Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jaki silnik wybrać do tworzenia gier?

Jaki silnik wybrać do tworzenia gier?

Wybór silnika otwiera prace nad stworzeniem nowej gry. To tutaj w jedną całość splatają się poszczególne elementy, takie jak muzyka, dźwięk, grafika i fizyka, a od specyfiki silnika zależy bardzo wiele. Determinuje możliwości i ograniczenia dla powstającego projektu, wręcza narzędzia, które przyspieszają i ułatwiają pracę zespołu. Im bardziej intuicyjny i wszechstronny silnik się wybierze, tym szybciej gra powstanie i tym mniejszy budżet pochłonie. Nazwanie silnika sercem lub mózgiem gry nie jest zatem chybionym określeniem. Niezwykle ważna rola oprogramowania w procesie twórczym stawia zespół przed trudnym pytaniem - jaki silnik wybrać do tworzenia gier? Poniżej krótka charakterystyka najpopularniejszych silników, która może pomóc w selekcji.


Kurs Unity - tworzenie gier 3D

Poznaj najlepsze praktyki tworzenia gier 3D w środowisku Unity i zacznij tworzyć własne gry Dowiedz się więcej


Unity - najpopularniejszy silnik do tworzenia gier

Unity otwiera większość zestawień, jako silnik wybierany najczęściej. Sięgają po niego profesjonalni twórcy, celujący w wielkobudżetowe produkcje, jak i amatorzy, pochylający się nad swoją pierwszą grą. Jeśli ciekawi Cię, jakie tytuły powstały na tym silniku, zajrzyj do Unity Showcase - lista jest imponująco długa, a jest to zaledwie wycinek całości.

Czołową zaletą Unity jest wysoka elastyczność, która pozwala na dokowanie gry w wielu systemach operacyjnych, platformach i konsolach - Windows, macOS, Linux, PlayStation, Xbox, Nintendo, a nawet smart TV i urządzenia mobilne. Znajdziesz tu kompletny zestaw narzędzi, z którymi od podstaw stworzysz wieloplatformową grę 2D lub 3D. Do dyspozycji masz też szeroką gamę wtyczek, którymi rozbudujesz silnik o dodatkowe moduły. Dokupić możesz również gotowe modele, plansze, środowiska, otoczenia i poziomy.

Unity
Źródło grafiki: https://unity.com

Co ważne, praca z Unity jest bezpłatna, a stworzone gry mogą służyć również celom komercyjnym. Opłaty musisz wnieść dopiero po przekroczeniu przychodu z gry w kwocie 100 000$ rocznie lub decydując się na bardziej rozbudowaną wersję silnika, dostępną w abonamencie.

Unity, choć wszechstronny i niezwykle popularny, staje w ogniu krytyki z uwagi na niewystarczająco wygodny i intuicyjny interfejs. Korzystniej pod tym względem wypada jego najgroźniejszy rywal - czyli Unreal Engine. Nie znaczy to, że z pomocą Unity nie możesz stworzyć doskonałej gatunkowo, rozbudowanej gry - stworzysz ją, ale będzie to bardziej wymagający i czasochłonny proces. Znajomość C# jest tu w zasadzie warunkiem koniecznym, ponieważ w tym środowisku operuje kreator, a z tego korzystać trzeba. Więcej o C# znajdziesz w tym artykule.

Źródło grafiki: https://unity.com/roadmap/unity-platform/editor

Unreal Engine - silnik do gier od Epic Games

Ten silnik odpowiada na potrzeby grona twórców, dla których gra jest synonimem produkcji w rodzaju AAA. Mamy tu więc potężne narzędzie do tworzenia najlepszych gatunkowo gier, a na “efekt wow” nie trzeba pracować z mozołem. W porównaniu z Unity, Unreal Engine może poszczycić się bardziej intuicyjną obsługą, która jednocześnie jest mniej wymagająca pod względem umiejętności programistycznych. Mimo wszystko, warto jest przystąpić do eksploracji tego silnika z choćby elementarnymi umiejętnościami z zakresu C++, gdyż to jest bazowy język Unreal.

Kurs Unity - tworzenie gier mobilnych

Kurs Unity - tworzenie gier mobilnych

Zobacz kurs Arrow
Kurs Unity - tworzenie gier 2D

Kurs Unity - tworzenie gier 2D

Zobacz kurs Arrow
Podstawy level design w Unreal Engine

Podstawy level design w Unreal Engine

Zobacz kurs Arrow

Elastyczność Unreal wypada porównywalnie do Unity - gry mogą być dedykowane największym systemom operacyjnym i konsolom, w tym Windows, Linux, macOS, PlayStation, Xbox i iOS. Od 2015 roku silnik został udostępniony do powszechnego użytku bezpłatnie. Uzyskanie przychodów z produkcji komercyjnych powyżej kwoty 3000$ wiąże się z koniecznością wnoszenia prowizji rzędu 5%.

Unreal Engine
Źródło grafiki: https://www.unrealengine.com/en-US/blog/unreal-engine-5-is-now-available-in-early-access

CryEngine - niemiecki silnik do tworzenia gier

Kolejna propozycja, stworzona przez producenta gier. Tym razem jest to Crytek, twórca fenomenalnych w swym czasie gier Far Cry i Crysis - obie serie stworzone na silniku CryEngine, obie imponujące pod względem jakości grafiki. Tu zawiera się największa zaleta tego silnika, a mianowicie możliwość opracowania projektów zaawansowanych graficznie. Gry stworzone na CryEngine są, krótko mówiąc, ładne i atrakcyjne wizualnie. Sam silnik jednak nie należy do najprostszych, a w obsłudze nie pomoże dokumentacja, ponieważ ta jest dosyć okrojona i trudno dostępna.

Godot - mniej znany, lecz przyjazny silnik do gier

Nie tak popularny jak Unity lub Unreal Engine, lecz bardziej przyjazny niż CryEngine. Godot jest silnikiem udostępnionym do bezpłatnego użytku, niezależnie od celu zastosowania. Zawiera w pełni kompletny zestaw narzędzi, niezbędnych do stworzenia gry 2D lub 3D, uruchamianej na dowolnym systemie operacyjnym, platformie lub konsoli. Edycja skryptów odbywa się tu z pomocą języków C#, C++ lub GDScript, który jest wewnętrznym językiem skryptowym. Obsługę silnika znacznie ułatwia możliwość korzystania z bardzo rozbudowanej bazy wiedzy, stworzonej dzięki społeczności.

godot silnik
Źródło grafiki: https://docs.godotengine.org/en/stable/getting_started/
step_by_step/scenes_and_nodes.html


Jaki silnik do tworzenia gier wybrać? W podjęciu decyzji pomoże na pewno określenie celu, oczekiwanych efektów i realna ocena własnych umiejętności programistycznych. Wszystkie z zaprezentowanych silników mają swoje mocne i słabe strony, które każdy twórca identyfikuje indywidualnie. Z pewnością, warto jest się zapoznać w praktyce z kilkoma pozycjami, dostępnymi na rynku, bowiem panuje tu nieustanny rozwój, a silniki są sukcesywnie rozbudowywane i udoskonalane. Pobierz, zainstaluj i... do dzieła!


Opublikowane 17 września 2021 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!