Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Język C# - Czym jest i gdzie się go używa?

Język C# - Czym jest i gdzie się go używa?

Pierwsze kroki w IT, perspektywa awansu czy też poszukiwanie nowych ścieżek rozwoju - każdy ma swój powód, dla jakiego podejmuje decyzję o nauce nowego języka programowania. Czy warto brać pod uwagę również język C#? Czy jest technologią przyszłości? Gdzie jest wykorzystywany i czy każdy może się go nauczyć? Jeśli to są pytania, na które szukasz odpowiedzi - znajdziesz je wszystkie w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury!


Fundamenty programowania w języku C#

Opanuj podstawy języka C# i zacznij programować pierwszej aplikacje jeszcze dziś! Dowiedz się więcej


Co to jest język C#?

C# jest nowoczesnym, obiektowym językiem wysokiego poziomu, który został opracowany na zlecenie Microsoft już w latach 1998 - 2001. Pod względem składni porównuje się go często do języków takich, jak Object Pascal, C++ i Java. W środowisku programistycznym uznawany jest za prosty, przyjazny i przejrzysty. C# jest ściśle związany z platformą .NET, która stanowi dla niego framework i środowisko uruchomieniowe zarazem. Przez długi czas ta zależność wskazywana była jako największa wada języka, bowiem ograniczała jego zastosowanie jedynie do systemów Windows. Microsoft rozprawił się z tym problemem w 2016 roku, publikując .NET Core - kompatybilny również z innymi systemami operacyjnymi. Od tego czasu C# służy do budowy programów i aplikacji na wszystkie systemy operacyjne.

programowanie w C#

Gdzie wykorzystuje się C#?

C# można nazwać językiem uniwersalnym i wszechobecnym. W tym języku powstają zarówno duże, rozbudowane systemy na potrzeby korporacji, jak i aplikacje mobilne z przeznaczeniem na Androida, iOS i Windows 10 Mobile. Za pomocą frameworka ASP.NET można go wykorzystać również w tworzeniu aplikacji webowych. Systemy oparte na C# pracują między innymi w bankach, firmach logistycznych, transportowych, w branży rozrywkowej, a nawet wspomagają sterowanie dronami.

edytor kodu

C# a silniki do tworzenia gier

Często motywacją do rozpoczęcia nauki C# jest marzenie o karierze jako Game Developer. Dzieje się tak, ponieważ jeden z dwóch topowych silników do tworzenia gier opiera się właśnie na tym języku. Mowa oczywiście o Unity, z którym można zbudować od podstaw grę na różne systemy operacyjne (Windows, macOS, Linux), platformy i konsole (PlayStation, Xbox, Nintendo), jak również na urządzenia mobilne, a nawet smart TV. W Unity (zatem również przy dużym udziale C#) powstały gry takie, jak PokemonGo, Hearthstone czy Angry Birds.

C# dla Unity

C# a sztuczna inteligencja i boty

Kolejne, bardzo przyszłościowe gałęzie w branży IT, w których z chęcią sięga się po C#. Dzięki frameworkom takim, jak na przykład ML.NET i Bot Framework (obydwa pod szyldem Microsoft) powstają boty i rozwijana jest sztuczna inteligencja.

C# dla sztucznej inteligencji

Czy język C# jest trudny?

Jak można się domyślić, pod pewnymi względami C# jest powiązany z C i C++. Składnią przypomina Javę, jest bardziej przyjazny niż C++ i o wiele prostszy w codziennej pracy niż C. Od tego ostatniego różni go choćby to, że programista może zapomnieć o zarządzaniu pamięcią, gdyż zajmie się tym za niego środowisko uruchomieniowe. C# jest językiem silnie typowanym, dzięki czemu łatwiej jest zapobiegać błędom, ponieważ program sam o nich informuje - w przeciwieństwie do języków słabo typowanych (np. C), które umożliwiają zwracanie nieprzewidywalnych wyników.

Kurs C# - typy generyczne

Kurs C# - typy generyczne

Zobacz kurs Arrow
Kurs C# - programowanie obiektowe

Kurs C# - programowanie obiektowe

Zobacz kurs Arrow
Kurs C# - programowanie w LINQ

Kurs C# - programowanie w LINQ

Zobacz kurs Arrow

Środowisko dla C# - Visual Studio

Najbardziej popularnym IDE dla C# jest Visual Studio, czyli kolejny produkt od Microsoft. Jest to rozbudowany program, funkcjonalnością ściśle dopasowany do potrzeb programistycznych. Z pomocą Visual Studio można edytować, kompilować i debugować kod, a narzędzie mocno wspiera programistę w tych zadaniach. Dużym ułatwieniem jest między innymi podpowiadanie informacji o elementach składni, autouzupełnianie małych fragmentów kodu i zaznaczanie błędów. Te i szereg innych praktycznych funkcji znacznie podnoszą produktywność i eliminują błędy, co jest ważne zwłaszcza dla początkujących programistów C#.

Visual Studio Code dla C#

Język C# - dla kogo?

Zastanawiasz się, czy masz predyspozycje do tego, by opanować składnię i biegle posługiwać się językiem C#? Jeśli masz określoną ścieżkę kariery, o której marzysz i dużo samozaparcia, to na pewno Ci się uda, ponieważ najważniejsze cechy, jakich potrzebujesz to systematyczność i wytrwałość. Z pewnością łatwiej Ci będzie dojść do poziomu eksperta, jeśli posługujesz się językiem angielskim i znasz już język C++ lub Javę. Nie oznacza to jednak, że bez jednej lub drugiej umiejętności szansa na skuteczną naukę C# przepada.

Jak nauczyć się C#?

Z uwagi na specyficzne wymagania środowiska pracy, warto jest rozpocząć naukę od kursu, który przeprowadzi przez cały proces od A do Z. Z jakiego IDE korzystać, gdzie go pobrać i jak zainstalować, aż po przykłady prostych programów i zadań do samodzielnego wykonania - tak opracowany program kursu pozwoli na rozpoczęcie przygody z C# nawet najmniej doświadczonemu programiście.

Kiedy już przyswoisz sobie składnię, zacznij pisać proste programy, które uda Ci się ukończyć w kilka godzin lub dni. Tym sposobem szybko zobaczysz efekty swojej pracy i utrwalisz informacje zarazem.


Fundamenty C# - Level 1

Poznaj C# od podstaw. Interaktywny kurs C# świetnie sprawdzi się dla osób początkujących. Rozpocznij naukę C# od podstaw już teraz! Dowiedz się więcejOpublikowane 15 grudnia 2021 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!