Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Nauka programowania: Dla kogo? Ile czasu zajmuje? Czy jest trudna?

Nauka programowania: Dla kogo? Ile czasu zajmuje? Czy jest trudna?

Z roku na rok jesteśmy coraz bardziej zależni od technologii w codziennym życiu. Trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez programowania. Wpływa ono na całą naszą rzeczywistość. Pozwala cieszyć się Internetem i nowoczesnymi rozwiązaniami. Branża IT jest ogromna i będzie stale rosnąć. Nie ma wątpliwości, że umiejętność programowania daje szerokie perspektywy rozwoju zawodowego. Panuje jednak powszechne przekonanie, że zdobywanie wiedzy w tej dziedzinie jest trudne i niedostępne dla każdego. Jak to wygląda w rzeczywistości?


Fundamenty programowania

Jak łatwo opanować sztukę programowania Dowiedz się więcej


nauka programowania z kursu online

Jakie cechy powinieneś mieć, żeby zostać dobrym programistą i czy jest to trudne?

Teoretycznie każdy z nas może osiągnąć postawione sobie, rozsądne cele. Praktycznie bywa różnie, mamy bowiem indywidualny zestaw cech i predyspozycji. Jak to wygląda w przypadku programowania? Nie istnieją tutaj żadne kryteria, które na starcie skreślają kogokolwiek. Wszyscy słyszeliśmy o podziałach na umysły ścisłe i humanistyczne. Wydawać by się zatem mogło, że programowanie zarezerwowane jest wyłącznie dla tych pierwszych. Nieprawda, to ograniczający stereotyp. Wpisywanie siebie w określone kategorie, z góry odbiera nam możliwość rozwoju w różnorodnych dziedzinach.

Odpowiadając więc na pytanie, kto nadaje się do programowania, śmiało możemy stwierdzić, że każdy, kogo temat zainteresuje. Świetnym sposobem na weryfikację pomysłu są różnego rodzaju kursy. W naszej ofercie bez problemu znajdziesz szkolenia idealne dla początkujących, takie z którymi możesz zacząć naukę zupełnie od zera. Realizując materiał szybko przekonasz się czy złapałeś bakcyla i podejmiesz decyzję o kolejnych krokach.

Jeżeli natomiast głównym motywatorem są dla Ciebie dobre pieniądze, przeanalizuj temat dokładniej. Wiele osób skuszonych perspektywą świetnych zarobków podejmuje naukę programowania i szybko się zniechęca. Nie zawsze wynika to ze słomianego zapału. Po prostu, mimo chęci, przekonują się, że to nie dla nich. Co w takim razie powinno Cię cechować, żebyś mógł określić duże prawdopodobieństwo sukcesu w tej dziedzinie?

Wytrwałość

Nauka kodowania nie należy do najłatwiej przyswajalnych, nawet dla tych, których temat pasjonuje. Wymaga konsekwencji i czasu. Dlatego też programowanie (zwłaszcza na początku, jak każda ambitna dziedzina) bywa trudne. Z czasem, kiedy zdobędzie się już podstawy wszystko staje się logiczne, jednak dotrwanie do tego momentu wymaga determinacji. Dochodzi także stały rozwój i nauka. Nie wystarczy ukończenie studiów lub kursu i bazowanie na tej wiedzy latami. W przypadku branży IT nowiki i aktualizacje pojawiają się błyskawicznie, trzeba być z nimi na bieżąco.

system liczbowy

Chęć pracy w niestandardowych warunkach

Jeżeli najlepiej czujesz się pracując w biurze w stałych godzinach, programowanie może Ci się nie spodobać. Często jest to praca w niestandardowych porach, zdalna w części lub w całości. Wymaga to ogromnej samodyscypliny i świetnej organizacji.

Łatwość w rozwiązywaniu problemów

Niektórzy twierdzą wręcz, że na tym polega istota programowania. Umiejętność analitycznego myślenia i dostrzegania poszczególnych składowych danego zagadnienia oraz zależności między nimi jest tutaj kluczowa.

Przywiązywanie wagi do detali

Jeżeli jesteś chaotyczny i męczy Cię szczegółowość, możesz mieć trudności z odnalezieniem się w roli programisty. Skupienie na detalach i doskonała pamięć, która pozwoli pracować nad kilkoma rzeczami jednocześnie to bazowe cech programisty.

Fundamenty programowania w języku Python

Fundamenty programowania w języku Python

Zobacz kurs Arrow
Kurs Programowanie w Python dla dzieci i młodzieży

Kurs Programowanie w Python dla dzieci i młodzieży

Zobacz kurs Arrow
Kurs JAVA dla zielonych

Kurs JAVA dla zielonych

Zobacz kurs Arrow
Elastyczność i samodzielność

Kodowanie to praca pełna wyzwań. Jest intensywna i satysfakcjonująca, pod warunkiem, że lubisz taką dynamikę. Jeżeli najlepiej odnajdujesz na spokojnym i przewidywalnym stanowisku, będzie Ci trudno zaadaptować się w tych warunkach. Istotna jest także umiejętność pracy indywidualnej. Mimo że projekty często są zespołowe, tak naprawdę każdy nad swoimi zadaniami pracuje sam.

programista podczas pracy

Ile czasu zajmuje nauka programowania?

W ostatnich czasach utarło się przekonanie, że programowania można nauczyć się w kilka tygodni i od razu potem rozpocząć karierę na dobrze płatnym, samodzielnym stanowisku. Nie zawsze dzieje się to tak szybko. Nawet jeżeli wybierzesz intensywny kurs, to koniecznie będziesz musiał poświęcić dodatkowy czas na samodzielne powtórki i utrwalanie zdobytej wiedzy. Dobrym pomysłem może być zagospodarowanie sobie 2-3 godzin dziennie i regularna nauka wiedzy przez określony czas np. pół roku, żeby dojść do poziomu stażysty, ewentualnie młodszego specjalisty. Nie ma tutaj drogi na skróty, trzeba wykazać się cierpliwością.

rozmowa rekrutacyjna na stanowisko programisty

Podsumowanie

Spektrum możliwości zawodowych w branży IT jest ogromne. Już od dawna nieaktualny jest schemat, które przedstawia programistę wyłącznie jako osobą tworzącą linijki tajemniczych kodów. Ścieżki kariery w dużym stopniu zależne są od języka kodowania. Można tworzyć aplikacje mobilne, programy i gry komputerowe. Niektórzy zostają analitykami biznesowymi lub IT managerami. Świat programowania nie znosi próżni, nieustannie się rozwija oferując prestiżowe stanowiska pracy.

SQL Developer

SQL Developer

Zobacz kurs Arrow
C++ Developer

C++ Developer

Zobacz kurs Arrow
Web Developer

Web Developer

Zobacz kurs Arrow

Opublikowane 5 października 2022 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!