Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Język Kotlin - do czego służy i czy warto go poznać?

Język Kotlin - do czego służy i czy warto go poznać?

Kotlin to statycznie typowany i wieloplatformowy język programowania. Działa na maszynie wirtualnej Javy, z którą jest w pełni kompatybilny. Co ważne, za Kotlinem stoi jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w świecie IT, czyli JetBrains (twórcy m.in. IntelliJ IDEA, prawdopodobnie najpopularniejszego IDE dla Javy). Do jakich zastosowań Kotlin sprawdza się najlepiej? Czy warto postawić na naukę Kotlina? Zapraszamy do lektury!


Fundamenty programowania w języku Kotlin

Opanuj język Kotlin od podstaw i zbuduj solidne fundamenty swojej programistycznej kariery. Wykorzystaj tę wiedzę do budowania aplikacji mobilnych, webowych i cross-platformowych. Dowiedz się więcej


Kotlin - oficjalny język Androida

Prawdziwy boom i rozwój popularności Kotlina zaczął się w 2017 roku, gdy na konferencji Google został on ogłoszony oficjalnym językiem programowania Androida. Od tego momentu Kotlin zaczął wypierać Javę z nowo powstających projektów, a na rynku pracy, zaczęło pojawiać się coraz więcej ofert dla programistów Kotlina.

programowanie w kotlin

Kotlin a Java

Jedną z największych zalet Kotlina jest jego stuprocentowa interoperacyjność z Javą. Oznacza to, że możesz zacząć używać Kotlina w istniejącym projekcie tworzonym w języku Java, bez konieczności przepisywania całego kodu. Właściwie to kod pisany w Kotlinie jest kompilowany do Javy. Co więcej używając Kotlina, możesz również korzystać z frameworków i bibliotek Javy np. Spring.

Składnia Kotlina jest zdecydowania bardziej zwięzła i przejrzysta niż składnia Javy. Pozwala to na szybsze i łatwiejsze pisanie aplikacji, kod jest przyjemniejszy do śledzenia, a pomyłki łatwiejsze do wyłapania. Przekłada się to na większą produktywność programistów i szybsze tworzenie projektów. Kotlin, podobnie jak Java umożliwia również programowanie funkcyjne.

Zastosowania Kotlina

Ze względu na to, że jest on oficjalnym językiem Androida, jego głównym i naturalnym zastosowaniem jest tworzenie aplikacji mobilnych, właśnie na platformę Android. Kotlin sprawdzi się również dobrze w tworzeniu aplikacji desktopowych, aplikacji webowych, czy tworzeniu serwerów backendowych.

Popularność języka Kotlin

Według badań StackOverFlow Survey, język Kotlin, wraz z językiem Go są najpopularniejszymi z nowych języków programowania, wyprzedzając np. Swifta, czy Darta. Jednocześnie Kotlin zajmuje 15 miejsce wśród wszystkich języków programowania, a jego popularność stale rośnie.

popularność kotlina

Zalety języka Kotlin

W ramach krótkiego podsumowania przyjrzyjmy się najważniejszym zaletom języka Kotlin:

  • zwięzła składnia
  • przejrzystość kodu
  • kompatybilność z Javą i jej frameworkami
  • możliwość programowania funkcyjnego
  • większa odporność na błędy niż w przypadku Javy
  • kod łatwiejszy i tańszy w utrzymaniu

Czy warto nauczyć się języka Kotlin?

Wszystko zależy od tego, jaką ścieżką chcesz pójść jako programista. Jedno jest pewne - jeżeli planujesz karierę jako programista aplikacji mobilnych - Kotlin jest pozycją wręcz obowiązkową. Przede wszystkim jeżeli chodzi o tworzenie aplikacji na platformę Android, gdzie jego popularność jest zdecydowanie największa (choć Kotlin jest językiem wieloplatformowym). Do tego jest bardzo podobny do Swifta, który używany jest do tworzenia aplikacji mobilnych na system iOS.

Według badań No Fluff Jobs, średnie zarobki Mid Developerów Kotlina na umowie B2B wynosiły 10-19 tys. zł + VAT (dane z pierwszego kwartału 2021).

Jeżeli planujesz swoją karierę jako Android Developer lub chciałbyś działać jako samodzielny twórca aplikacji mobilnych, koniecznie musisz poznać język Kotlin! Możesz to zrobić z naszym kursem online - Fundamenty programowania w języku Kotlin. Kto wie? Może kiedyś uda Ci się stworzyć aplikację, która osiągnie sukces pokroju Instagrama, czy TikTok’a?

Co da Ci kurs Fundamenty programowania w języku Kotlin?

  • Opanujesz składnię Kotlina na praktycznych przykładach
  • Nauczysz się pracy w środowisku IntelliJ IDEA i wykorzystania debuggera
  • Nauczysz się podczepiać biblioteki zewnętrzne za pomocą Gradle
  • Opanujesz budowanie gier i aplikacji konsolowych

Szkolenie prowadzi Rafał Rejek, Android Developer z wieloletnim doświadczeniem i miłośnik Kotlina. Autor kursu w wolnym czasie zajmuje się wprowadzaniem młodych adeptów do świata IT. Prywatnie fan piłki nożnej, kalisteniki i gry na gitarze.


Fundamenty programowania w języku Kotlin

Opanuj język Kotlin od podstaw i zbuduj solidne fundamenty swojej programistycznej kariery. Wykorzystaj tę wiedzę do budowania aplikacji mobilnych, webowych i cross-platformowych. Dowiedz się więcejOpublikowane 24 marca 2022 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!