Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Język C: składnia, zastosowanie, zalety

Język C: składnia, zastosowanie, zalety

W swojej codziennej pracy programiści mają styczność z różnymi językami. Jedne z nich uznaje się za super ważne i przyszłościowe, o innych powoli się zapomina. W której grupie znajduje się język C? Czy nadal ma zastosowanie i czy warto jest się go nauczyć? Już za chwilę wszystkiego się dowiesz!

Język programowania C

Szkoła programowania w języku C

Poznaj kluczowe zasady programowania i rozwijaj swoją wiedzę w dowolnym kierunku. Dowiedz się więcej


Co to jest język C?

Zgodnie z definicją, C jest językiem strukturalnym wysokiego poziomu. Oznacza to między innymi, że charakteryzuje się prostą składnią, która bardzo dobrze współpracuje z kodem języka maszynowego. Jego poprzednikiem był interpretowany język B, który był wykorzystywany w pracy nad systemem operacyjnym UNIX. Nie był jednak doskonały i stwarzał wiele trudności, gdyż uruchomienie UNIX na każdej kolejnej maszynie wiązało się z koniecznością pisania systemu od nowa. W ten sposób rozpoczęły się poszukiwania rozwiązania, którym okazał się język C, a było to już niemal 50 lat temu. Jako język kompilowany, umożliwiał implementację systemu operacyjnego bez konieczności pisania kodu od podstaw, jednak szybko znaleziono dla niego o wiele szersze zastosowanie. W latach 80. XX wieku błyskawicznie zyskał na popularności, by stać się w końcu głównym językiem systemów operacyjnych i aplikacji. W 1989 roku zatwierdzono jego standard jako ANSI X3.159-1989 Programming Language C.

Programowanie w języku C

Składnia języka C

Język ten opiera się na kombinacji małych i wielkich liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Wśród podstawowych elementów składni znajdują się:

  • słowa kluczowe - początkowy standard wskazywał 32 słowa kluczowe. W 1999 roku dodano do tej listy 5 nowych słów, zaś kolejnych 7 w roku 2011
  • typy danych - w języku C można wskazać 4 proste, podstawowe typy danych: char - znak, float - liczba zmiennopozycyjna (tj. rzeczywista) pojedynczej dokładności, int - liczba całkowita, double - liczba zmiennopozycyjna podwójnej dokładności
  • zmienne
  • instrukcje sterujące - a wśród nich między innymi if, switch, pętle while, do...while, for
  • funkcje

Fundamenty C - Level 1
4.57
star star star star half-star
(7 opinii)

Poznaj C od podstaw. Interaktywny kurs C świetnie sprawdzi się dla osób początkujących. Rozpocznij naukę C od podstaw już teraz! Dowiedz się więcej


Ponadto, kod można opatrywać komentarzami blokowymi i liniowymi. Przykładowy fragment kodu napisanego w języku C prezentuje się w następujący sposób:

int main() {
char str[] = "0123456789012345678901";
printf("'%s'\n", str);
extract_str(str, 2, 7);
printf("'%s'\n", str);
return 0;
}
programista w C

Czy język C jest trudny?

Język C nie należy do języków najłatwiejszych do opanowania. Jest również wymagający w codziennej pracy programisty. Dobrze jest tu nabrać dobrych praktyk programistycznych już od samego początku, gdyż łatwo o błędy prowadzące na przykład do nadpisywania bloków pamięci. Dzieje się tak, ponieważ w C poprzez wskaźniki programista zyskuje dostęp do dowolnie wybranego obszaru pamięci. Trzeba zatem dobrze zrozumieć jak korzystać ze wskaźników i kłaść duży nacisk na debugowanie kodu.

programowanie w C

Zastosowanie języka C

Pomimo tego, że C jest jednym z najstarszych języków programistycznych i doczekał się swoich następców, wcale nie odszedł do lamusa. W rzeczywistości, jest jednym z najpopularniejszych, a jego szerokie możliwości powodują, że otacza nas z każdej strony. Dzięki temu, że C jest lekki i niezwykle wydajny, doskonale odnajduje się w systemach wbudowanych - na przykład w lodówkach, zegarkach, mikrofalówkach, radiach. Z pomocą języka C buduje się systemy bazodanowe, systemy operacyjne (Linux, Windows, Mac, iOS, Windows Phone, Android), biblioteki programistyczne do tworzenia grafik (OpenGL, GIMP) oraz nadzoruje maszyny przemysłowe. W tym języku programuje się również mikrokontrolery. Śmiało można więc powiedzieć, że jest uniwersalny, a to automatycznie sprawia, że niezmiennie od lat nie traci na popularności w środowisku programistów.

Zalety języka C

Za powodzeniem języka C stoi całkiem długa lista zalet. Na jej czele można umieścić bardzo szeroki wachlarz zastosowań, o którym wspomnieliśmy powyżej. C jest przy tym lekki, wydajny i dużo szybszy od języków interpretowanych (np. Perl, Python), co pozwala mu na wykonywanie złożonych operacji, zamkniętych w wyśrubowane limity czasowe. Można go również określić mianem przenośnego, gdyż przy wsparciu odpowiednio opracowanego kompilatora jest zdolny do pracy na każdej architekturze sprzętowej. Kolejną zaletą języka C jest jego dostępność, która wynika z możliwości współpracy z każdym systemem operacyjnym z rodziny UNIX.

kod programistyczny

Czy język C ma przyszłość?

C nie jest doskonały i nie w każdej sytuacji będzie najlepszym wyborem, jednak nie oznacza to, że niedługo odejdzie w zapomnienie. W rozwiązywaniu zadań natury niskopoziomowej jest nadal jednym z wiodących języków i najczęściej sięga się tu właśnie po niego. Najlepszym dowodem na to, że jest to ciągle język żywy i obecny w świecie programistów, jest publikowanie jego nowych wersji - ostatnia wśród nich nosi numer 18 i została opublikowana w lipcu 2018 roku, a kolejna wersja testowa już czeka na publikację.


Fundamenty C - Level 2

Rozwiń swoją znajomość języka C. Wyjdź poza podstawy i zdobądź nowe umiejętności. Dowiedz się więcej


Dlaczego warto znać podstawy języka C?

Kiedy już więcej wiesz o tym języku, z pewnością dostrzegasz potencjał, który w sobie skrywa. Znajomość składni C może być tym czynnikiem, który zaważy w pozytywnej decyzji na rozmowie rekrutacyjnej, lecz nie jest to jedyny argument. Dzięki choćby podstawom ułatwiasz sobie drogę do opanowania kolejnych liderów w świecie kodu: C++, C# i Java. Możesz więc zacząć naukę od C i przy nim pozostać, pisząc własne programy lub pójść dalej i rozbudować swoje CV o kolejne języki.


Opublikowane 28 grudnia 2021 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!