Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Najczęstsze mity o nauce programowania

Najczęstsze mity o nauce programowania

Nauka programowania może być marzeniem zarówno ludzi młodych, którzy nie postawili jeszcze pierwszych kroków na ścieżce kariery zawodowej, jak i tych starszych - którzy pewien bagaż doświadczenia zawodowego już zdążyli zgromadzić. Jednych i drugich kusi perspektywa dobrze płatnej, stabilnej pracy, którą wykonywać można z dowolnego miejsca na świecie. Jednak, nie wszyscy to marzenie realizują - uważając, że nauka programowania nie jest w ich zasięgu. Dlaczego? Ponieważ na temat pracy programisty narosło wiele mitów, które (na szczęście) z rzeczywistością nie mają wiele wspólnego. Oto najczęstsze wśród nich.


Kurs JAVA dla zielonych

Naucz się języka JAVA od „zera” - do płynnego poruszania się w instrukcjach, metodach oraz klasach i obiektach! Dowiedz się więcej


Mit #1: Nauka programowania wymaga zaawansowanej wiedzy matematycznej

Prawdą jest, że na naukę programowania decydują się zazwyczaj osoby o umysłach ścisłych. Być może, przyczyną jest tu fakt, że w programie nauczania szkół o profilu informatycznym kładzie się duży nacisk na wszystkie przedmioty ścisłe - w tym również na matematykę. W rzeczywistości, programista nie ma potrzeby wykonywania skomplikowanych zadań matematycznych. Bardzo pomocna jest mu natomiast umiejętność logicznego i analitycznego myślenia. Jeśli więc uważasz, że matematyka nie jest Twoją mocną stroną, ale logika i analiza danych nie sprawiają Ci trudności - możesz zostać programistą.

nauka programowania a matematyka

Mit #2: Nauka programowania jest tylko dla mężczyzn

Trudno powiedzieć, gdzie leży źródło przekonania, że mężczyznom łatwiej jest nauczyć się programowania. Przez wiele lat branża IT była męskim bastionem, ale nie stało się tak za sprawą predyspozycji wynikających z płci. Kobiety często rezygnowały z kariery programisty wskutek presji społecznej i przeświadczenia, że praca ta będzie dla nich zbyt trudna. Jest to już jednak przeszłość. Obecnie, kobiety pracują jako programistki i osiągają sukcesy na równi z mężczyznami - obejmują stanowiska menedżerskie, awansują i świetnie sobie radzą w realizacji powierzonych projektów.

kobieta, która programuje

Mit #3: Nauka programowania jest dla młodych

Ten mit można by obalić jednym stwierdzeniem: nauka programowania jest dla wszystkich. Jak to uzasadnić? Programowanie nie wymaga żadnych umiejętności lub zdolności, które ograniczałby wiek. Sumienność, logiczne i analityczne myślenie, chęć nauki i poszerzania wiedzy - czy to są cechy jedynie ludzi młodych? Oczywiście, nie. Jeśli posiadasz już wykształcenie i doświadczenie zawodowe w innej dziedzinie, nic nie stoi na przeszkodzie, by się przebranżowić. Mit ten wiąże się z kolejnym:

Mit #4: Nauka programowania wymaga ukończenia studiów

Przekonanie o konieczności uzyskania dyplomu hamuje wiele osób przed zmianą branży. Warto jednak wiedzieć, że pracodawcy oczekują wiedzy i umiejętności, a te można zdobyć na wiele sposobów. Może to być kurs skoncentrowany na wybranym języku programowania, szkolenie lub bootcamp. Ofert jest naprawdę wiele i bez trudu wybierzesz taką, która będzie idealnie odpowiadać Twoim potrzebom. Kluczem do sukcesu w nauce programowania jest utrwalanie wiedzy poprzez praktykę - od prostych ćwiczeń po samodzielne projekty, które mogą stanowić Twoje portfolio.

nauka programowania, a studia

Mit #5: Nauka programowania wymaga wiedzy informatycznej

Choć programista (niesłusznie) bywa nazywany informatykiem, wcale nie musi się znać na konfiguracji serwera, budowie twardego dysku lub parametrach karty graficznej. Programista zajmuje się kodowaniem. Co więcej, zazwyczaj specjalizuje się w jednym lub dwóch językach programowania - nie wszystkich. Rozszerzona wiedza informatyczna może być pomocna w rozwiązywaniu problemów technicznych, jednak nie jest konieczna do podjęcia nauki programowania. Nie jest też wymagana w codziennej pracy programisty.

Title course

Fundamenty programowania obiektowego

Zobacz kurs Arrow
Title course

Kurs Programowanie w Python dla dzieci i młodzieży

Zobacz kurs Arrow
Title course

Fundamenty programowania w języku Python

Zobacz kurs Arrow

Mit #6: Należy wybrać najbardziej opłacalny język programowania

Wybór technologii bywa największą trudnością w podjęciu nauki. Który język będzie najbardziej opłacalny? Który zapewni stabilizację? Są, oczywiście, takie technologie, na które zapotrzebowanie rynku jest większe - przoduje tu Java i Java Script, a także Python. Automatycznie jednak, konkurencja wśród kandydatów również będzie większa. Z drugiej strony, wybór mniej popularnego języka programowania daje przewagę nad konkurencją. W każdym przypadku najważniejsze są umiejętności, którymi możesz się wykazać. Będąc ekspertem, osiągniesz sukces - niezależnie od technologii, w jakiej będziesz się specjalizować.

jaki język programowania?

Tak przedstawia się lista najczęściej powtarzanych mitów o nauce programowania. Jeśli któryś z nich powstrzymywał również Ciebie przed wejściem do świata IT - teraz śmiało możesz zacząć realizować swoje marzenia. Im szybciej wykonasz pierwszy krok, tym szybciej znajdziesz się u celu.


Opublikowane 28 lipca 2021 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!