Jeżeli jeszcze nie słyszałeś, na salony JavaScript wkroczył nowy menadżer paczek - Yarn

Każdy developer w swojej pracy zetknął się z NPM, menadżerem dla Node. Stał się on tak powszechny, że chyba wielu początkujących użytkowników Noda zapewne myśli, że to jedyny taki program. A tak nie jest. Mamy przecież jeszcze Bower, Jspm, Dou i kilka mniejszych produkcji. No i teraz jeszcze Yarn. I co z tego? - zapytasz. Właściwie nic, jeżeli nie myślisz o rozwoju swojej aplikacji webowej.

Yarn (https://yarnpkg.com) wyszedł spod rąk developerów Facebooka, którzy z tego pakietu korzystają już od dłuższego czasu głównie w swych wewnętrznych aplikacjach. Chociaż nie tylko tam. Teraz postanowili podzielić się tym rozwiązaniem z innymi developerami.

yarn

Po co nowy menadżer?

Chyba najszybsza odpowiedź to niezawodność i praca offline. Po ostatnich wpadkach NPM i uświadomieniu sobie jak bardzo zależni możemy być od „widzimi się” jednego developera stało się jasne, że trzeba się zabezpieczyć na tego typu sytuacje. Yarn dzięki zachowaniu pakietów jest w stanie przeprowadzić instalację aplikacji nawet offline, dodatkowo przyśpieszając sam proces ściągania paczek, których już wcześniej używaliśmy. Z natury Yarn jest również nastawiony na utrzymanie wersji w aplikacji. Dzięki temu inni developerzy mają tą samą wersję paczek, co ty przy pierwszej instalacji.

A to dopiero początek.

Szybki jak Yarn

Menadżer Yarn jest świeży, ale już wielu developerów pokusiło się o testy i porównania.
Instalacja paczki express:

NPM: 11.99s

Yarn: 8.3s

feature-speedAle ponowna instalacja z Yarn to już tylko 1.33s Diabelsko szybko. Naprawdę skończą się czasy kiedy po komendzie init mogliśmy iść spokojnie na kawę i jeszcze pogadać z innym deweloperem o nowej grze.

Trochę praktyki

Aby uświadomić wam jak niewiele trzeba do szczęścia wypiszę podstawową komendę jaką używamy w NPM, a jaką w Yarn.

npm init = yarn init

Wygląda znajomo ? No to jeszcze kilka:

npm link = yarn link

npm outdated = yarn outdated flat800x800075f-u1

npm publish = yarn publish

npm run = yarn run

npm cache clean = yarn cache clean

npm login = yarn login

npm logout = yarn logout

npm test = yarn test

npm install = yarn

npm install react --save = yarn add react

Prościej się nie da. Spróbujcie sami.
feature-reliable

Trudno powiedzieć czy teza w tytule obroni się w ciągu upływającego czasu. Jak wiele nowości wprowadzonych przez Facebooka i ta może się przyjąć i zdominować światek developerski. Yarn ma w swoim rękawie sporo asów, które warto wykorzystać. Zastanówcie się nad nim kiedy kolejny raz będziecie musieli skorzystać z menadżera paczek.