Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Narzędzia, które pomogą zoptymalizować pracę programisty

Narzędzia, które pomogą zoptymalizować pracę programisty

Praca programisty to wypadkowa umiejętności, czasu, realizowanego projektu i ... lenistwa


Taka mieszanka, niekontrolowana, stać się może przyczyną sukcesu lub porażki najbardziej zainteresowanego czyli samego programisty. W tym artykule przedstawiliśmy kilka rad, informacji, dzięki którym bardziej zoptymalizujesz drogę do osiągnięcia sukcesu, albo przynajmniej unikniesz porażki.


Kurs Produktywny programista - techniki i narzędzia no-code
5.0
star star star star star
(1 ocen)

Dowiedz się jak wykorzystać najlepsze narzędzia no-code i lepiej organizować swoją pracę, tak by stać się bardziej produktywnym programistą! Dowiedz się więcej


Czas!


time-icon

Chyba każdy programista miał w swoim życiu takie momenty, w których pomyślał, że doba powinna mieć przynajmniej 48 godzin, a powierzone zadania w magiczny sposób powinny wykonywać się się 4 razy szybciej. Pośpiech nie jest dobrym doradcą w żadnej dziedzinie, a przemęczenie to, dosłowny, zabójca szarych komórek. To skutkuje tylko i wyłącznie kiepskim kodem, co przekłada się na bezpieczeństwo i funkcjonalność tworzonej aplikacji. Jak temu zaradzić?


Spróbuj techniki „Pomodoro”!


To znana i bardzo często stosowana, prosta metoda zarządzania czasem, wprowadzona przez Włocha, Francesko Cirillo. To dzięki niej w kilku krokach będziesz w stanie upchnąć 8 godzin pracy w 6, a pozostałe 2 godziny przeznaczyć na inne zajęcia, np. samodoskonalenie i poznawanie nowych technik programowania.


pomodoroimage-001-1024x576

Pomocna w poznawaniu techniki „Pomodoro“ i jej wykorzystaniu w codziennej pracy może być wtyczka webowa – Simple Pomodoro.


eyecare

A skoro jesteśmy już przy wtyczkach warto zainstalować tą typu „eye guard“, która chroni oczy podczas codziennej pracy przed ekranem. Każda przeglądarka ma swoje propozycje. Bardzo dobrze sprawdza się eyeCare – Protect your vison dla Chrome.


Gdy zapanowaliśmy nad czasem spróbujmy zoptymalizować ...


Umiejętności


Dobry programista uczy się cały czas. To stwierdzenie nie jest niczym odkrywczym, ale potwierdza to, o czym mówią najwięksi i najlepsi programiści - wiedzę najlepiej zdobywać poprzez praktykę. Dzięki niej stajemy się wydajniejsi. Poniżej kilka stron, które pomogą Wam w doskonaleniu swoich umiejętności.


HackerRank – propozycja dla tych którzy uwielbiają rywalizację. Wielu docenionych tam programistów otrzymało bardzo atrakcyjne zatrudnienie.


hackerrank_logo_with_slogan

CodeWars – doskonały na szkolenie się i naprawdę „przećwiczenie“ naszych umiejętności. Oprócz rozwiązywania zadań, sam możesz tworzyć zagadki programistyczne dla innych.


155390-0e6082933ef0647e22246e2791de61a46afb1ec1

CodeCombat – nauka poprzez zabawę to zdecydowanie jeden z najlepszych sposobów zdobywania wiedzy. I właśnie w tym świetnie sprawdza się CodeCombat!


codecombat-logo

Wróćmy jednak do naszej optymalizacji i zajmijmy się kolejnym elementem tej układanki ...

