Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Najczęstsze błędy w portfolio grafika i jak ich unikać

Najczęstsze błędy w portfolio grafika i jak ich unikać

Portfolio jest wizytówką każdego grafika. To właśnie dzięki niemu potencjalny klient czy pracodawca może ocenić nasze umiejętności i doświadczenie. Niestety, nie każde portfolio robi na odbiorcy pozytywne wrażenie. Często wynika to z pewnych błędów, które wielu grafików popełnia. Oto lista najczęstszych z nich oraz wskazówki, jak ich unikać.


Kurs Kreatywne portfolio - pokaż się z najlepszej strony

Naucz się budować profesjonalne portfolio i zaprezentuj swoje projekty w atrakcyjny sposób. Dowiedz się jak zadbać o swoje CV, wykorzystaj różne formaty portfolio i wyróżnij się w branży kreatywnej. Dowiedz się więcejBrak spójności wizualnej

Błąd: Jeśli przeglądając Twoje portfolio mamy wrażenie, jakbyśmy przechodzili przez różnorodną galerię prac różnych artystów, coś jest nie tak. Brak spójności wizualnej może zmylić potencjalnego klienta i sprawić, że traci on pewność co do Twojej specjalizacji czy stylu pracy.

Rozwiązanie: To nie znaczy, że musisz ograniczać się tylko do jednego stylu lub techniki. Jednak ważne jest, by w Twoim portfolio można było dostrzec pewien wspólny mianownik, wskazujący na Twoją osobistą estetykę czy podejście do projektowania. Jeżeli posiadasz różnorodne umiejętności i chcesz je wszystkie pokazać, postaraj się je odpowiednio zgrupować. Na przykład, jeśli specjalizujesz się zarówno w ilustracji, jak i web designie, podziel swoje portfolio na sekcje, tak aby każda z nich prezentowała jedną specjalizację. Dzięki temu odbiorca będzie miał jasność, czego się spodziewać przechodząc do kolejnej części Twojego portfolio.


spójność wizualna

Za dużo prac

Błąd: Chociaż może się wydawać, że umieszczając w portfolio wszystkie Twoje prace, zaprezentujesz się jako bardzo produktywny i wszechstronny grafik, w rzeczywistości może to działać na Twoją niekorzyść. Zbyt wiele projektów może przytłoczyć odbiorcę, który w rezultacie może przegapić Twoje najlepsze prace.

Rozwiązanie: Staraj się być selektywnym podczas wyboru prac do portfolio. Zastanów się, które z nich naprawdę ukazują Twój talent, kreatywność i umiejętności w najlepszym świetle. Jeśli masz wątpliwości, poproś o opinie kolegów z branży lub nawet potencjalnych klientów. Pamiętaj też, że portfolio to nie tylko prezentacja Twoich umiejętności, ale też Twojego podejścia do projektowania, Twojego poczucia estetyki i Twojego profesjonalizmu. Dlatego warto pokazać prace, które są reprezentatywne dla Twojego stylu i podejścia do zawodu.


Brak opisów

Błąd: Nawet najbardziej oszałamiająca grafika może stać się niejasna dla odbiorcy, jeśli nie towarzyszy jej żaden opis. Bez kontekstu, potencjalny klient lub pracodawca może nie rozumieć celu Twojego projektu, technik, które zastosowałeś, czy problemów, które miałeś rozwiązać.

Rozwiązanie: Przy każdej prezentowanej pracy, dodaj krótki, ale treściwy opis. Opowiedz o tym, dla kogo została stworzona dana grafika, jakie były główne wyzwania projektowe, jakie rozwiązania zostały zastosowane i jakie narzędzia pomogły Ci w realizacji. Dzięki temu odbiorca będzie miał pełniejszy obraz Twojego procesu twórczego i będzie mógł docenić nie tylko efekt końcowy, ale również Twoje umiejętności analityczne i kreatywność.


opis

Nieaktualne prace

Błąd: Jeśli w Twoim portfolio królują prace sprzed kilku lat, istnieje ryzyko, że potencjalny klient uzna Cię za grafika, który nie rozwija się i nie podąża za aktualnymi trendami w designie.

Rozwiązanie: Portfolio powinno być żywym dokumentem, który regularnie jest aktualizowany. Dlatego co jakiś czas przeglądaj swoją kolekcję i zastanów się, które prace nadal są reprezentatywne dla Twojego poziomu umiejętności, a które już nie. Zawsze stawiaj na jakość, nie ilość. Dodawaj nowe projekty, które pokazują Twoje aktualne umiejętności, a starsze, mniej reprezentatywne prace usuwaj lub zastępuj lepszymi.

Kurs Kreatywne portfolio - pokaż się z najlepszej strony

Kurs Kreatywne portfolio - pokaż się z najlepszej strony

Zobacz kurs Arrow
Kurs Adobe Illustrator od podstaw

Kurs Adobe Illustrator od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Kurs Pattern Design - podstawy projektowania wzorów

Kurs Pattern Design - podstawy projektowania wzorów

Zobacz kurs Arrow

Zaniedbanie UX/UI

Błąd: Nawet najbardziej imponujące prace mogą stracić na wartości, jeśli zostaną zaprezentowane na źle zaprojektowanej stronie. Niewłaściwe rozmieszczenie elementów, trudności w nawigacji czy zbyt skomplikowane menu mogą odstraszyć odwiedzających i sprawić, że opuszczą Twoją stronę zanim zdążą docenić Twoje prace.

Rozwiązanie: Jeśli projektowanie stron internetowych to nie Twoja mocna strona, warto zainwestować w pomoc profesjonalisty. Jeśli jednak decydujesz się zaprojektować portfolio samodzielnie, pamiętaj o kilku kluczowych zasadach. Po pierwsze, upewnij się, że Twoje portfolio jest responsywne i dobrze wygląda na różnych urządzeniach. Po drugie, zadbaj o intuicyjność i prostotę nawigacji. Po trzecie, nie przesadzaj z ilością efektów i animacji – niech to Twoje prace przyciągają uwagę, a nie migotliwe elementy strony.


Podsumowanie

Twoje portfolio to Twoja wizytówka w świecie designu. Unikając powyższych błędów, zyskasz pewność, że prezentujesz się w jak najlepszym świetle. Pamiętaj o regularnych aktualizacjach i dbaniu o jakość, a sukces w branży graficznej będzie tylko kwestią czasu!


Opublikowane 27 października 2023 r. w kategorii: Projektowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!