Praca programisty to wypadkowa umiejętności, czasu, realizowanego projektu i ... lenistwa.

Taka mieszanka, niekontrolowana, stać się może przyczyną sukcesu lub porażki najbardziej zainteresowanego czyli samego programisty. W tym artykule przedstawiliśmy kilka rad, informacji, dzięki którym bardziej zoptymalizujesz drogę do osiągnięcia sukcesu, albo przynajmniej unikniesz porażki.

Czas!

time-iconChyba każdy programista miał w swoim życiu takie momenty, w których pomyślał, że doba powinna mieć przynajmniej 48 godzin, a powierzone zadania w magiczny sposób powinny wykonywać się się 4 razy szybciej. Pośpiech nie jest dobrym doradcą w żadnej dziedzinie, a przemęczenie to, dosłowny, zabójca szarych komórek. To skutkuje tylko i wyłącznie kiepskim kodem, co przekłada się na bezpieczeństwo i funkcjonalność tworzonej aplikacji. Jak temu zaradzić?

Spróbuj techniki „Pomodoro”!

To znana i bardzo często stosowana, prosta metoda zarządzania czasem, wprowadzona przez Włocha, Francesko Cirillo. To dzięki niej w kilku krokach będziesz w stanie upchnąć 8 godzin pracy w 6, a pozostałe 2 godziny przeznaczyć na inne zajęcia, np. samodoskonalenie i poznawanie nowych technik programowania.

pomodoroimage-001-1024x576

Pomocna w poznawaniu techniki „Pomodoro“ i jej wykorzystaniu w codziennej pracy może być wtyczka webowa – Simple Pomodoro.

eyecareA skoro jesteśmy już przy wtyczkach warto zainstalować tą typu „eye guard“, która chroni oczy podczas codziennej pracy przed ekranem. Każda przeglądarka ma swoje propozycje. Bardzo dobrze sprawdza się eyeCare – Protect your vison dla Chrome.

Gdy zapanowaliśmy nad czasem spróbujmy zoptymalizować ...

Umiejętności

Dobry programista uczy się cały czas. To stwierdzenie nie jest niczym odkrywczym, ale potwierdza to, o czym mówią najwięksi i najlepsi programiści - wiedzę najlepiej zdobywać poprzez praktykę. Dzięki niej stajemy się wydajniejsi. Poniżej kilka stron, które pomogą Wam w doskonaleniu swoich umiejętności.

Dowiedz się więcej o ścieżce: WebDeveloper Zobacz kursy

HackerRank – propozycja dla tych którzy uwielbiają rywalizację. Wielu docenionych tam programistów otrzymało bardzo atrakcyjne zatrudnienie.

hackerrank_logo_with_slogan


CodeWars
– doskonały na szkolenie się i naprawdę „przećwiczenie“ naszych umiejętności. Oprócz rozwiązywania zadań, sam możesz tworzyć zagadki programistyczne dla innych.

155390-0e6082933ef0647e22246e2791de61a46afb1ec1

CodeCombat – nauka poprzez zabawę to zdecydowanie jeden z najlepszych sposobów zdobywania wiedzy. I właśnie w tym świetnie sprawdza się CodeCombat!

codecombat-logo

Wróćmy jednak do naszej optymalizacji i zajmijmy się kolejnym elementem tej układanki ...

Projekt

Niestety na technologie w naszych projektach wielokrotnie nie mamy wpływu. Każdy projekt wymaga odpowiedniego podejścia i zoptymalizowania czasu nad nim spędzonego. Dlatego też zestaw narzędzi poniżej jest tylko propozycją, którą musisz dostosować do swoich potrzeb.

SASS (SCSS)

bulma

Bulma - każdy programista stoi przed dużym wyzwaniem, które narzuca mu klient. Jego aplikacja była ładna i szybka. Obecne najpopularniejsze frameworki Bootstrap GetBootstrap czy jego upiększona wersja MdBootstrap nie do końca spełniają ten wymóg. Wtedy warto sięgnąć po Bulma. Ten lekki i bardzo przyjazny framework daje programiście, to co najważniejsze - skupienie się na strukturze i kodzie. Resztą zajmuje się Bulma. Framework optymalizuje twoją pracę i przyśpiesza sam jej proces. W Bulma pracujemy z flexboxami, modułami, gridami(dwa rodzaje do wyboru), a przed wszystkim wszystko zgodnie z panującym obecnie trendem „mobile-first.”

9uz4e2rgqq6z9bjfdr8g_yarn-package-manager-an-improvement-over-npm-pngYarn – to najnowsze rozwiązanie problemów związanych z „paczkami“ w naszym projekcie. Yarn jest nie tylko menadżerem naszych paczek w repozytorium aplikacji. To narzędzie daje nam również pełną kontrolę nad tym co mamy w projekcie i jak jest to zorganizowane. To najnowsze narzędzie ze stajni Microsoftu, zyskuje coraz większą popularność i w najbliższej przyszłości może wyprzeć npm… przy współpracy z nim. Bo Yarn całkowicie nie rezygnuje z npm, ale optymalizuje i cache’uje „paczki.“

 Cmder – w swojej pracy programisty musisz wykorzystać konsole systemową, Bash i może jeszcze PowerShell. Przełączanie się między oknami jest uciążliwe i mało optymalne. Wtedy pomocny może być Cmder. W wielu testach i porównaniach podawany jest jako najlepszy „zastępca“ konsoli windows. W czym może ci pomóc Cmder ? Oprócz kolorowania tekstu, czy pracy z zakładkami (a nie pojedynczymi oknami) dostaniemy: ssh, git, komendy uniksowe oraz definiowanie aliasów. Ta ostatnia opcja wydaje się nad wyraz pożyteczna. Dzięki niej jesteśmy wstanie przypisanym skrótem wywołać np. Photoshopa czy nasz ulubiony edytor kodu z linii terminala. Dodatkowo Cmder może być używany wersji przenośnej, co daje nam możliwość korzystania z ustawień w pracy i w domu.

cmder

Co jeszcze?

vsccVisual Studio Code – kiedyś w czasach Notepad++ programiści marzyli o edytorze, który za nich sprawdzałby składnie, analizował kod, podpowiadał możliwe rozwiązania no i do tego był jeszcze szybki i niezawodny. No i doczekali się! VS Code jest idealny do tworzenia aplikacji od podstaw, daje pełną kontrolę nad projektem i radość pisania kodu.


Skróty klawiszowe
– to coś, co każdy programista powinien znać i czego powinien używać. Warto więc zastanowić się, które czynności wykonujemy najczęściej i nauczyć się odpowiadających im skrótów. Zaoszczędzimy w ten sposób masę czasu.

shortcut

Mamy nadzieję, że zachęciliśmy was do zagłębienia się w sprawę optymalizacji swojej pracy programisty, wymienione narzędzia pozwolą ci na rozpoczęcie przygody w tym zakresie. Jesteśmy jednocześnie ciekawi jakich narzędzi już używacie. Dajcie znać w komentarzach!