Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Najważniejsze trendy w branży IT na 2022 rok

Najważniejsze trendy w branży IT na 2022 rok

Czy w nadchodzącym roku branża IT nadal będzie na fali? Na jakie technologie będzie boom w 2022 roku i którzy specjaliści mogą liczyć na najlepsze oferty pracy? Czy nadal warto jest się przebranżowić i zostać programistą? Poznaj najważniejsze trendy w branży IT na 2022 rok.


Kurs Jak zadbać o bezpieczeństwo w IT

Dowiedz się jak unikać zagrożeń i dbać o bezpieczeństwo, jeżeli pracujesz w branży IT i na co dzień korzystasz z komputera i internetu. Dowiedz się więcej


Trendy w IT 2022: Home Office

Dwa lata temu, gdy świat stanął przed wyzwaniami stawianymi przez pandemię Covid-19, system pracy hybrydowej i home office były abstrakcją. Doświadczenie pokazało jednak, że nowy tryb ma wiele zalet i nie tak trudno się z nim oswoić (sprawdź nasz artykuł o home office), toteż wszedł na stałe w biznesową codzienność. Branża IT szczególnie doceniła nieznane dotąd możliwości, gdyż wraz z nimi zrodziła się perspektywa zatrudniania pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami. Pandemia zaskutkowała ogromnym wzrostem zapotrzebowania na specjalistów IT, a jednocześnie ułatwiła firmom dostęp do nich.

Z całą pewnością, trend ten utrzyma się również w roku 2022 i w latach kolejnych. Specjaliści IT, jak nigdy dotąd, bez wychodzenia z domu mają szansę pracować dla firm z całego świata. Szanse te rosną tym bardziej, że firmy z Zachodniej Europy, a nawet spoza naszego kontynentu, coraz chętniej korzystają z usług polskich specjalistów. Nasze kompetencje w niczym nie ustępują specjalistom z Zachodu, a nasze “atrakcyjne warunki płacowe” są atrakcyjne zarówno dla pracownika, jak i zachodniego pracodawcy.

praca zdalna

Trendy w IT 2022: Stawiamy na dane

W obszarze Data Science i Big Data nic się nie zmienia. W dalszym ciągu, są to dwie gałęzi, przodujące w poszukiwaniu analityków i inżynierów, tłumaczących dane na język biznesu. Digitalizacja dotknęła wszystkich branż - bankowości, edukacji, przemysłu, administracji publicznej, transportu, handlu - a wraz z nią pojawiła się możliwość pozyskiwania i przechowywania ogromnych zasobów danych. Przedsiębiorcy doskonale rozumieją, że drzemie w nich potężny potencjał, który można wykorzystać w celach sprzedażowych. Wystarczy je przetworzyć, przeanalizować i wyciągnąć właściwe wnioski. Dziś i w najbliższych latach będzie to dominujący element w strategiach rozwojowych przedsiębiorstw, zatem specjaliści Big Data i Data Science z pewnością nie będą narzekać na brak zajęcia.

dane w branży IT - Data Science i Big Data

Trendy w IT 2022: Sztuczna inteligencja AI i Machine Learning

Digitalizacja i postępujący przyrost danych to bodźce, które zdeterminowały kolejne zjawiska. Jednym z nich jest sukcesywna migracja zasobów do platform chmurowych. Drugim, potrzeba automatyzacji procesów i poszukiwanie najbardziej efektywnych sposobów na wykorzystanie gromadzonych danych. Automatycznie, zapotrzebowanie na inżynierów AI i specjalistów z dziedziny uczenia maszynowego niezmiennie będzie rosnąć. Wedle prognoz, do roku 2025 roku z pomocą AI będziemy produkować 10% wszystkich danych. Dla porównania, obecny wynik to niecały 1% (Gartner Top Strategic Technology Trends for 2022).

