobacz kurs Arrow
Kurs Canva - grafika online od podstaw

Kurs Canva - grafika online od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Graphic Design - podstawy projektowania

Graphic Design - podstawy projektowania

Zobacz kurs Arrow
4. Dostosowanie i wprowadzenie danych

Jak widać wybór narzędzi umożliwiających wykonanie projektu jest dość szeroki. To, na które się zdecydujesz, powinno być zależne od rodzaju treści i stylu w jaki chcesz je przedstawić. Samo wprowadzenie i edycja danych nie jest skomplikowanym procesem i we wszystkich programach odbywa się podobnie. Na koniec zadbaj o to, by materiał był gustowny i przyjemny dla oka. Nie przesadź z ilością różnorodnych elementów. Ważna jest tutaj spójność, estetyka i odpowiedni dobór kolorów.

wykresy jako element infografiki

Podsumowanie

Samodzielne wykonanie infografiki w oparciu o dostępne w sieci narzędzia, nie jest dużym wyzwaniem. Warto nabyć tą umiejętność, gdyż materiały przedstawione w graficznej formie cieszą się znacznie większą popularnością i są chętniej klikane oraz udostępniane przez użytkowników. To z kolei pożądany efekt, który pomaga zwiększać zasięgi i docierać do szerszego grona odbiorców bez wielkiego wysiłku.


Opublikowane 31 maja 2022 r. w kategorii: Projektowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!