Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
JSON - wymiana danych między serwerem i aplikacją mobilną

JSON - wymiana danych między serwerem i aplikacją mobilną

W tym artykule opiszemy jak użyć formatu JSON do wymiany informacji pomiędzy serwerem i prostą mobilną aplikacją lub witryną internetową. Użyjemy prostego przykładu, który zakłada, że komunikacja odbywa się w jedną stronę: dane w formacie JSON są pobierane z serwera i następnie przetwarzane za pomocą lokalnej aplikacji. Rolę serwera będzie pełnił blog oparty na systemie WordPress, natomiast rolę klienta będzie pełnić mobilna aplikacja stworzona z użyciem HTML5, JavaScript i jQuery Mobile). Warto pamiętać o tym, że nasz prosty przykład jest uniwersalny: serwerem może być praktycznie dowolny serwis udostępniający swoje API, natomiast klientem może być praktycznie dowolna aplikacja mobilna (w tym natywna). Ważne jest to, aby serwer udostępniał dane w formie JSON oraz to, aby klient był w stanie je odebrać i przetworzyć.


Kurs JavaScript - zaawansowany

Zaawansowane techniki pracy w jednym z najpopularniejszych webowych języków Dowiedz się więcej


Podstawowe zagadnienia


Aby wygenerować zawartość w formie JSON potrzebna nam będzie dodatkowa wtyczka o nazwie JSON API. Możemy ją pobrać z oficjalnej strony: http://wordpress.org/plugins/json-api/


Samego procesu instalacji oraz konfiguracji nie będziemy opisywali ponieważ jest on bardzo prosty. Równie proste jest użycie tej wtyczki: aby uzyskać dane JSON wystarczy do adresu dopisać parametry. Spójrzmy na przykład:


?json=1

Za pomocą powyższego adresu uzyskamy dostęp do JSON całej strony frontowej bloga.


?json=news

Ten adres pozwoli nam pobrać najnowsze wpisy (czyli „news”).


?json=get_post&post_id=3

Ten z kolei umożliwia pobranie pojedynczego wpisu z określonym ID.


Przetwarzanie JSON


Wybrany adres musimy teraz podpiąć do kodu HTML naszej aplikacji, która pełni rolę klienta. Może to wyglądać np. tak:



<script src="?json=news&callback=showPosts" type="text/javascript">
</script>

W dolnej części dokumentu HTML za pomocą znaczników <script> odwołujemy się do zawartości w formacie JSON. Warto zwrócić uwagę na ostatni parametr callback=showPosts. Jest to funkcja, która zajmie się przetworzeniem danych zwróconych przez serwer. Będziemy teraz musieli tą funkcję zdefiniować. W tym celu w naszej lokalnej aplikacji umieścimy prosty skrypt:


function showPosts(data){ }

Nasza prosta funkcja przyjmuje jako argument data, czyli dane zwrócone przez serwer. Może na początku spróbujmy te dane wyprowadzić do konsoli. Tak wygląda zmodyfikowana funkcja:



function showPosts(data) {
    console.log(data);
}

Aby obejrzeć podgląd konsoli użyjemy przeglądarki Firefox wyposażonej we wtyczkę Firebug (oczywiście można bez problemu użyć innych rozwiązań). Wynik zapytania skierowanego do serwera będzie wyglądał następująco:


json w konsoli

To jest właśnie zawartość JSON zwrócona przez serwer. Mamy tutaj typową hierarchiczną strukturę i bez problemu możemy odwołać się do wybranego węzła. Spróbujmy na przykład pobrać tytuł pierwszego wpisu:



function showPosts(data) {
    console.log(data.posts[0].title);
}

Wynik wygląda tak:


screen_2

Wyraźnie widać, że możemy w bardzo prosty sposób odwoływać się do dowolnego węzła zawartości JSON pobranej z serwera. Oczywiście możemy teraz rozbudować naszą funkcję tak, aby za jej pomocą wygenerować HTML i wprowadzić go do naszej mobilnej aplikacji.

Kurs Praca z JSON i XML w praktyce

Kurs Praca z JSON i XML w praktyce

Zobacz kurs Arrow
Kurs HTML i JavaScript - praktyczne projekty

Kurs HTML i JavaScript - praktyczne projekty

Zobacz kurs Arrow
Nowoczesne aplikacje klienckie w JavaScript

Nowoczesne aplikacje klienckie w JavaScript

Zobacz kurs Arrow

Dynamiczny HTML


To w jaki sposób przetworzymy informacje zależy od projektu, nad którym aktualnie pracujemy. W naszym przykładzie używamy mobilnej witryny/aplikacji stworzonej z użyciem jQuery Mobile. Kod funkcji wygląda tak:



function showPosts(data) {
    var html = '';
    $.each(data.posts,function(k,v) {
        html += '';
        html += '';
        html += '' + v.title + '';
        html += '' + v.excerpt + '';
        html += '' html += '';
    });
    html += ''; $('#blog-wrapper').html(html);
}

Przetwarzamy dane za pomocą funkcji jQuery.each. Generujemy prostą listę punktowaną i wprowadzamy do niej zawartość zwróconą przez serwer (widok List View typowy dla jQuery Mobile). Tak wygląda ostateczny rezultat:


screen_3

Omówiony powyżej przykład jest prosty, ale jednocześnie uniwersalny.


Pokazaliśmy w nim jak krok po kroku stworzyć mobilny projekt z użyciem jQuery Mobile oraz jak pobierać dane JSON z serwisów, które udostępniają swoje API (np. YouTube).



Opublikowane 12 listopada 2013 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!