Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Kotlin, czyli złota przyszłość Androida!

Kotlin, czyli złota przyszłość Androida!

Kotlin, czyli złota przyszłość Androida!


Od 2017 roku na konferencji Google, kiedy to ogłoszono Kotlina jako oficjalny język programowania Androida, nastąpiło wielkie BUM! Z dnia na dzień Kotlin zyskuje coraz większą popularność, a pracodawcy walczą o każdego programistę, który zna Kotlina.


Fundamenty programowania w języku Kotlin
4.9
star star star star star
(28 ocen)

Poznaj język, który już dziś zastępuje JAVĘ... Dowiedz się więcej


Dlaczego?


Ponieważ większość developerów przewiduje, że Kotlin całkowicie wyprze Javę. Kotlina dodatkowo wspiera trzecia wersja aplikacji dedykowanej dla tworzenia aplikacji mobilnych – Android Studio. Język Kotlin rozwija firma JetBrains. Głównym celem stworzenia języka było uzyskanie cech, których żaden inny język nie dostarczał. Była to interoperacyjność i poprawiona wydajność.

Kotlin jest językiem statycznie typowanym działającym na maszynie wirtualnej Javy. Dodatkowo jest konkretny i „ dopowiada” pewne operacje, więc koniecznym jest znajomość Javy, by zrozumieć jak działa Kotlin. Kotlin jest więc bardziej zwięzłym językiem. Nie ma konieczności rozpisywania, czasem komenda w Kotlinie przedstawia kilka linijek kodu w Javie. Dzięki temu kod jest przyjemniejszy do śledzenia, a pomyłki są łatwiejsze do wyłapania. Programiści zmienili sposób dostępu do wartości null. W Kotlinie wszystkie typy zmiennych nie mogą przyjąć przypadkowo wartości null. W Javie często występował błąd związany właśnie z tą wartością i niejednokrotnie psuł całą aplikację. Dodatkowym atutem Kotlina jest jego pełna kompatybilność z Javą. Jeżeli zmienimy np. klasę na zapisaną w języku Kotlin, kod napisany w Javie będzie działać, mimo że klasa będzie w innym języku.

W Kotlinie jest możliwość programowania funkcyjnego, podobnie jak Javie. Polega to na traktowaniu funkcji jako wartość podstawową, a nie jako sposób wykonywania komend. Kotlin wprowadza także tzw. dynamiczne typowanie, które polega na przypisywaniu typów do wartości przechowywanych w zmiennych w trakcie działania programu, nie zaś przed jego kompilacją, jak w przypadku typów statycznych. Kolejną zaletą Kotlina jest to, że jest bardzo podobny do Swifta, który używany jest do tworzenia aplikacji mobilnych na system iOS. Dzięki temu programiści na oba systemy mogą spokojnie dyskutować o kodzie i rozwiązaniach, które pozwolą na doskonałe działanie aplikacji w obu systemach. W Kotlinie nie ma problemu z dziedziczeniem klas. Posiada bowiem funkcję rozszerzeń, które zachowują się jakby były częścią klasy. W Javie funkcję tą zapewniało tylko i wyłącznie dziedziczenie klas.

Kotlin ułatwia także pracę z widokami stosując tzw. rozszerzone właściwości. Dzięki zastosowaniu tej operacji, redukujemy ilość kodu, a także ułatwiamy sobie jego refaktoryzację: po zmianie nazwy danego widoku, Android Studio podmieni również nazwy odpowiadających im pól w kodzie źródłowym. Aby skorzystać z Kotlina na Android Studio należy zainstalować Kotlin Plugin. Następnie w celu skonwertowania kodu w Javie do Kotlina należy kliknąć dwukrotnie Shift i wyszukać opcję Convert Java File to Kotlin File. Jeżeli zależy Ci na konfiguracji całego projektu – nic prostszego! Klikasz Configure i znajdujesz opcję: Configure Kotlin in Projekt. Można również zainstalować Android Studio 3.0, w którym Kotlin jest w pełni wspierany na każdym poziomie. Kotlin jest językiem programowania, który dopiero rozwija swoje skrzydła w świecie. Jest pewnym, że jego twórcy nadal będą rozszerzać jego możliwości. W przyszłości może okazać się głównym językiem programowania, w którym będą pracować Android Developerzy.Opublikowane 4 października 2018 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!