Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak zostać Project Managerem

Jak zostać Project Managerem

Żeby zostać Project Managerem, trzeba dysponować odpowiednimi zdolnościami, cechami i doświadczeniem. Zostały one opisane w tym artykule.

Istnieje wiele dziedzin, w których poszukiwani są Project Managerowie i w każdej dziedzinie praca ta wygląda podobnie. Tutaj skupimy się szczegółowo na pracy Project Managera w branży IT.


Kurs Scrum od podstaw - efektywne zarządzanie projektami

Opanuj najpopularniejszą zwinną metodykę tworzenia oraz rozwijania oprogramowania. Zdobądź wiedzę niezbędną do pracy w zespole scrumowym, jako Project Manager czy Scrum Master. Dowiedz się więcej


Kim jest Project Manager?

Project Manager nazywany jest po polsku kierownikiem projektu. To człowiek, który przyjmuje na siebie odpowiedzialność za ukończenie przez zespół projektu zgodnie z oczekiwaniami zarządu. Wie wszystko o realizowanym projekcie i powinien też znać oczekiwania klientów. Pozostaje cały czas w komunikacji z zespołem, zarządem i klientami. Zasięga od nich oraz udziela im informacji. Project Manager zarządza zespołem developerów, rozdziela między nich zadania, dysponuje budżetem i przygotowuje dokumentację projektową. Pilnuje też, żeby prace nad projektem zmieściły się we wyznaczonych terminach.

Project Manager reprezentuje zespół przed zarządem. Raportuje postępy prac i stara się pozyskać dodatkowe środki dla projektu. Dla członków zespołu musi być przywódcą, który ich motywuje i rozwiązuje konflikty między nimi.

Wspierający się zespół

Umiejętności i cechy Project Managera

Kierownik mający pod sobą zespół programistów nie musi sam dobrze znać się na programowaniu. Mimo wszystko powinien posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat rynku, na który kierowany jest tworzony produkt oraz na temat technologii, które ten produkt wykorzystuje. Zazwyczaj można obejść się bez wyższego wykształcenia informatycznego , ale jest ono plusem w ubieganiu się o stanowisko kierownika projektu w branży IT.

Technologie, którymi powinien umieć posługiwać się Project Manager są stosunkowo łatwe. Przede wszystkim jest to Jira, ale także Excel i inne programy pakietu Office. Bardziej niż na ukończoną szkołę wyższą, pracodawcy zwracają uwagę na posiadane certyfikaty potwierdzające ukończone szkolenia w zarządzaniu projektami.

Najważniejsze jednak jest to, żeby Project Manager posiadał umiejętności pracowania z ludźmi i organizowania pracy zespołu. Trzeba tu zwrócić szczególną uwagę na praktyki Agile. Pod tą nazwą kryje się filozofia zarządzania projektami, która przyjmuje, że koncepcja projektu może ewoluować w trakcie prac nad nim i w związku z tym zespół powinien tworzyć projekt w małych i częstych krokach. Samo w sobie Agile nie jest żadną konkretną praktyką, tylko w ramach Agile funkcjonuje wiele praktyk mających własne nazwy, takie jak Scrum i Kanban.

Prezentacja prowadzona przez Project Managera

Project Manager powinien dobrze umieć komunikować się z innymi, negocjować i motywować. Musi też organizować komunikację między członkami zespołu. Kolejną ważną umiejętnością jest zdolność wymyślania planów. Na stanowisku Project Managera często wymagana jest również dobra znajomość języka angielskiego.

Poza tymi wszystkimi umiejętnościami powinieneś posiadać pewien zestaw cech, żeby nadawać się na stanowisko. Dobry Project Manager jest asertywny i potrafi wyrazić swoją opinię nawet wtedy, gdy spotyka się ona z negatywnym przyjęciem. Na tym stanowisku trzeba być też przygotowanym na wzięcie na siebie odpowiedzialności za nieudany projekt. Ważna jest także zdolność do pracy w stresie i pod presją czasu. Kolejne cechy, jakimi powinien charakteryzować się Project Manager, to przywódcza charyzma, kreatywność, inicjatywa, wytrwałość i analityczny umysł.

Kurs Agile - metodyki zwinne od podstaw

Kurs Agile - metodyki zwinne od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Kurs Jira od podstaw - zarządzanie projektami

Kurs Jira od podstaw - zarządzanie projektami

Zobacz kurs Arrow
Kurs Excel w zarządzaniu projektami

Kurs Excel w zarządzaniu projektami

Zobacz kurs Arrow

Jak zostać Project Managerem

Żeby dostać się na to stanowisko, powinieneś pochwalić się jakiegoś rodzaju doświadczeniem. Może to być doświadczenie zdobyte jako członek zespołu developerów w branży IT. Pracując przez jakiś czas pod cudzym kierownictwem możesz pewnego dnia sam zostać Project Managerem w tego rodzaju zespole.

Alternatywnie, można zdobyć doświadczenie niezwiązane z tworzeniem oprogramowania, ale za to związane ze zarządzaniem. Jeśli chcesz w przyszłości pełnić funkcję kierowniczą w komercyjnych projektach, szukaj dla siebie wszelkiego rodzaju okazji do zarządzania niekomercyjnymi projektami. To może być cokolwiek. Na przykład gazetka szkolna. To zawsze coś, co można wpisać sobie do CV. Najlepiej jest posiadać oba rodzaje doświadczenia. Zarówno jako pracownik IT i jako kierownik w jakimś projekcie.

Praca zespołowa - 3 osoby pracujące razem

Podsumowanie

Project Manager to odpowiedzialna rola w zespole. Wymaga więcej umiejętności miękkich niż twardych i może być Ci trudno stwierdzić, czy nadajesz się do tej roli. Powinieneś dobrze się zastanowić nad tym, czy odpowiada Ci ta ścieżka kariery. Praca na stanowisku Project Managera może przynieść wiele pieniędzy, satysfakcji i interesujących wyzwań. Może być też czymś, co nie przypadnie Ci do gustu. Jest to przede wszystkim rola odpowiednia dla osób ambitnych, analitycznie myślących chcących przejmować inicjatywę w swoje ręce.


Opublikowane 29 maja 2023 r. w kategorii: Biznes i marketing


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!