Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Najlepsze frameworki dla Web Developerów

Najlepsze frameworki dla Web Developerów

Już od kilku lat znajomość wybranych frameworków stała się koniecznością. Korzystają z nich Web Developerzy na wszystkich szczeblach, ale ich zalety dostrzegają również pracodawcy. Z framerowkami pracuje się szybciej, a efekty są o wiele lepsze - co do tego nie ma wątpliwości. Wybór jest jednak szeroki, więc trudno zdecydować, który framework jest najlepszy? Od którego zacząć naukę? Przeczytaj poniższy artykuł, a odpowiedź na pewno stanie się prostsza.


Kurs Vue.js - od podstaw

Twórz nowoczesne aplikacje webowe we frameworku JavaScript. Zdobądź podstawy pracy z Vue.js przechodząc przez cały proces tworzenia Single Page Application Dowiedz się więcej


Frameworki dla front i back-endu

Pod nazwą frameworku kryje się platforma, służąca do tworzenia aplikacji i witryn internetowych. Dostarcza Web Developerowi gotowe komponenty, fragmenty kodu i szablony, dzięki którym prace nad projektem nabierają tempa, łatwiej jest również uniknąć błędów. Pod kątem zastosowania frameworki można podzielić na dwie główne grupy: frameworki front-endowe i back-endowe. Z poniższej tabeli dowiesz się, czym się różnią i w jakich zadaniach wspierają Web Developera.

Frameworki front-end
Frameworki back-end
Odpowiadają za część serwisu widoczną dla użytkowników. Odpowiadają za część serwisu, funkcjonującą w tle.
Nazywane są również frameworkami po stronie klienta. Nazywane są również frameworkami po stronie serwera.
Wspomagają:
  • projektowanie UI / UX,
  • optymalizację SEO,
  • zwiększanie wydajności,
  • tworzenie szablonów.
Wspomagają:
  • zarządzanie bazami danych,,
  • zabezpieczanie,
  • routing URL,
  • projektowanie architektury aplikacji,
  • obsługę serwera.
Stosowane języki: HTML, CSS, JavaScript, JQuery. Stosowane języki: Python, JavaScript, PHP, Ruby, .NET.
Frameworki: React, Vue, BootStrap, Angular, Ember Frameworki: Django, Ruby On Rails, Express, Spring, ASP.NET Core

Najlepsze frameworki dla Web Developerów

Analiza ofert pracy wyłania kilka frameworków, które cieszą się wyjątkowo dużym zainteresowaniem pracodawców. Zapoznanie się z nimi w praktyce z całą pewnością roztoczy szersze perspektywy zawodowe nie tylko w 2021, ale też w roku 2022. O jakich frameworkach mowa?

1. React JS

Zacznijmy od React, choć nie jest to typowy framework. React jest biblioteką JavaScript typu open source, oferującą szeroki zasób gotowych komponentów do wykorzystania. Ma zastosowanie w budowaniu dynamicznych interfejsów użytkownika, jest więc wsparciem dla front-endu. Programiści doceniają go między innymi za możliwość szybkiego i wygodnego wdrażania aktualizacji, co jest zasługą Virtual DOM (wirtualna kopia). React ma silne wsparcie ogromnej społeczności, dzięki czemu ciągle się rozwija. Ponadto, w React stosuje się jednokierunkowy przepływ danych, co powoduje, że kod jest stabilny i łatwiej utrzymać nad nim kontrolę.

Biblioteka ta została opracowana przez Facebook i często jest wykorzystywana w projektach amerykańskiego giganta takich, jak Facebook, Instagram i WhatsApp.

React

2. Vue.js

Obok Reacta, najszybsza i najbardziej wydajna biblioteka dla JavaScript. Wspiera Web Developerów w tworzeniu dynamicznych interfejsów i aplikacji typu SPA, czyli Single Page Application. Vue jest lubiany za szeroką gamę dodatków i funkcji, które znacznie ułatwiają pracę Web Developerom. Jednocześnie, uznawany jest za prosty w opanowaniu i polecany początkującym programistom jako alternatywa dla Angulara i Reacta.

Vue.js

3. Angular

Trzeci wśród najpopularniejszych frameworków dla front-endu, tym razem dzieło Google. Stosuje się go w realizacji zarówno prostych aplikacji SPA, jak i interaktywnych serwisów internetowych oraz aplikacji mobilnych i desktopowych. Angular jest ceniony głównie za wprowadzenie podziału aplikacji na moduły, dzięki czemu łatwiej jest zarządzać projektem, wprowadzać aktualizacje i unikać błędów. Dzięki oparciu Angulara o język TypeScript, kod utrzymywany jest w przejrzystej i zrozumiałej strukturze, łatwiej również można wychwytywać ewentualne pomyłki i błędy. Dzięki wszechstronnym możliwościom, po Angular sięgają najwięksi gracze na rynku: na przykład Google. Microsoft, Apple i Adobe. Więcej na temat Angulara przeczytasz w tym wpisie.

angular
Kurs Angular 4 - od podstaw

Kurs Angular 4 - od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Kurs Django - aplikacje webowe od podstaw

Kurs Django - aplikacje webowe od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Kurs React od podstaw

Kurs React od podstaw

Zobacz kurs Arrow
4. Django

Tym frameworkiem Pythona otwieramy listę technologii wspierających back-end. Django jest tu uznawany za jeden z najbezpieczniejszych i najszybszych. Jest darmowy, rozwijany w systemie open source i wspierany przez coraz szersze grono społeczności. Django dostarcza Web Developerom kompleksowe rozwiązania, dzięki którym szybko i w prosty sposób można tworzyć przykładowo aplikacje, systemy zarządzania treścią lub serwisy informacyjne. Co więcej, współpracuje z dowolnym frameworkiem front-endowym.

django

5. Ruby On Rails

Zapewnia programiście szeroki wachlarz narzędzi i gotowych komponentów, przeznaczonych do tworzenia dynamicznych aplikacji internetowych. RoR ułatwia rozbudowę serwisów, dodawanie nowych funkcjonalności, dba o bezpieczeństwo i prędkość. Podobnie, jak Django, Ruby On Rails jest frameworkiem typu open source, a dzięki swej popularności stoi za nim ogromna społeczność. RoR posłużył do budowy między innymi: Airbnb, GroupOn, GitHub i Shopify.

ruby on rails

6. ASP.NET Core

Choć ASP.NET Core zamyka naszą listę, nie oznacza, że jest mniej popularny. Framework od Microsoft, powszechnie uznawany za jeden z najlepszych, pozwala tworzyć aplikacje internetowe na desktopy i urządzenia mobilne. Jest lekki, wydajny i przyjazny programistom.


Opublikowane 7 grudnia 2021 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!