Dobre praktyki pracy w zespole

Dobre praktyki pracy w zespole

Zobacz kurs Arrow
Kurs Linux dla programisty

Kurs Linux dla programisty

Zobacz kurs Arrow
Kurs Visual Studio Code

Kurs Visual Studio Code

Zobacz kurs Arrow

Projekt


Niestety na technologie w naszych projektach wielokrotnie nie mamy wpływu. Każdy projekt wymaga odpowiedniego podejścia i zoptymalizowania czasu nad nim spędzonego. Dlatego też zestaw narzędzi poniżej jest tylko propozycją, którą musisz dostosować do swoich potrzeb.


SASS (SCSS)


bulma

Bulma - każdy programista stoi przed dużym wyzwaniem, które narzuca mu klient. Jego aplikacja była ładna i szybka. Obecne najpopularniejsze frameworki Bootstrap GetBootstrap czy jego upiększona wersja MdBootstrap nie do końca spełniają ten wymóg. Wtedy warto sięgnąć po Bulma. Ten lekki i bardzo przyjazny framework daje programiście, to co najważniejsze - skupienie się na strukturze i kodzie. Resztą zajmuje się Bulma. Framework optymalizuje twoją pracę i przyśpiesza sam jej proces. W Bulma pracujemy z flexboxami, modułami, gridami(dwa rodzaje do wyboru), a przed wszystkim wszystko zgodnie z panującym obecnie trendem „mobile-first.”


9uz4e2rgqq6z9bjfdr8g_yarn-package-manager-an-improvement-over-npm-png

Yarn – to najnowsze rozwiązanie problemów związanych z „paczkami“ w naszym projekcie. Yarn jest nie tylko menadżerem naszych paczek w repozytorium aplikacji. To narzędzie daje nam również pełną kontrolę nad tym co mamy w projekcie i jak jest to zorganizowane. To najnowsze narzędzie ze stajni Microsoftu, zyskuje coraz większą popularność i w najbliższej przyszłości może wyprzeć npm… przy współpracy z nim. Bo Yarn całkowicie nie rezygnuje z npm, ale optymalizuje i cache’uje „paczki.“


Cmder – w swojej pracy programisty musisz wykorzystać konsole systemową, Bash i może jeszcze PowerShell. Przełączanie się między oknami jest uciążliwe i mało optymalne. Wtedy pomocny może być Cmder. W wielu testach i porównaniach podawany jest jako najlepszy „zastępca“ konsoli windows. W czym może ci pomóc Cmder ? Oprócz kolorowania tekstu, czy pracy z zakładkami (a nie pojedynczymi oknami) dostaniemy: ssh, git, komendy uniksowe oraz definiowanie aliasów. Ta ostatnia opcja wydaje się nad wyraz pożyteczna. Dzięki niej jesteśmy wstanie przypisanym skrótem wywołać np. Photoshopa czy nasz ulubiony edytor kodu z linii terminala. Dodatkowo Cmder może być używany wersji przenośnej, co daje nam możliwość korzystania z ustawień w pracy i w domu.


cmder

Co jeszcze?


vscc

Visual Studio Code – kiedyś w czasach Notepad++ programiści marzyli o edytorze, który za nich sprawdzałby składnie, analizował kod, podpowiadał możliwe rozwiązania no i do tego był jeszcze szybki i niezawodny. No i doczekali się! VS Code jest idealny do tworzenia aplikacji od podstaw, daje pełną kontrolę nad projektem i radość pisania kodu.


Skróty klawiszowe – to coś, co każdy programista powinien znać i czego powinien używać. Warto więc zastanowić się, które czynności wykonujemy najczęściej i nauczyć się odpowiadających im skrótów. Zaoszczędzimy w ten sposób masę czasu.


shortcut

Mamy nadzieję, że zachęciliśmy was do zagłębienia się w sprawę optymalizacji swojej pracy programisty, wymienione narzędzia pozwolą ci na rozpoczęcie przygody w tym zakresie. Jesteśmy jednocześnie ciekawi jakich narzędzi już używacie. Dajcie znać w komentarzach!Opublikowane 12 grudnia 2016 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!