Sztuczna inteligencja i Machine Learning
Kurs Data Science w Python - wprowadzenie do analizy danych

Kurs Data Science w Python - wprowadzenie do analizy danych

Zobacz kurs Arrow
Kurs Jak zacząć karierę w Data Science

Kurs Jak zacząć karierę w Data Science

Zobacz kurs Arrow
Kurs Machine Learning w Python - wprowadzenie do sztucznej inteligencji

Kurs Machine Learning w Python - wprowadzenie do sztucznej inteligencji

Zobacz kurs Arrow

Trendy w IT 2022: Cyber Security

Udoskonalanie systemów i aplikacji pod kątem bezpieczeństwa danych to jedno z kluczowych zadań nie tylko w roku 2021. Na pewno nikt nie pokusi się o stwierdzenie, że datyfikacja to tylko chwilowa moda, zatem i cyberbezpieczeństwo będzie się miało dobrze. Liczba użytkowników produktów i usług cyfrowych rośnie lawinowo, a wraz z nią błyskawicznie przybywa danych, w tym wrażliwych, wymagających szczególnych środków bezpieczeństwa. Wieloetapowa autentykacja, kontrola dostępu za pomocą dodatkowych narzędzi do autoryzacji - przed takimi zagadnieniami stanie Cyber Security w 2022 roku.

Cały czas będzie rosło zapotrzebowanie na ekspertów do spraw cyberbezpieczeństwa. Jeżeli interesuje Cię kariera w cybersecurity, ten artykuł może Cię zainteresować.

cyberbezpieczeństwo

Trendy w IT 2022: Stawiamy na mobilność

Rosnąca przewaga ruchu z urządzeń mobilnych przestała zaskakiwać. Już dziś mobile dominują w statystykach, a z każdym kolejnym dniem rosną w siłę. Do świata mobile przeniosła się bankowość, rozrywka, edukacja, zakupy. Z jednej strony, błyskawicznie wzrosło zapotrzebowanie na dostosowanie interfejsów do wymagań urządzeń mobilnych, więc należy się spodziewać niegasnącego zainteresowania specjalistami UX i UI. Z drugiej strony, niezmiennie umacnia się trend tworzenia i migracji aplikacji na mobile, co z kolei otwiera szerokie możliwości również przed Developerami Back-endu. Java, Python, JavaScript - te języki będą często widniały w ofertach pracy w 2022 roku.

urządzenia mobilne w IT

Trendy w IT 2022: Frameworki

Wysoka wydajność, lepsza efektywność, przejrzysty, minimalistyczny kod - to są spodziewane trendy w programowaniu na następny rok. Umiejętne wykorzystanie dostępnych narzędzi zawsze było cechą, docenianą przez pracodawców, ale obecnie w kontekście branży IT zyskuje szczególne znaczenie. Jesteśmy świadkiem niezwykle dynamicznego rozwoju technologii cyfrowych i jednoczesnego deficytu specjalistów, z którym zmaga się nie tylko Polska, ale też kraje Zachodu. Branża nie ma czasu na żmudną produkcję tysięcy linijek kodu i tygodnie spędzone na poszukiwaniu ewentualnych błędów. Oszczędność czasu to oszczędność pieniędzy, a tej poszukuje każdy inwestor. Na szczęście, mamy całkiem szeroki wybór frameworków dla front i back-endu, które pozwalają osiągać te cele już dziś. Bez cienia wątpliwości, warto się z nimi zapoznać i zaprzyjaźnić, ponieważ często będziemy je widywać w ofertach pracy w 2022 roku.

Kurs Adobe XD - podstawy projektowania interfejsów

Kurs Adobe XD - podstawy projektowania interfejsów

Zobacz kurs Arrow
Kurs UX w biznesie - efektywna praca projektanta

Kurs UX w biznesie - efektywna praca projektanta

Zobacz kurs Arrow
Fundamenty języka HTML - kodowanie stron od podstaw

Fundamenty języka HTML - kodowanie stron od podstaw

Zobacz kurs Arrow

Opublikowane 17 grudnia 2021 r. w kategorii: IT i oprogramowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!