Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak zostać grafikiem komputerowym?

Jak zostać grafikiem komputerowym?

Jak zostać grafikiem komputerowym? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Jak się okazuje, nie trzeba w tym celu kończyć studiów kierunkowych, choć oczywiście można pójść również i tą drogą. Sposobów dotarcia do celu jest jednak całkiem sporo, a najważniejsza jest przy tym tak naprawdę chęć nieustannego rozwoju. Co zatem zrobić, aby zostać grafikiem komputerowym? Poniżej opisujemy kilka wybranych ścieżek.

stanowisko grafika komputerowego

Kurs Photoshop CC dla początkujących

Poznaj solidne podstawy Adobe Photoshop CC 2018 i zacznij swoją przygodę z edycją grafiki już dziś! Dowiedz się więcej


Studia graficzne

Najłatwiej zostać grafikiem, wybierając odpowiedni kierunek na uczelni. Grafika dostępna jest zarówno na studiach pierwszego, jak i drugiego stopnia, a także na studiach podyplomowych. Ów kierunek oferowany jest przez uniwersytety, politechniki i akademie sztuk pięknych, wydziały artystyczne i informatyczne. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na te uczelnie, w których wykładają specjaliści w swojej dziedzinie i na których zajęcia prowadzone są głównie przez praktyków, a nie teoretyków. Należy jednak pamiętać, że studia to jedynie punkt wyjścia do zostania profesjonalnym grafikiem. Po uzyskaniu dyplomu należy nieustannie rozwijać swoje umiejętności.

studia dla grafika komputerowego

Kursy i szkolenia

Brakuje Ci czasu, aby studiować na uczelni? Jeśli tak, możesz zdecydować się na odpowiednie kursy oraz szkolenia – zarówno stacjonarne, jak i organizowane online. Ze względu na to, że branża kursów internetowych przeżywa teraz prawdziwy boom, zdecydowanie jest w czym wybierać – z łatwością znajdziesz zarówno te przeznaczone dla początkujących, jak i bardzo zaawansowanych grafików. Co więcej, na niektórych platformach, np. u nas w strefakursów.pl, oferowane są one w bardzo atrakcyjnej cenie. Znajdziesz tam nie tylko wielogodzinne, kompleksowe kursy dla grafików, ale także kursy z obsługi przydatnych programów m.in. z pakietu Adobe.

stanowisko do pracy

YouTube

Z powodzeniem możesz korzystać również ze wskazówek dostępnych na YouTubie – portal ten jest prawdziwą kopalnią wiedzy dla obecnych oraz przyszłych grafików. Mowa tu nie tylko o filmach instruktażowych, ale również tych, które mówią o sposobach zdobywania klientów oraz formach podtrzymywania relacji z nimi.

Graphic Design - podstawy projektowania

Graphic Design - podstawy projektowania

Zobacz kurs Arrow
Kurs Concept Art - rysowanie postaci i character design

Kurs Concept Art - rysowanie postaci i character design

Zobacz kurs Arrow
Kurs Illustrator CC od podstaw

Kurs Illustrator CC od podstaw

Zobacz kurs Arrow

Wykłady i wydarzenia branżowe

W dużych miastach organizowane są również wykłady i wydarzenia branżowe dedykowane osobom zajmującym się grafiką i projektowaniem. Niektóre z nich są darmowe, inne płatne, choć najczęściej nie są to szczególnie wygórowane kwoty, a inwestycja może się zwrócić – wbrew pozorom – bardzo szybko. Jeśli chodzi o konferencje, warto zwrócić uwagę m.in. na GrafConf, Element Talks oraz Kroje. Interesującym źródłem wiedzy jest również TED, gdzie specjaliści z całego świata dzielą się swoimi doświadczeniami online.

praca zdalna

Konkursy i własne projekty

Źródłem rozwoju dla przyszłych grafików mogą być własne projekty, realizowane np. w ramach konkursów. Te często nie są już atrakcyjne dla doświadczonych i mocno zajętych projektantów, dlatego startuje w nich wielu designerów stawiających pierwsze kroki w branży. Warto potraktować realizowane zadania jako trening, który przy okazji daje możliwość porównania swoich prac z projektami innych grafików. Swoją pomoc, jeżeli chodzi np. o stworzenie loga czy materiałów marketingowych, możesz też zaoferować np. lokalnej fundacji, miejscowej drużynie piłkarskiej czy innej organizacji, której pomoc grafika bardzo się przyda. Dzięki Tobie zyska ona profesjonalną identyfikację wizualną, Ty natomiast – ważną pozycję w portfolio.

Daily Challenge

Bardzo ciekawą formą nauki są również internetowe wyzwania, czyli tzw. Daily Challenge. W ich ramach można rozwijać swoje możliwości codziennie, przez cały okres ich trwania – wielu osobom dają one sporą dawkę motywacji. Tego typu wydarzenia organizowane są przez różnych specjalistów na Facebooku oraz YouTubie i mogą dotyczyć zarówno rysowania, jak i tworzenia projektów UI. W internecie coraz częściej odbywają się tego typu eksperymenty, dlatego też warto spróbować choć raz wziąć w ich udział – kto wie, może i Ciebie zachęci to do działania? :)

Przygotowanie portfolio

Każdy grafik powinien mieć własne portfolio. Jest to o tyle istotne, że jeżeli zdecydujesz się na freelance, spotkania face-to-face będą raczej rzadkością, a prezentowane przez Ciebie prace szybko staną się Twoją wizytówką. Wykonanie portfolio będzie wymagało najpewniej sporo czasu, ale zdecydowanie warto się do tego przyłożyć – bez tego ciężko Ci będzie zdobyć pierwszych klientów. To jednak jedna z tych inwestycji, które szybko Ci się zwrócą. Portfolio można przygotować m.in. na takich platformach, jak Behance, DeviantArt, Dribble czy Flickr. Niektórzy graficy wykorzystują do jego stworzenia również serwisy blogowe, jak np. WordPress, Tumblr czy nawet i Blogspot. Jeszcze inni pokazują swoje prace w mediach społecznościowych, a więc na Instagramie, Pintereście oraz Facebooku. Sprawdź nasz artykuł mówiący o tym, jak przygotować portfolio grafika w 7 krokach.


Opublikowane 19 października 2021 r. w kategorii: Projektowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!