Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jakie IDE wybrać do programowania w Java

Jakie IDE wybrać do programowania w Java

Środowisko programistyczne, kryjące się najczęściej pod skrótem IDE (Integrated Development Environment), to aplikacja, której zadaniem jest ułatwianie pracy z kodem. Oczekuje się od niego wyszukiwania błędów w kodzie, podpowiedzi i automatyzacji, która pozwoli zaoszczędzić czas na wykonywanie monotonnych czynności. W przypadku Javy rozmowa o IDE zawsze sprowadza się do 3 pozycji: IntelliJ IDEA, Eclipse IDE i NetBeans IDE. Jakie środowisko programistyczne wybrać do programowania w JAVA?


Kurs JAVA dla zielonych

Naucz się języka JAVA od „zera” - do płynnego poruszania się w instrukcjach, metodach oraz klasach i obiektach! Dowiedz się więcej


środowisko programistyczne dla języka Java

1. IntelliJ Idea

Jeśli obiektem Twoich zainteresowań jest Java, to z tym IDE zetkniesz się na pewno. Być może już teraz ta nazwa nie jest Ci obca, a dzieje się tak, ponieważ IntelliJ jest absolutnym must be dla większości programistów Java. Według badań przeprowadzonych przez platformę Snyk, około 62% Java developerów korzysta właśnie z tego IDE, a liczba ta ciągle rośnie:

popularność poszczególnych IDE Javy

Skąd ta popularność i czy IntelliJ jest dla każdego? Programiści podkreślają kilka zalet, które w znaczący sposób przyczyniły się do poprawy efektywności ich pracy i skróciły czas produkcji:

 • Doskonała nawigacja w obrębie kodu
 • Możliwość importowania projektów zrealizowanych w innych IDE, np. w Eclipse.
 • Analiza kodu na zaawansowanym poziomie - rozszerzona o podpowiedzi, ostrzeżenia, sugestie lepszych rozwiązań, automatyczne uzupełnianie fragmentów kodu.
 • Konieczność użycia myszy ograniczona do minimum - po opanowaniu kilku skonfigurowanych skrótów klawiaturowych IntelliJ można obsługiwać samą klawiaturą. Jest to ogromna oszczędność czasu.
 • Bardzo szerokie spektrum funkcjonalności, które domyślnie są już wbudowane w IDE - bez konieczności poszukiwania dodatkowych pluginów.
 • Jest Dostępne zarówno wersji bezpłatnej (Community Edition), jak i płatnej (Ultimate).

IntelliJ ma również wady, o których warto wiedzieć zanim się go wybierze jako środowisko do programowania w Javie. Ilość funkcji może być przytłaczająca i zniechęcająca dla początkujących użytkowników, a interfejs do najbardziej intuicyjnych również nie należy.

Intellij - jedno z najpopularniejszych IDE dla Javy

Źródło: https://www.jetbrains.com/idea/


2. Eclipse

Pomimo przywołanych wcześniej statystyk, w wielu rankingach internetowych Eclipse uznawany jest za lepszy wybór niż IntelliJ. Jakimi zaletami może się pochwalić ten IDE:

 • Bezpłatne oprogramowanie typu open source - z tego względu to właśnie od Eclipse rozpoczyna się przygoda z Javą niejednego programisty. IDE gromadzi wokół siebie całkiem pokaźną społeczność, dzięki czemu łatwo jest rozwijać swoje umiejętności obsługi, wyszukać rozwiązania typowych i mniej typowych problemów lub poradzić się bardziej zaawansowanych użytkowników.
 • Czytelny, przejrzysty interfejs - przy okazji również bardziej intuicyjny niż ten, który oferuje IntelliJ.
 • Szerokie możliwości rozbudowywania funkcjonalności dzięki pluginom - IDE w wersji podstawowej jest narzędziem dosyć prostym, ale po wyszukaniu i instalacji kilku wtyczek staje się wielozadaniowym kombajnem, w dodatku spersonalizowanym wedle potrzeb użytkownika. Co warto również podkreślić, pluginy są dostępne w Eclipse marketplace.
 • Łatwa nawigacja w obrębie kodu źródłowego.
 • Możliwość integracji z serwerem Apache Maven i Git.

Co najczęściej się zarzuca temu środowisku:

 • Powolna praca, zawieszanie się, duże obciążenie RAM - taka opinia powtarza się często, jednak wobec IntelliJ również można się z nią zetknąć. Dużo tu więc zależy od indywidualnej konfiguracji oprogramowania oraz możliwości sprzętowych.
 • Przestarzały interfejs - choć intuicyjny i bardzo czytelny, przypomina o minionej epoce. Wadę tę podkreśla się zwłaszcza w kontekście ciemnego motywu graficznego, który IntelliJ ma opracowany do perfekcji.

IDE dla Javy - Eclipse

3. NetBeans

Trzeci z wielkiej trójki IDE dla Javy. Nie oznacza to jednak, że najgorszy, bo dla wielu programistów z pewnością ma więcej zalet niż Eclipse. Jakie zalety można wymienić:

 • Podobnie jak Eclipse, jest oprogramowaniem darmowym, o otwartym kodzie źródłowym.
 • W wersji podstawowej jest dostarczany z zestawem praktycznych funkcji i narzędzi, które pozwalają na kompleksową obsługę kodu.
 • Możliwość budowania okien w trybie drag and drop.
 • Wykrywa błędy, automatycznie uzupełnia fragmenty kodu.
 • Analizuje kod źródłowy i daje podpowiedzi oraz wskazówki, jak go zoptymalizować.
 • Możliwość rozbudowywania funkcjonalności i dopasowywania IDE do własnych potrzeb dzięki szerokiej gamie wtyczek - tym sposobem można go przystosować do obsługi PHP, Ruby, C++ czy HTML i CSS.
Najpopularniejsze biblioteki JAVA

Najpopularniejsze biblioteki JAVA

Zobacz kurs Arrow
Kurs Junior Java Developer - rekrutacja i pierwsza praca

Kurs Junior Java Developer - rekrutacja i pierwsza praca

Zobacz kurs Arrow
Kurs Spring Framework od podstaw

Kurs Spring Framework od podstaw

Zobacz kurs Arrow

Co z kolei można NetBeans wytknąć, jako wadę?

 • Tutaj użytkownicy wypowiadają się jednogłośnie - NetBeans jest powolny. Z tego powodu, do realizacji prostych projektów jest całkowicie wystarczający, ale przy rozbudowanych aplikacjach może prowadzić do frustracji.
 • Drugą wadą jest szereg wtyczek, które są niedopracowane i nie spełniają oczekiwań programistów. Może więc się okazać, że na pewnym etapie produkcji zajdzie konieczność skorzystania z innego IDE lub całkowitej migracji pracy do innego środowiska.

środowisko programistyczne netbeans dla języka java

Źródło: https://netbeans.apache.org/


Podsumowanie

Które z tych trzech środowisk wybrać, aby nie żałować? Jeśli jesteś początkującym programistą z planem realizacji prostych projektów, w zupełności wystarczającym rozwiązaniem będą darmowe IDE Eclipse lub NetBeans. Większość programistów Java korzysta jednak z IntelliJ. Dlatego najbardziej racjonalnym wyborem wydaje się być rozpoczęcie przygody od darmowej wersji tego IDE i ewentualne przejście na wersję płatną w razie potrzeby.


Opublikowane 9 października 2022 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!