Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Najczęstsze błędy początkujących programistów i jak ich unikać

Najczęstsze błędy początkujących programistów i jak ich unikać

Długa lista zalet pracy programisty sprawia, że atrakcyjność tego zawodu nie spada. Programowanie przyciąga jak magnes kolejnych zainteresowanych, ale przecież nie każdy z nich finalnie zostaje koderem. Jak to się dzieje? Gdzie można popełnić błąd, który zadecyduje o porzuceniu nauki i rezygnacji ze spełnienia marzenia zawodowego? Jak tego uniknąć? Okazuje się, że takich fatalnych błędów jest kilka. Nie martw się jednak, ponieważ uniknięcie ich jest wręcz banalnie proste. Sam się przekonaj!


Fundamenty programowania w Python

Naucz się programować w języku Python zupełnie od zera. Opanuj najbardziej wszechstronny język programowania, wejdź do branży IT i zapewnij sobie stabilną i dobrze płatną pracę jako Python Developer. Dowiedz się więcej


Programista w trakcie pracy nad stroną internetową

Brak systematyczności w nauce i praktyce

Początki z programowaniem często są bardzo absorbujące. Z ciekawością i zaangażowaniem przystępuje się do nauki, nie mogąc się doczekać napisania swoich pierwszych linijek kodu. Niestety, ten początkowy zapał może przeminąć, a przerwy pomiędzy kolejnymi lekcjami i ćwiczeniami zaczynają się wydłużać. Jest to drugi błąd, który nieświadomie popełniają początkujący programiści. Nieutrwalona wiedza szybko bowiem zaczyna się ulatniać, co wprowadza niepotrzebne zwątpienie - może programowanie nie jest dla mnie? Może ja się do tego nie nadaję?

Na szczęście, uniknięcie tego błędu jest bardzo proste. Trzeba pogodzić się z faktemt, że programowanie wymaga czasu, pracy i ćwiczeń. Praktycznym rozwiązaniem będzie zaplanowanie nauki z wyprzedzeniem, dopasowując ją do własnego harmonogramu. Nie dopuszczaj do zbyt długich przerw, aby nie stracić wiedzy, którą już zdobyłeś.

Wspólna nauka programowania

Uczenie się wszystkiego na pamięć

Osoby rozpoczynające naukę programowania mają tendencję do próby zapamiętywania wszystkiego. Starają się opanować do perfekcji składnie, biblioteki i niuanse wychwytywane z dokumentacji. Tymczasem, to nie w tej wiedzy tkwi sedno kodowania. Najcenniejsze w tym zawodzie są umiejętności logicznego myślenia, rozwiązywania problemów i skutecznego szukania odpowiedzi na stawiane sobie pytania. Fachowcy nie recytują bibliotek i składni, oni wiedzą, że nie muszą tego robić.

Nie daj się wciągnąć w wir “zakuwania” i zacznij korzystać z narzędzi. Skup się na praktyce, eksperymentuj, ćwicz.

Programistka w trakcie pracy

Unikanie czytania i analizowania kodu innych osób

Przekonanie, że własna praktyka to jedyny sposób na skuteczną naukę jest kolejnym błędem na początku drogi do programowania. Warto jest podpatrywać innych i analizować efekty ich pracy, gdyż można w ten sposób znacząco poszerzyć własne horyzonty. Jest to szansa do poznania różnorodnych technik rozwiązywania tego samego problemu oraz zrozumienia najlepszych praktyk i sposobów strukturyzacji kodu.

Jeśli i Ty jesteś w gronie tych osób, które z niechęcią przeglądają cudzy kod - zmień to! Zacznij korzystać z platform dedykowanych programistom i śledź poruszane tam wątki. Zobacz, z jakimi problemami zmagają się inni i jakie propozycje rozwiązań otrzymują od społeczności. Z pewnością szybko się przekonasz, że tym sposobem Twój zasób wiedzy zaczyna się powiększać.

Kobieta w trakcie nauki programowania

Brak jasnego planu działania

Wielu początkujących programistów popełnia ten sam błąd, a mianowicie - zaniedbują planowanie. Z wielkim zapałem natychmiast zanurzają się w kodzie, nie zastanawiając nad całością procesu. W efekcie, napotykają problemy, które szybko prowadzą do frustracji i poczucia bezsilności.

Jak uniknąć tego błędu? Najlepszym sposobem jest nauka planowania i projektowania zanim jeszcze podejdzie się do właściwej pracy nad kodem. Warto poświęcić czas na zrozumienie problemu, opracowanie schematu rozwiązania i określenie kroków, które trzeba podjąć. Możesz to zrobić poprzez tworzenie diagramów przepływu, pisanie pseudokodu lub definiowanie testów jednostkowych. Nie zapominaj też o iteracyjnym podejściu do rozwoju oprogramowania. Nie spodziewaj się, że od razu stworzysz idealne rozwiązanie. Zamiast tego, podziel projekt na mniejsze części i skoncentruj się na stopniowym ulepszaniu kodu w miarę postępów.

Kurs JAVA dla zielonych

Kurs JAVA dla zielonych

Zobacz kurs Arrow
Kurs JavaScript od podstaw

Kurs JavaScript od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Kurs C++ dla zielonych

Kurs C++ dla zielonych

Zobacz kurs Arrow

Bezproduktywne marnowanie czasu

Nie jest tajemnicą, że nawet najlepszym zdarza się popełnić błąd. Poświęcają kilka godzin na napisanie kodu, jednak efekt końcowy jest taki, że coś nie działa prawidłowo. W tym miejscu początkujący programiści mają skłonność do upartego szukania przyczyn za wszelką cenę. Spędzają kolejnych kilka godzin na wypatrywaniu fragmentu, który wymaga poprawy. Gdzie tu błąd? W tym, że rozwiązanie problemu wymaga świeżego umysłu i jasnego spojrzenia. Nic nie zyskasz, marnując kolejne godziny na szukanie miejsca, w którym się pomyliłeś. Jeśli w tej chwili nie wiesz, co zrobiłeś źle - odpuść!

Taką radę dałby Ci doświadczony programista, który też z takimi sytuacjami musiał się borykać. Nie trać czasu na wytężanie zmęczonego wzroku. Odpocznij, zajmij się czymś innym, zrelaksuj, a potem wróć do zadania, które wymaga poprawy. Wypoczęty jesteś bardziej produktywny i prędzej dostrzeżesz swoją pomyłkę.

Programowanie na laptopie - praca programisty

Podsumowanie

Oto najczęstsze błędy początkujących programistów. Jak widzisz, łatwo możesz ich uniknąć kierując się zaledwie kilkoma zasadami - planowanie, systematyczność, praktyka, logiczne myślenie i otwarcie się na społeczność programistyczną. Kiedy już je wdrożysz, nie zapominaj o nich - ponieważ dokładnie te same reguły towarzyszą w codziennej pracy doświadczonym programistom.


Opublikowane 3 kwietnia 2024 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!